امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135533
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک به نقل از مرکز مطبوعاتی وزارت امور خارجه قزاقستان، «ارلان ادریس‌اف» وزیر امور خارجه قزاقستان به تشریح ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک به نقل از مرکز مطبوعاتی وزارت امور خارجه قزاقستان، «ارلان ادریس‌اف» وزیر امور خارجه قزاقستان به تشریح عملکرد این وزارتخانه در سال 2014 اختصاص پرداخت و درباره مناسبات قزاقستان با ایران و روند گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران سخن گفت.

ایران؛ شریک مهم اقتصادی قزاقستان

وی درباره روابط قزاقستان با ایران اظهار داشت: همکاری‌های سودمند متقابل قزاقستان با جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع مشترک در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، حمل‌ونقل، ترانزیت و تحکیم ثبات در دریای خزر استوار است.

وی تصریح کرد: با توجه به این مسئله، اولین سفر رئیس جمهور ایران به قزاقستان در ماه سپتامبر (مهرماه)سال جاری انجام گرفت که در آن طرفین تعهد خود را برای تعمیق مشارکت جامع سیاسی و اقتصادی بیان داشتند و موضع مشترک آستانه- تهران را در خصوص مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نشان دادند.

ادریس‌اف ادامه داد: رئیس جمهور قزاقستان با همتای ایرانی خود در جریان نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در «شانگهای» نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

نقش مهم راه‌آهن قزاق-ترکمن-ایران در احیای «جاده ابریشم»

وزیر امور خارجه قزاقستان افزود: حوزه حمل‌و‌نقل و ترانزیت یکی از اولویت‌های همکاری قزاقستان-ایران در میان‌مدت است.

وی گفت: رویداد مهم در این زمینه، افتتاح راه‌آهن قزاقستان- ترکمنستان- ایران در تاریخ 3 دسامبر(آذرماه) 2014 بود که نه تنها موجب تنوع‌بخشی و افزایش صادرات محصولات قزاقستان به جنوب می‌شود بلکه نقش مهمی نیز در احیاء «جاده ابریشم» در زمان معاصر خواهد داشت.

این مقام سیاسی قزاق تأکید کرد: یکی از کوتاه‌ترین مسیرها برای دسترسی قزاقستان به بازارهای جنوب از طریق ایران می‌گذرد و این کشور شریک مهم اقتصادی آستانه است.

آمادگی آستانه برای ایفای نقش در مذاکرات هسته‌ای ایران

ادریس‌اف همچنین درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اظهار داشت: ما از اینکه مذاکره‌کنندگان نتوانستند در ماه نوامبر(آبان‌ماه) آنطور که برنامه‌ریزی شده بود، به نتیجه برسند، اندکی ناراحت شدیم لیکن با نگاهی مثبت انتظار داریم طرف‌های مذاکره‌کننده در نیمه اول سال 2015 به توافق برسند.

وی تصریح کرد: قزاقستان قبلا نیز میزبان 2 دوره این مذاکرات بوده و نقش قابل‌توجهی در پیشرفت مثبت روند گفت‌وگوها داشته است.

وزیر امور خارجه قزاقستان همچنین بیان کرد: توافق درباره موضوع هسته‌ای ایران در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برای قزاقستان اهمیت دارد و در آن صورت، تأثیر بسیار مثبتی بر منطقه و قبل از همه در زمینه تقویت فرصت‌های اقتصادی خواهد داشت بنابراین آستانه می‌خواهد در موفقیت مذاکرات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، نقش داشته باشد.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها