امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۰۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135538
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 9
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، اعضای پارلمان افغانستان در نشست عمومی امروز (شنبه 6 دی‎ماه) پس از آنکه مهلت یک

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، اعضای پارلمان افغانستان در نشست عمومی امروز (شنبه 6 دی‎ماه) پس از آنکه مهلت یک هفته‎ای این مجلس برای معرفی شدن وزرای دولت جدید به پایان رسید، تصمیم گرفتند تا با رئیس جمهور و رئیس شورای اجرایی این کشور دیدار کنند.

برخی اعضای پارلمان افغانستان با اشاره به اصل 69 قانون اساسی افغانستان مبنی براینکه پارلمان می‎تواند رئیس جمهور را به نشست عمومی این مجلس دعوت کند، تأکید کردند: «محمد اشرف‎غنی» باید در پارلمان حاضر شده و دلایل عدم اعلام کابینه را مشخص کند.

اما برخی دیگر از اعضای پارلمان افغانستان، استدلال به این اصل قانون اساسی را بگونه دیگری توجیه کرد و گفت: این ماده صراحت کاملی ندارد که آیا پارلمان قادر به استیضاح رئیس جمهور است یا خیر.

این اعضای پارلمان تأکید کردند، ماده 69 قانون اساسی به صراحت اعلام می‌کند، رئیس جمهور را در مواردی که متهم به خیانت ملی یا نقض حقوق بشر شده باشد؛ مجلس حق استیضاح دارد.

این تصمیم پارلمان در حالی صورت می‎گیرد که «عبدالقادر وطن‎دوست زازی» رئیس روابط خارجی شورای ملی افغانستان اعلام کرده بود: پارلمان افغانستان پس از پایان مهلت یک هفته‎ای، چگونگی اعمال فشار به دولت را به بررسی خواهد گرفت.

پارلمان افغانستان پس از آن به دنبال زیر فشار قراردادن دولت برای اعلام کابینه شده که امروز 89 روز از تشکیل دولت وحدت ملی و اجرای مراسم تحلیف اشرف‎غنی و مراسم تحلیف عبدالله عبدالله می‎گذرد.

اشرف‎غنی در مراسم تحلیف خود به ملت افغانستان وعده داد که ظرف 45 روز کابینه را معرفی کند، پس از آن «عبدالله عبدالله» رئیس شورای اجرایی افغانستان در مراسمی در کابل گفت: کابینه با تغییرات اساسی و گسترده بزودی اعلام خواهد شد.

این در حالی است که واکنش‎ها به دنبال عدم معرفی کابینه بالا گرفته و پارلمان افغانستان در نشست روز (شنبه 29 آذر) به دولت یک هفته مهلت داد که نامزد وزرا را به این مجلس معرفی کند.

با این حال و پس از دادن یک هفته مهلت از سوی پارلمان به دولت برای معرفی شدن نامزد وزرا برخی افراد نزدیک به اشرف‎غنی و عبدالله عبدالله اعلام کرده بودند که در 2 روز آینده بخش کلیدی کابینه اعلام خواهد شد.

این منایع از «فضل‎احمد معنوی» به عنوان وزیر کشور، «رحمت‎الله نبیل» به عنوان رئیس امنیت ملی، «شیرمحمد کریمی» به عنوان وزیر دفاع ملی، «صلاح‌الدین ربانی» به عنوان وزیر خارجه، «جیلانی پوپل» به عنوان وزیر دارایی، «سعادت نادری» به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی، «سردار احمد نعیمی» وزیر تجارت، «فیض الله ذکی» وزیر اطلاعات و فرهنگ و یک ‌وزیر دیگر برای توسعه مناطق روستایی نام برده بودند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها