امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135558
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، موقام‌ها که حاصل ذوق همه مردم قفقاز است، موسیقی کلاسیک محسوب می‌شود و گونه اصلی موسیقی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، موقام‌ها که حاصل ذوق همه مردم قفقاز است، موسیقی کلاسیک محسوب می‌شود و گونه اصلی موسیقی حرفه‌ ای مبتنی بر سنت‌های شفاهی آذربایجان است.

هدف کتاب«موقام، موسیقی مقامی آذربایجان» کشف ردپای تکامل تاریخی موقام‌ها براساس منابع موجود، پرداختن به ویژگی‌های نظری و علمی آن‌ها و مشخص کردن ارزش این آثار هنری در میراث موسیقی آذربایجان است.

یکی از خصوصیات کتاب «موقام» در این است که نویسنده از اولین صفحات، قانونمندی موسیقی حرفه ای مبتنی بر سنت‌های شفاهی آذربایجان و ویژگی‌های اصلی آن را به زبانی موجز، آشکار می‌سازد و جایگاه موقام را در موسیقی مشخص می‌کند.

هنر موقام در سه نوع «دستگاه های موقامی»، «موقام های دارای فرم کوچک‌تر» و «موقام ضربی» تشکل یافته است، که این هر سه نوع در این کتاب جداگانه بررسی می‌شوند، و درباره منشأ و خصوصیات ساختاری – ترکیبی آنها بحث می‌شود. همچنین دستگاه های موقامی راست، شور، سه گاه، چهارگاه، شوشتر، بیات شیراز و همایون و نیز موقام کم حجم قطار، رهاب، شهناز، بیات کرد، دشتی و موقام‌های ضربی تحلیل می‌شوند.

در فصل آخر کتاب، موقام‌ها و رابطه آنها با آثار آهنگسازی بررسی می‌شود. چه، در آثار آهنگسازان ما کوک‌های موقام و ترانه های آن اهمیت زیادی دارند. موقام‌ها در آثار آهنگسازان، مضمون، مقصد و معنای جدید می‌یابند. به همین دلیل نویسنده طرز استفاده از موقام ها را در آثار عزیز حاجی بیگف و نسل‌های بعدی آهنگسازان با دلایل جالب به طور اساسی توضیح می‌دهد و در پایان چنین نتیجه می‌گیرد که آهنگسازان آذربایجان در همه ادوار با موسیقی ملی و موقام برخورد خلاقانه داشته‌اند و هر هنرمند این ظرائف را در چهارچوب استعدادش و از صافی آفرینش خود گذرانده، آنها را در اختیار ستایندگان موسیقی قرار داده است.

نویسنده کتاب «موقام موسیقی مقامی آذربایجان» خود موسیقی دان اهل آذربایجان است که علاوه بر شهرت در آهنگ سازی، از محققان حوزه موسیقی و صاحب چند اثر منتشر شده است.

چاپ دوم کتاب «موقام، موسیقی مقامی آذربایجان» در 296 صفحه و با قیمت 14هزار تومان از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به هنر موسیقی سنتی و محلی قرار گرفته است.

علاقمندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 مراجعه کنند.

همچنین مرکز پخش پکتا (نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقه‌مندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها