امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - 2019 April 20
۲۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135563
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری هفته موسیقی تلفیقی تهران صبح امروز با حضور نمایندگان گروه‌های شرکت‌کننده و مسئولان برگزاری این هفته ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری هفته موسیقی تلفیقی تهران صبح امروز با حضور نمایندگان گروه‌های شرکت‌کننده و مسئولان برگزاری این هفته برگزار شد.

آرمین جعفری مدیر خانه هنر شهری در ابتدای این نشست ضمن اشاره به چگونگی برگزاری هفته موسیقی تلفیقی گفت: اولین هفته  موسیقی تلفیقی را دو سال پیش برگزار کردیم و امسال دومین هفته را از تاریخ 17 تا 23 دی ماه برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: نگاه خانه هنر شهر چند منظوره است برای اینکه بتوانیم هنر را از فضایی با مخاطبان محدود گسترش دهد بر همین اساس سه هفته موسیقی را در خانه هنر شهر طرح‌ریزی کردیم که شامل هفته موسیقی کلاسیک، معاصر و تلفیقی می‌شود.

جعفری ادامه داد: ما می‌خواهیم نگاهی روایی و تاریخی داشته باشیم به موسیقی تلفیقی به همین دلیل از گروه‌هایی دعوت کردیم که ریشه تاریخی‌شان به دهه 70 برمی‌گردد. سعی کرده‌ایم گروه‌هایی که پیش از امکان اجرای رسمی نداشته‌اند را اصطلاحاً رو زمینی کنیم. جدول اجرایی ما به خاطر پروسه‌ای که برای دریافت مجوز طی خواهد شد احتمالا کامل‌تر می‌شود و چند گروه نیز در آخرین لحظات به ما اضافه خواهند شد.

در ادامه این نشست علی قادری مشاور و مدیر اجرایی این پروژه گفت: تلاش کرده‌ایم تا جنس‌های موسیقی تلفیقی را در کنار هم قرار دهیم و در واقع هر یک از گروه‌های حاضر در هفته موسیقی تلفیقی از لحاظ ترکیب یکی از انواع موسیقی تلفیقی را نمایندگی می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه اکثر مردم موسیقی را سخت گوش می‌کنند برگزاری این حرکت شاید کمک کند که مردم کمی بیشتر به موسیقی بها بدهند و این شاید هدف اصلی برگزاری این هفته باشد.

علی بوستان نیز گفت: متاسفانه برگزاری این گونه مراسم‌ها درگیری زیادی دارد که باعث می‌شود تمرکز از روی آن برداشته شود. البته همین که خانه هنر شهری جریانی خودگردان را راه‌اندازی کرده جای تقدیر دارد.

این نوازنده ادامه داد: متاسفیم که درگیری یک گروه موسیقی باید صرف گرفتن مجوز شود می‌شد این اتفاق را به اتفاقی گسترده‌تر که بازتاب بیشتری هم داشته باشد تبدیل کرد اما درگیری‌های زیاد برای اخذ مجوز و اینگونه امور این امکان را از ما گرفت.

وی در خصوص گروه نور نیز گفت: این گروه در واقع نقبی می‌‌زند به اشتراکات فرهنگی کهن اروپا و ایران. گروه نور گروهی تجربی است که بر مبنای تحقیق شکل گرفته است.

در ادامه این نشست پیتر سلیمانی‌پور که در این هفته حضور خواهد داشت نیز گفت: موسیقی در خود موسیقی نهفته است من ترجیح می‌دهم به جای اینکه بیایم و حرف بزنم از مردم دعوت کنم که به این مراسم بیایند و آثارمان را گوش بدهند.

وی افزود: نفس شکل‌گیری گروه ما شرکت در هفته موسیقی تلفیقی بود. موسیقی که ما ارائه می‌دهیم فضای پرانرژی است که صداهای پرحجمی از سازهای الکتریک نیز در آن شنیده می‌شود.

عسکرزاده نیز در ادامه این نشست گفت: متاسفانه مدرسه‌ای نیست برای اینکه نوازنده و هنرمند تربیت کند و هیچ جایی نیست که این کار خلاقه را آموزش درست دهد.

وی در خصوص همکاری با گروه نور نیز گفت: خیلی دوست  داشتم که کریستف رضاعی در این جا بود و بیشتر راجع به این گروه صحبت می‌کرد در این گروه کریستف رضاعی به عنوان سرپرست، مصطفی محمودی خواننده، علی بوستان شورانگیز و عود و کوروش بابایی کمانچه حضور دارند.

در پایان این نشست علی بوستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعریفی دقیق از موسیقی تلفیقی ارائه نشده گفت: واژه تلفیقی در واقع ماکتی است که ما پشت آن پنهان می‌شویم.

علی قادری نیز در ادامه صحبت‌های بوستان گفت: آنچه به آن موسیقی تلفیقی می‌گوییم همنشینی سنت‌های کهن موسیقایی است. در واقع وقتی این سنت‌های کهن به هم می‌رسند به گفت‌وگویی می‌رسند که از آن تحت عنوان موسیقی تلفیقی یاد می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها