امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 June 5
۰۷:۵۵
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 135586
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 57
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب «در مسیر زیارت»

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب «در مسیر زیارت» نوشته ظریفه نوروزاوا با حضور تلی ‌پناه قزی، مجری رادیو و تلویزیون جمهوری آذربایجان، علی یوا، رئیس انجمن زنان منطقه نسیمی، سونا چرکس، از اساتید دانشگاه دولتی باکو و   ابراهیمی، رایزن فرهنگی ایران در باکو در محل رایزنی فرهنگی ایران در باکو برگزار شد.

در این مراسم تلی پناه قزی مجری رادیو و تلویزیون جمهوری آذربایجان، ایران را کشوری با تمدّن بسیار غنی دانست و از کمک‌های کشورمان از سال‌های ابتدایی استقلال آذربایجان تاکنون، قدردانی کرد.

سپس، علی یوا رئیس انجمن زنان منطقه نسیمی به اهمیت نگارش و چاپ خاطرات و سفرنامه اشاره کرد و گفت: نویسنده کتاب «در مسیر زیارت» از جمله کسانی است که در حوزه نشر آثار فرهنگی موفق و تأثیرگذار بوده است؛ این کتاب دومین اثر وی در رابطه با سفرهای زیارتی به کشور ایران است.

در ادامه سونا چرکس استاد دانشگاه دولتی باکو کتاب «در مسیر زیارت» را آئینه زندگی نام برد و خواندن این گونه آثار فرهنگی را برای کسانی که تاکنون توفیق زیارت زیارتگاه‌های واقع در ایران را نداشته‌اند، مؤثر دانست.

وی با اشاره به اینکه کتاب «در مسیر زیارت» ادامه عمر انسان‌هاست، احترام و نیکی به پدر و مادر و همچنین مادری نمونه برای فرزندان خویش را از خصوصیات بارز نویسنده این کتاب برشمرد.

محسن پاک‌آئین، سفیر جمهوری اسلامی  ایران در باکو، نویسنده کتاب «در مسیر زیارت» را مادری نمونه و همسری فداکار عنوان کرد و گفت: رایزن فرهنگی ایران به عنوان نماینده کشورمان در باکو توانسته فعالیت‌ مثمرثمری را در جهت معرفی این اثر فرهنگی داشته باشد.

وی وطن پرستی و توجه به آداب زیارت را از خصوصیات نویسنده کتاب «در مسیر زیارت» نام برد و افزود: با توجه به اینکه نویسنده در بخشی از کتاب به قره باغ اشاره و از آن به عنوان «پارچالانمیش وطنیم یارامدیر منیم»، وطن پاره شده زخم من است یاد کرده است.

پاک‌آئین گفت: مسئله قره باغ نه تنها زخم دل نویسنده و مردم آذربایجان را نشان می‌دهد، بلکه به عنوان زخم دل مردم ایران است.

در پایان مراسم، رایزن فرهنگی ایران در باکو، ایران را کشوری با تمدّن و قدمت بسیار دانست و گفت: کشورمان علاوه بر داشتن زیارتگاه‌ها و شهرهای مذهبی، پیشرفت‌های علمی و فرهنگی گسترده‌ای در سطح جهانی داشته که باید مورد توجه نویسندگان قرار گیرد.

وی به مشترکات فراوان قومی و فرهنگی دو کشور، اظهار کرد: ایران و آذربایجان پیوندی ناگسستنی داشته و هیچ کشور ثالثی نمی‌تواند آنها را از یکدیگر جدا کند.

ابراهیمی با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام(ص) مبنی بر «حب الوطن من الایمان» و به اشغال قره باغ اشاره کرد و آزادی آن را خواسته و آرزوی ملت و دولت ایران دانست.

در ادامه رایزن فرهنگی ایران در باکو هدیه‌ای به رسم یادبود به ظریفه نوروزاوا، نویسنده کتاب «در مسیر زیارت» اهداء کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها