امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
۰۳:۰۹
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1356
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۲
تعداد بازدید: 357
«سید ‌محمد میرزمانی» مدیر سابق دفتر موسیقی ارشاد در ادامه نشست موسیقی انقلاب اسلامی که صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد، اظهار داشت: به اعتقاد من ...

«سید ‌محمد میرزمانی» مدیر سابق دفتر موسیقی ارشاد در ادامه نشست موسیقی انقلاب اسلامی که صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد، اظهار داشت: به اعتقاد من موسیقی و انقلاب به همدیگر خدمت کردند و موسیقی انقلاب باعث شد تا جلوی موسیقی وارداتی را که در حال گستراندن سایه خود در عرصه موسیقی بود  بگیرد.

**سرودهای انقلابی می‌تواند پایه‌های نظام را استحکام بخشد

وی با بیان اینکه سرودهای انقلابی می‌تواند پایه‌های نظام را استحکام بخشد، گفت: شعارهای مردمی برگرفته از نواهای موسیقی محلی و ضرب‌آهنگ انقلابی بود، به اعتقاد من سرودهای انقلابی یکی از موهبت هایی است که پایه‌های نظام را استحکام داده است.

** هنرمند باید دارای دانش و ایمان باشد

وی با توصیف چهار رکن برای هنر انقلاب، گفت: هنرمند برای فعالیت‌های هنری باید دارای دو بال قوی به نام‌های دانش موسیقی و همچنین اندیشه و ایمان باشد. به نظر من تنها گذراندن دو واحد درس معارف در دانشگاه برای هنرمند کفایت نمی‌کند و هنرمند باید به باور بیشتری در این زمینه برسد.

**جریان‌سازی نیازمند اعتقادات است

میرزمانی تصریح کرد: همین گونه نمی‌شود از هنرمند توقع داشت که کار انجام دهد و اگر هنرمند متعهد نباشد فقط برای کارمزد کار می‌کند به نظر من ما روی عقاید و اعتقادات کم کار کرده‌ایم. جریان‌سازی نیازمند اعتقادات است.

**عرصه را برای رقابت هنرمندان مهیا کنیم

وی با تبیین بخش دیگری از شرایط ضروری برای هنر انقلاب، گفت: نکته دیگری که می‌تواند هنرمند در آن اوج بگیرد و یا رقابت کند این است که عرصه را برای آن مهیا کنیم.

**بنای فرهنگی کشور فرهنگی نیست

مدیر سابق دفتر موسیقی یادآور شد: به نظر من کارهای انقلابی مخاطب ندارد و انتظار مردم این است که برنامه‌های رایگانی برای آنها ارائه شود. نظام باید احساس کند که تهاجم فرهنگی جدی است و بودجه‌ای جدی برای آن اختصاص دهد. اینکه چهار سمفونی بسازیم جریان‌سازی نمی‌شود.

وی افزود: نگاه بنای فرهنگی کشور فرهنگی نیست. اگر ما به انقلاب اسلامی می‌پردازیم باید به هویت ملی یا اسلامی آن توجه کنیم.

**مردم برای کارهای ارزشی هزینه مادی نمی‌کنند

مدیرسابق دفتر موسیقی ارشاد، تصریح کرد: مخاطب یکی دیگر از ارکانی است که باید در عرصه موسیقی به آن توجه کرد مردم برای استفاده از برنامه‌های ارزشی هزینه‌ای نمی‌کنند. با فرهنگسازی و آشنایی مخاطب به حقوق مادی و معنوی هنرمند می‌توان گامی فراتر در این عرصه برداشت.

**موسیقی کشور دارای سه هزار عنوان معضل است

میرزمانی با بیان اینکه موسیقی کشور دارای سه هزار عنوان معضل است یادآور شد: تکنولوژی، صدا و سیما، ظرفیت موضوعی و عرفانی، هماهنگی دستگاه‌ها، از مهمترین مسائلی است که درگسترش موسیقی تاثیر دارند.

میرزمانی در ادامه یادآور شد: موسیقی نواحی مظلوم واقع شده است و بودجه‌ای برای حمایت آن نداریم، موسیقی «ریشه» عنوان جشنواره‌ای بود که به همت آقای درویش در حال انجام مقدمات برگزاری آن بودیم اما به دلیل کمبود بودجه لغو شد.
 
**تنها خدمتی که به عرصه موسیقی داشتم صدور پیام تسلیت برای متوفیان این عرصه بود

وی خاطرنشان کرد: اظهار تأسف می‌کنم که آنچه من در این عرصه پیش‌بینی کردم اینگونه نشد و تنها خدمتی که به عرصه موسیقی کشور داشتم صدور پیام تسلیت برای متوفیان این عرصه بود.

میرزمانی در خصوص جایگاه شعر در فرهنگ و هنر ایران گفت: محور موسیقی ما کلام است و بیشتر آثار موسیقی کشور ما محور شعر است و آن چیزی که معضل شده همان کلام است. استفاده از واژه‌های سخیف باعث شده است تا آسیب‌هایی به شعر و موسیقی وارد شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها