امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 June 5
۰۶:۳۷
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 135617
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 267
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، در جدیدترین تحولات میدانی سوریه از وضعیت میدانی فرودگاه نظامی دیرالزور، عقب نشینی گسترده

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، در جدیدترین تحولات میدانی سوریه از وضعیت میدانی فرودگاه نظامی دیرالزور، عقب نشینی گسترده گروه تروریستی تکفیری «داعش» از عین العرب، جدیدترین نقشه عملیاتی ارتش سوریه در حلب، قطع آب و برق شهر ادلب برای چندمین روز متوالی و حملات ناکام گروه‌های تروریستی تکفیری برای تصرف تپه‌های استراتژیک ریف شمالی لاذقیه مطلع خواهید شد.
فرودگاه دیر الزور به رنگ قرمز مشخص شده


دیر الزور: درگیری‌های شدید اطراف فرودگاه نظامی دیرالزور

پس از چند روز آرامش نسبی که اطراف فرودگاه نظامی دیرالزور برقرار بود، روز گذشته درگیری‌های شدیدی میان نیروهای ارتش سوریه با عناصر تکفیری وابسته به داعش رخ داد که تلاش داشتند، حمله دیگری را علیه این فرودگاه انجام دهند تا به موازات آن نیروی هوایی ارتش سوریه مواضع و مقرهای داعش در شهرک «جفره» و منطقه «حویجه صکر» را هدف قرار دهند.
نقشه استان حلب، شهرهای حلب و عین العرب در کادر آبی مشخص شده


 

حلب: جدیدترین نقشه عملیاتی حلب/عقب‌نشینی گسترده داعش از عین العرب

در شهر «حلب»، پایتخت اقتصادی سوریه و دومین شهر بزرگ این کشور، درگیری بین نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های مسلح در اردوگاه آوارگان فلسطینی «حندرات»، واقع در ریف شمالی حلب کشته شدن شماری از تروریست‌ها و زخمی شدن «عمر تلدو ابو بکر» سرکرده گروه تروریستی موسوم به «جنبش حزم» که مورد حمایت مستقیم آمریکایی‌هاست را در پی داشت.

جدیدترین نقشه عملیاتی ارتش سوریه در شهر حلب با هدف تکمیل محاصره بخش شرقی این شهر که در تصرف گروه‌های مسلح است، در زیر آمده است. کانون درگیری‌ها در مربع زرد رنگ مشخص شده است. الحاق و به هم رسیدن مناطق قرمز رنگ به معنای تکمیل محاصره بخش شرقی حلب و گروه‌های تروریستی مستقر در آن است.

این در حالی است که از شهر «عین العرب» که کُردها آن را «کوبانی» می‌نامند، رزمندگان کُرد موفق شدند، طی روزهای اخیر بخش‌های گسترده‌ای از این شهر مرزی و واقع در نزدیکی خاک ترکیه را از گروه تروریستی تکفیری داعش باز پس گیرند.

براساس جدیدترین گزارش‌های میدانی رسیده از عین العرب و بنابر اظهار منابع میدانی کُرد در منطقه هم اکنون بیش از 60 درصد این شهر در کنترل کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای عین العرب است.

این در حالی است که این منابع تاکید می‌کنند، داعش از مناطق گسترده‌تری از شهر که قبلا آنها را تصرف کرده بود، عقب‌نشینی کرده، اما مبارزان کُرد از بیم بمبگذاری و مین‌گذاری وارد آن نشده‌اند.

بنابر این گزارش‌ها هم اکنون پیشروی مبارزان کُرد در محور شرقی شهر عین العرب جریان دارد و داعش از منطقه‌ای که به «مربع امنیتی» معروف و شمال شرقی شهر واقع شده بود، عقب نشینی کرده است.

 
موقعیت شهر عین العرب در کادر قرمز مشخص شده


 

همچنین در حال حاضر محور جنوبی به طور کامل و مرکز فرهنگی و تجمع مدارس در محور شرقی عین العرب در کنترل مبارزان کُرد است. در حالی‌که مبارزان کُرد روز گذشته موفق شدند، خود را به ساختمان شهرداری در مرکز شهر برسانند که در اثر حملات داعش به طور کامل تخریب شده است.

بنابر اظهار منابع آگاه محلی داعش هم اکنون در دو کوی «کانی» در محور شرقی و نزدیک به مرزهای ترکیه و «مقتله» در جنوب شرقی شهر موضع گرفته است.

گروه تروریستی تکفیری داعش 16 سپتامبر گذشته بود که حمله گسترده‌ای را علیه شهر عین العرب با هدف تصرف آن آغاز کرد و طی 2 هفته بیش از نیمی از شهر را تصرف کرد، اما از اوایل نوامبر این پیشروی با مقابله سرسختانه مبارزان کُرد و کمیته‌های دفاع مردمی کُردها متوقف شد، تا به دنبال آن کُردها ابتکار عمل در جبهه‌های مختلف را دست گیرند و داعش را وادار به عقب‌نشینی از بخشی از مناطق تحت تصرف خود کنند،‌ به گونه‌ای که عین العرب هم اکنون به نقطه کوری برای داعش تبدیل شده و این گروه برای اینکه روحیه و معنویات عناصر خود را حفظ کند، به طور مستمر آنها را تعویض و تروریست‌های جدیدی را جایگزین عناصر قبلی می‌کند.
استان درعا در سوریه، دو شهر درعا و الشیخ مسکین در کادر قرمز مشخص شده


 

درعا: هلاکت سرکردگان جبهه النصره

در ریف درعا و بطور مشخص در شهر «الحراک» توپخانه ارتش سوریه مواضع تروریست‌ها در این شهر را هدف قرار داد تا به موازات آن نیروی هوایی ارتش سوریه نیز مواضع گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» در شهر «بصر الحریر» را هدف قرار دهد و تعدادی از تروریست‌های تکفیری از جمله «صبری حسین البکیری»، سرکرده گروه تروریستی موسوم به «گردان التوحید» وابسته به جبهه النصره را به هلاکت برساند.

همچنین در جریان درگیری‌های مسلحانه ارتش سوریه با تکفیری‌های النصره در شهر «الشیخ مسکین» شماری از عناصر این گروه تروریستی از جمله «ابو تراب المهاجر»، سرکرده میدانی این گروه در این شهر به هلاکت رسیدند.

این در حالی است که نیروی هوایی ارتش سوریه در عملیاتی دقیق و حساب شده مواضع تروریست‌ها در شهرک «الغاریه» که تنها 17 کیلومتر با مرزهای اردن فاصله دارد و تروریست‌های مسلح خارجی مورد حمایت عربستان سعودی و قطر از آن به عنوان گذرگاهی برای نفوذ به داخل خاک سوریه استفاده می‌کردند، را هدف قرار داده و منهدم کردند.

ارتش سوریه در شهرک «داعل»‌ نیز یک انبار تجهیزات و تسلیحات نظامی وابسته به جبهه النصره را هدف قرار داد و منهدم کرد.


منطقه غوطه دمشق در کادر مشکی مشخص شده


 

دمشق و ریف آن: تدارک برای عملیات زمینی گسترده در غوطه شرقی دمشق

در ریف دمشق یگا‌ن‌های ارتش سوریه مستقر در غوطه شرقی دمشق و کوه‌های القلمون و شهر «داریا» مواضع گروه‌های تروریستی را بشدت گلوله باران کردند و ده‌ها تروریست مسلح که در میان آنها چندین تروریست تونسی الاصل نیز مشاهده می‌شد و همچنین سرکرده‌های گروه‌های تروریستی موسوم به «گردان الاسلام» و «کتیبه النسور» بنام «عبد السلام الجاهوش» را به هلاکت رساندند.

این درحالی است که در «جویر»، واقع در شرق دمشق ارتش سوریه عملیات‌ خود را بشکل چشمگیری گسترش داده و تجمعات تروریست‌ها در برج المعلمین، جنوب پل زملکا و منطقه المولات را به شدت گلوله باران کرد.

از سوی دیگر، منابع نزدیک به گروه‌های تروریستی مسلح تاکید کردند که نیروی هوایی ارتش سوریه بر تعداد حملات خود در منطقه غوطه شرقی دمشق افزوده است، به گونه‌ای که ظرف 72 ساعت گذشته 80 عملیات نظامی را علیه مناطق عین ترما، ‌دوما، جوبر، زملکا، حموریه و سقبا انجام داده و این شدیدترین و گسترده‌ترین عملیات نیروی هوایی ارتش سوریه بشمار می‌آید.

این منابع تصریح کردند، هدف این عملیات‌ها فراهم کردن حمله گسترده زمینی به غوطه دمشق است که وزیر دفاع سوریه شخصا بر آن اشراف و نظارت دارد.

در منطقه القلمون ارتش سوریه در مناطق قاره در 10 کیلومتری و راس المعره در 30 کیلومتری مرزهای لبنان با عناصر تروریستی مسلح درگیر شدند. عناصر تروریستی مسلحی که از گذرگاه‌های لبنان وارد خاک سوریه می‌شوند، در منطقه القلمون به دلیل کوهستانی بودن بافت طبیعی آن پنهان می‌شوند و هم اکنون جبهه النصره مهمترین گروه تروریستی است که در این منطقه فعالیت دارد.


نقشه استان لاذقیه، شهر مرزی کسب در کادر سبز رنگ مشخص شده


 

ریف لاذقیه: دفع حملات تروریست‌ها به تپه‌های استراتژیک ریف لاذقیه

اما در استان لاذقیه و ریف شمالی آن یگان‌های ارتش سوریه تلاش گروه‌های تروریستی تکفیری مورد حمایت ترکیه برای تصرف تپه استراتژیک و بسیار حساس 45 که به شهر مرزی «کسب» اشراف کامل دارد، را دفع کردند، همانگونه که حملات دیگر گروه‌های تروریستی تکفیری برای نفوذ به تپه‌های 724 و 714 و 53 واقع در شمال تپه 45 را ناکام گذاشتند.
تپه استراتژیک 45 در کادر زرد مشخص شده


چند روزی است که این مناطق از ریف شمالی لاذقیه شاهد حملات جبهه النصره با هدف تصرف آنهاست، در حالی‌که کمک‌های لجستیکی و نظامی ترکیه به این گروه در این حملات کاملا مشهود است.

اهمیت استراتژیک نهفته در این تپه‌ها آن است که بر شهرک «نبعین» اشراف و نظارت کامل دارد. شهرک نبعین نیز حلقه ارتباطی شهر مرزی کسب با بزرگراه بین المللی کسب – لاذقیه است و تصرف این تپه‌ها به گروه‌های مسلح اجازه می‌دهد، بر اغلب مناطق قرار گرفته در نزدیکی مرزهای سوریه و ترکیه اشراف و نظارت داشته باشند و آن را زیر آتش خود قرار دهند.


موقعیت استان ادلب در سوریه در کادر آبی مشخص شده


 

ادلب: قطع آب و برق شهر ادلب برای چندمین روز متوالی

از ادلب در شمال غربی سوریه خبر می‌رسد که طی دو روز گذشته هیأت‌های نظامی بلند پایه‌ای از ارتش سوریه از فرودگاه نظامی «الظهور» در ریف ادلب بازدید کردند تا از میزان تجهیزات و آمادگی نظامی آن اطلاع حاصل کنند.

این هیأت‌ها همچنین از 3  شهرک استراتژیک تل سلمو و الحمیدیه و خشیر در اطراف فرودگاه نظامی ادلب نیز بازدید داشتند و آخرین تحرکات جبهه النصره در این منطقه و استان ادلب و ریف آن را مورد بررسی قرار دادند.

این درحالی است که جبهه النصره برای چندمین روز متوالی آب و برق تمام نقاط شهر ادلب و همچنین بزرگراه‌های شرقی و غربی آن را قطع کرده که موجب کمیاب شدن مواد غذایی و مواد اساسی و افزایش قیمت‌های آنها در بازارهای این شهر شده است.
موقعیت شهر ادلب در استان ادلب با کادر قرمز مشخص شده


منابع محلی در این خصوص تاکید می‌کنند که مذاکرات میان شخصیت‌های شهر با جبهه النصره برای رفع مشکل قطعی آب و برق شهر ادلب جریان دارد و النصره وصل آب و برق شهر را منوط به آزادی زنان این گروه کرده که توسط ارتش سوریه در حلب بازداشت شده‌اند.

شهر ادلب دارای جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفر است که هم اکنون بدون آب و برق و مواد غذایی و بهداشتی و درمانی اساسی به سر می‌برند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها