امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - 2019 April 20
۲۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135638
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۴
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کلیات لایحه بودجه 94 در بخش نفت دقیقا مانند بودجه سال 93 تدوین شده است، چنانکه هم میزان ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کلیات لایحه بودجه 94 در بخش نفت دقیقا مانند بودجه سال 93 تدوین شده است، چنانکه هم میزان تولید نفت و هم صادرات نفت و میعانات گازی دقیقا مانند سال گذشته است و قیمت نفت هم 72 دلار پیش‌بینی شده است.

بر اساس این گزارش، مدیران وزارت نفت می‌گویند آنچه وزارت نفت به آن نیاز داشت مانند بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه که اختیارات بی‌نظیر و گسترده‌ای به وزارت نفت عطا می‌کرد را سال گذشته از تصویب مجلس گذراند.

آنها می‌گویند سال گذشته وزارت نفت کار زیادی روی قانون بودجه کرد و مجلس نیز همراهی بی‌نظیری در تصویب این احکام نشان داد و در بودجه سال آینده به تغییرات جدی نیاز نداشته‌اند.

اما یکی از ابزارهای مهم تامین مالی پروژه‌های نفتی که در مواقع حساس و در شرایط کمبود بودجه به کمک پروژه‌های توسعه‌ای نفت و گاز به خصوص در میادین مشترک آمده، انتشار اوراق مشارکت ریالی و ارزی بوده است، اما به نظر می‌رسد علیرغم آنکه در لایحه بودجه 94 انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی و اوراق صکوک برای تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت پیش بینی شده است، در سال آینده نیز شاهد انتشار اوراق مشارکت نخواهیم بود، چنانکه در سال جاری نیز علی‌رغم مجوزهای بودجه صنعت نفت اوراق مشارکت منتشر نکرد و برنامه‌ای هم برای انتشار اوراق مشارکت ندارد.مدیران صنعت نفت درباره دلایل استفاده نکردن از این شیوه مرسوم تامین مالی معتقدند انتشار اوراق مشارکت نفتی یا اوراق فروش سلف نفتی با این نرخ‌های سود مورد استقبال خریداران قرار نخواهد گرفت و نباید تجربه‌های قبلی را تکرار کرد.

آنها می‌گویند حال نرخ تورم با نرخ سود بانکی همخوان نیست و عدم استقبال از اوراق مشارکت از سوی خریداران با توجه به این مسئله طبیعی است. از طرف دیگر شورای پول و اعتبار هم نمی‌تواند نرخ سود اوراق را افزایش دهد.

در لایحه بودجه 94 در مجموع مجوز انتشار 9 میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی برای شرکت‌های اصلی تابعه وزارت نفت پیش بینی‌ شده است که سهم شرکت ملی نفت 5 میلیارد یورو، سهم شرکت ملی پتروشیمی 2 میلیارد یورو و سهم  هر یک از شرکت‌های ملی گاز و پالایش و پخش نیز یک میلیارد یورو خواهد بود، اما با توجه به جمیع جهات یاد شده، بعید به نظر می‌رسد که وزارت نفت در سال آینده همانند سال جاری برای انتشار اوراق مشارکت و اوراق سلف نفتی اقدام نخواهد کرد.

بر این اساس، تنها گزینه باقی‌مانده در استفاده از اوراق بهادار نفتی، انتشار اوراق سلف نفت کوره از سوی کارگزاران خصوصی در بورس است که با پشتیبانی شرکت ملی نفت منتشر می‌شود. با این وجود هنوز از انتشار این اوراق نیز خبری نیست و صنعت نفت باید فعلا تنها روی سهم خود از فروش نفت و میعانات گازی و منابعی که از طریق بند «ق» و تصاحب سهم بیشتری از میعانات فازهای در آستانه بهره‌برداری پارس جنوبی نصیب شرکت ملی نفت می‌شود حساب باز کند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها