امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135772
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،محمد باقر قالیباف شهردار تهران با حضور در یکصدو هجدهمین جلسه شورا در جریان بررسی اصلاح موادی از مصوبه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،محمد باقر قالیباف شهردار تهران با حضور در یکصدو هجدهمین جلسه شورا در جریان بررسی اصلاح موادی از مصوبه تشکیل انجمن& zwnj;های شورایاری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر برپایی انتخابات شورایاری اظهار کرد: امروزه ملاقات‌های متعدد با اقشار متعدد، مدیریت زمان را از ما گرفته است بنابراین باید بتوانیم این وظیفه را در مقیاس محله و توسط مدیریت محله انجام دهیم.شهردار تهران ادامه داد: در سال 84 که توفیق خدمت در شهرداری را پیدا کردم وقتی برنامه های خود را در همین سالن ارائه می‌دادم به دو رویکرد اشاره کردم که اساس برنامه ریزی‌ام برای مدیرت شهر تهران بود. نخست رویکرد به مسائل اجتماعی و فرهنگی و دومین رویکرد محله محوری و محله گرایی که در حوزه مدیریت شهری مد نظر قرار گرفت.

قالیباف افزود: طبیعتاً رویکرد محله محوری بدون توجه به شورایاری‌ها امکانپذیر نبود چرا که عقبه شورای شهر و شهرداری مردم هستند و آنان هستند که باید برای اداره شهرشان ایفای نقش کنند.وی اضافه کرد: در این راه هم چالش‌های بسیاری را پیش رو داشتیم از جمله اینکه می‌گفتند باید لفظ انجمن برای این تشکیلات به کار برده شود و ما چون نفس حضور مردم برایمان مهم بود و همواره حضرت امام و رهبر عظیم الشان انقلاب بر حضور مردم در صحنه و نیز مردم سالاری دینی تاکید داشتند بر این موضوع اصرار داشتیم.قالیباف تصریح کرد: محله محوری اساس کار شهرداری تهران است و من برای اینکه این موضوع در شهرداری‌های مناطق باب شود حداقل ۳ نوبت با شورایاران مناطق به صورت  حضوری جلسه می‌گذاشتم تا این امر نهادینه شود در حالی که تا قبل از آن شهرداران مناطق حتی جلسه‌ای هم با شورایاران برگزار نمی‌کردند و من اینجا اعلام می‌کنم که به عنوان شهردار از هیچ کاری در راستای تقویت شورایاری ها مضایقه نخواهم کرد.

شهردار تهران همچنین با اشاره به نبود لوایح حمایتی مجلس شورای اسلامی برای محلات گفت: در قانون اساسی از شورای محلات نام برده شده ولی متأسفانه در قانون مجلس شورای اسلامی که برای شوراها وضع  شده توجهی به محلات نشده است و این موضوع باید برطرف شود.قالیباف افزود: ما مفتخریم که بگوییم در 10 سال گذشته مدیریت محله به عنوان یک ساختار در سلسله مراتب سیستم مدیریت شهری جای گرفته چرا که در مدیریت یکپارچه شهری محله یکی از ارکان مهم به شمار می‌رود.

 

وی ادامه داد: ما امروز 374 محله داریم که هر محله یک مدیر نیز دارد در حالی که در ابتدا بحث حضور شهردار محله مطرح بود اما ما به دنبال  گسترش شهرداری نبودیم و بر لزوم وجود مدیریت محله تاکید داشتیم . امروز 80 درصد محلات ما سرای محله دارند و تا پایان سال نیز هر 374 محله ما نیز به سرای محله تجهیز خواهند شد.قالیباف در ادامه و با ارائه پیشنهاداتی اصلاح آیین نامه تشکیل شورایاری‌ها را خواستار شد و گفت: آیین نامه باید به گونه ای اصلاح شود که افراد واجد شرایط به طور حتم بومی باشند چرا که ما به دنبال هویت بخشی به محلات هستیم نه هویت بخشی به افراد.وی خاطر نشان کرد: شورایاران باید در ناظر بودن به کار و تصمیم سازی ایفای نقش کنند نه در تصمیم سازی.

 

قالیباف همچنین عنوان کرد: باید گفت که سطح تحصیلات برای ما نیز از اهمیتی خاص برخوردار است در عین اینکه باید به جوانگرایی هم اهمیت داد اما نه تا آن حد که پخته گرایی را در محله از بین ببریم. من معتقدم باید جوانان را درگیر هویت محله کنیم تا عضویت در شورایاری‌ها.شهردار تهران خطاب به اعضای شورای شهر گفت: عزیزان هر اقدام ما بار سیاسی دارد اما توجه داشته باشید اگر در مجموعه شهرداری کارکرد سیاسی پیدا کنیم خودمان به دست خودمان سیستم را منهدم کرده‌ایم. کارکرد سیاسی را به شورای محلات وارد نکنیم چرا که این اتفاق از ریشه این نهاد مردم سالاری دینی را می خشکاند.قالیباف  یاد آور شد: ما همانطور که انتظار نداریم شورایاران در تصمیمات کلان دخالت کنند باید اجازه بدهیم مدیریت محله را خود انجام دهند تا در افق دراز مدت اداره محله و شهر به دست خود مردم باشد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها