امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۶:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135773
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی شیرین، روزنامه‌نگار در یادداشتی که در اختیار

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی شیرین، روزنامه‌نگار در یادداشتی که در اختیار < strong>پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; قرار داده نوشته است: « یکی از زیبایی‌های دین مبیین اسلام توجه وتاکید بر حفظ محیط زیست و نگهداری  اصولی از میراث طبیعت وتعامل با محیط زیست وحفظ حقوق گیاهی و جانوری است؛  این نگاه نه برای امروز و فردا ؛ بلکه برای فردا و فرداهای بشرو بقای حیات انسان و طبیعت است. کوته بینی و آینده گریزی که به نوعی ناشی از غفلت از برنامه ریزی‌های بلند مدت برای توسعه و حراست ونگهداری داشته‌های طبیعی  است، یکی از آفات و آسیب‌هایی است که امروزه  به شدت سلامت زیست محیطی جامعه مارا تهدید می کند.

چوب  حراج زدن به منابع نفتی و سوزاندن وصدور مدوام سوخت‌های فسیلی و خام خواری ؛ تخریب مستمر جنگل‌ها و مراتع و باغها وسر برآوردن آسمان خراش‌ها و ویلاها و قساوت وسنگدلی نسبت به گیاهان، جانوران و تخریب کوهها و دره‌ها و رودخانه‌ها وتولید انواع گازهای سمی وکربنیک واز بین بردن لایه ازون  همه مصداق‌های حمله همه جانبه  شهرنشینان به طبیعت مظلوم است. این در حالی است که در فرهنگ وادب وآیین ما شاید آنقدری که به حفظ محیط زیست واحترام به طبیعت و موجودات آن وتعامل با محیط طبیعی وحیوانات و رعایت حال آنها  تاکید شده در سایر آیین‌ها به این اندازه نباشد و این تاکید نه از باب مصلحت اندیشی و جنبه فرمایشی ،بلکه  نشات گرفته از روح اسلام وتعالیم آن برای رفاه وآسودگی خاطر و آسایش بشر و تضمین حق طبیعی  حیات برای همه ابناء  بشر و اجزاء و عناصر طبیعت است .

نیک رفتاری با طبیعت و حفظ این امانت ؛کاشت درخت واحیای زمین؛ پرهیز از الودن منابع آبی وخاکی؛ احیای رودخانه ها ودشت‌ها و مراتع مصادیق مورد تاکید در آیات وروایات دینی است. همچنین در احکام عملی نیز رسیدگی به آب؛ غذا؛ دارو و درمان ونیازهای حیاتی حیوانات، ستم نکردن به حیوانات، پرداختن زکات چارپایان سه گانه؛ ذبح روبه قبله ودرمجمو ع تدوین مجموعه‌های از حقوق و وظایف انسان‌ در تعامل با عموم جانوران از دیگر محورهای مورد نظر در اندیشه مذهبی اسلام  است، لذا اسلام در سه محور نگهداری، بهره‌گیری درست و مناسب و رعایت حقوق  حیوانات احکام  شایسته ای دارد که ما امروز از کنار آن به راحتی  عبور می کنیم .

در حالی  که درگذشته‌ای نه چندان دور نیاکان و اجداد ما به تبعیت از همین آداب وآیین و به پیروی از سنتی دیرین وکهن با اختصاص بخشی از اموال واملاک خویش در قالب وقف به حفظ حقوق حیوانات اهتمام ورزیده و برای نگهداری از جانوران زاد بوم خویش برنامه بلند مدت داشته اند. درشیراز موقوفه‌ای هست که واقف نیت خود را تهیه دانه و غذا برای پرندگا ن در فصل زمستان قرار داده و شما وقتی در فصل سرما به این شهر سفر می کنید دسته‌های کثیری از پرندگان را مشاهده می کنید که در حال برچیدن دانه‌های گندم و ارزنی هستتند که از محل درآمد این موقوفه در کنار خیابانها ریخته  شده است . یا در خراسان موقوفه‌ای داریم که برای تامین غذا برای سگ‌های کور است، این حاصل نگاه لطیف ومهربانانه واقفی است که میراث ماندگاری را ازخود برجای گذاشته  تا این حیوانات  از گرسنگی تلف نشوند.

قابل  توجه است که سال گذشته با شنیدن داستان وجود چنین موقوفه‌ای از رسانه‌ها؛ نیکوکار دیگری وقف دیگری را در تهران که میلیاردها  تومان ارز ش دارد و البته برای کودکان سرطانی به ثبت رساند .یا دریکی ازشهرهای خراسان جنوبی یک زمین وجود دارد که به «زمین گربه‌ای»معروف است. این زمین زراعی وقف شده تا از محل درآمدهای آن، پول گوشت‌هایی داده شود که یک گربه از خانه‌ها دزدیده است .

صاحب این موقوفه در وقفنامه ذکر کرده که این زمین برای این امر وقف شده که به خاطر دزدیدن گوشت توسط گربه بین خانواده دشمنی بوجود نیاید و از این رو از محل درآمدهای این زمین بهای گوشتی که از سوی گربه‌ها به سرقت می‌رفت پرداخت می‌شد که هم گربه در امان بماند و هم اهل خانه. یا وقف برای تامین علوفه برای حیوانات کوهستان  در زمستان و وقف برای احداث پارک مثل  موقوفه سیف الدوله  در همدان از جمله مصادیق طبیعت دوستی ما ایرانی ‌ها و احترام به حقوق حیوانات  از هرنوع آن است  که مصادیق آن  در تاریخ وقف و موقوفات ایران بی شمار است . امروز به نام روز وقف در تقویم‌ها نامگذاری شده است؛ نمی‌‌توان تردیدی روا داشت که اگر سنت‌های نیکی چون وقف در قالب‌های نوین احیاء و چون گذشته پویا شوند جامعه  از جهات گوناگون به ریل اصلی وطبیعی خویش باز خواهد گشت و دیگر  منتظر نسخه‌های  غربی‌ها برای حفظ محیط زیست  و حل مشکلات خود نخواهیم بود!»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها