امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 23
۱۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135831
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جرمی‌ کای تحلیل‌گر نشریه اسکرین اینترنشنال هم گزارشی در ارتباط با فیلم‌هایی که در این رشته با هم رقابت ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جرمی‌ کای تحلیل‌گر نشریه اسکرین اینترنشنال هم گزارشی در ارتباط با فیلم‌هایی که در این رشته با هم رقابت می‌کنند ارائه داده است.

بر اساس دیدگاه این تحلیل‌ گر سینمایی مسابقه برای کسب عنوان بهترین فیلم سال و دریافت جایزه طلایی اسکار برای آن شروع شده است. منتقدان و اهل فن از این مسابقه به عنوان یک شکار بزرگ و هیجان‌انگیز اسم می‌برند و می‌گویند این مسابقه و رقابت به مرحله نهایی خود رسیده است. از مدتی قبل فصل اسکاری سینما آغاز شد و همزمان با اکران عمومی فیلم‌هایی که داعیه دریافت جوایز اسکار را دارند، انجمن‌های منتقدان شهرهای مختلف آمریکا هم بهترین‌های سال سینما را از دیدگاه اعضای خود انتخاب و معرفی کردند. با فرا رسیدن ماه ژانویه، بر هیجانات مربوط به جوایز اسکار افزوده می‌شود. حالا صحبت از ضرب‌العجل‌هاست و همه منتظرند تا ببینند نامزدهای رشته‌های اصلی و مختلف اسکار کدام فیلم‌ها و چهره‌ها هستند. عموم تحلیل‌گران  سینمایی بر روی این مسئله اتفاق‌نظر دارند که رشته بهترین فیلم سال، مهمترین و هیجان‌انگیزترین بخش مراسم اسکار است در سال‌های اخیر، هیجانات مربوط به این رشته افزایش یافته و رقابت‌ها‌ سمت و سوی شدیدتر و تندتری پیدا کرده است.

امسال هم فیلم‌های مهم زیادی به روی پرده‌ سینماها رفته و توانستند نام خود را به عنوان مدعیان اصلی نامزدهای رشته بهترین مطرح کنند. دربین این فیلم‌ها، نام دو فیلم «پسر بودن» و «تئوری همه چیز» بیشتر از بقیه به گوش می‌رسد و به نظر می‌رسد رقابت اصلی بین آن ها باشد. این در حالی است که «دختر رفته است»، «هتل گراند بوداپست»، «میان سیاره‌ای» و Inherent vice هم در بین گروه‌های زیادی از منتقدان و تماشاگران، مورد توجه قرار گرفته‌اند. البته با وجود حمایت‌های زیادی که از این فیلم‌ها می‌شود، نمی‌توان به صورت قطعی درباره‌شان صحبت کرد و اظهارنظری ارائه داد. اعضای آکادمی اسکار و رأی دهندگان متنوع این آکادمی، اجازه و امکان آن را دارند که بین 5 تا 10 فیلم را به عنوان نامزدهای اصلی دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال انتخاب و معرفی کنند، در طول سه سال گذشته آن ها هر بار فقط 9 فیلم را در این بخش معرفی کرده‌اند. اما امسال پیش‌بینی می‌شود اعضای آکادمی دقیقاً ده فیلم را برای این رشته نامزد کنند. دلیل امر، تنوع زیاد فیلم‌هایی است که به خاطر مسائل و دلایل مختلف، می‌توانند شایستگی حضور در این رقابت را داشته باشند.

انستیتو فیلم آمریکا هشتم دسامبر گذشته نام یازده فیلم را به عنوان کارهای مورد علاقه خود در سال 2014 معرفی کرد. در بین آنها «پسر بودن» هم حضور داشت. «بیردمن/ مرد پرنده‌ای»، «تک تیرانداز آمریکایی»، «فوکس کچر»، «بازی تقلید»، «میان سیاره‌ای»، «درون جنگل»، «سلما»، «نشکستنی»، «نایتلرولر» و «ویپلاش» دیگر فیلم‌هایی بودند که در فهرست این انستیتو قرار داشتند. اما اثری از نام «تئوری همه چیز» در این فهرست نبود. اعضای انستیتو عدم حضور این فیلم را با این دلیل توجیه کردند که محصولی غیرآمریکایی است و برای همین، نمی‌تواند در فهرست انتخابی آنها حضور داشته باشد. این در حالی است که بسیاری بر این باورند که این درام اجتماعی و شرح‌حال گونه شرکت مستقل فیلم‌سازی وورکینگ تایتل، یکی از شانس‌های اصلی مراسم اسکار امسال است و بسیاری از رأی‌دهندگان آکادمی اسکار آن را دوست دارند.

با این حال، برخی از منتقدان و تحلیل‌گران سینمایی از نگرانی خود صحبت می‌کنند. نگرانی آنها این است که در روز پانزدهم ژانویه که آکادمی اسکار به صورت رسمی نام نامزدهای رشته‌های مختلف اسکار را معرفی می‌کند، خبری از نام فیلم‌های «پسر بودن» و «تئوری همه چیز» در بین نامزدهای رشته‌های اصلی اسکار نباشد. این در حالی است که هر دو فیلم بازی‌ها، فیلم‌نامه، کارگردانی و حال و هوای خیلی خوب و زیبایی دارند. بسیاری از منتقدان سینمایی می‌گویند اگر در فصل نمایش‌های اسکاری چهار فیلم جذاب به روی پرده سینماها رفت، این دو فیلم دو تای آنها بوده‌اند. البته دو فیلم دیگر «دختر رفته است» و «ویپلاش» هستند. شرکت فیلم‌سازی بولد فیلمز امر تولید «ویپلاش» را به عهده داشته و دیمین چازل کارگردان آن است. این فیلم در فهرست اکثر منتقدان سینمایی قرار داشت. در عین حال، گرایش آکادمی اسکار مبنی بر حمایت از استعدادهای تازه وارد، دلیل خوبی برای حمایت از این فیلم است.

اهل فن عقیده دارند انتخاب تعداد کمتر از 10 فیلم برای نامزدی در رشته بهترین فیلم در سال های گذشته، به طبیعت خود آثار سینمایی برمی‌گردد و حتماً اعضای آکادمی اسکار نتوانسته‌اند از بین فیلم‌های موجود، تعداد زیادی فیلم را برای این بخش انتخاب کنند. در حقیقت انتخاب تعداد کمتری از فیلم‌های سینمایی، در عین حال بیانگر این نکته است که اعضای آکادمی اسکار و رأی دهندگان در حال نمایش اعتراض غیرمستقیم خود به حال و هوای فیلم‌های نمایش داده شده هستند. این اعتراض کاملاً تصویری، گویا و شفاف است و نیازی به توضیح ندارد. این در حالی است که رسانه‌های گروهی به این نکته مهم اشاره می‌کنند که صحبت کردن درباره یکی دو فیلم مطرح‌تر، نباید باعث بی‌توجهی به محصولات خوب دیگر شود. در این رابطه، آنها به «بازی تقلید» درام تلخ شرکت فیلم‌سازی وینستن اشاره می‌کنند. آنها می‌گویند این فیلم تمام مشخصه‌های لازم یک فیلم اسکاری را در دل خود دارد. بندیکت کامبرباخ بازیگر انگلیسی تبار سینما هم بازی بسیار خوبی در این فیلم ارائه داده و هاروی وینستن تهیه‌کننده هم یکی از چهره‌های مشهور رقابت‌های اسکاری چند دهه اخیر است. کلینت ایستوود هم با «تک تیرانداز آمریکایی» می‌تواند موفقیت خوبی برای کمپانی برادران وارنر به همراه بیاورد. منتقدان سینمایی در نقدهای خود به این نکته اشاره کرده‌اند که در 10 سال اخیر و پس از «دختر میلیون دلاری»، این درام پرتنش بهترین ساخته سینمایی این بازیگر کهنه‌کار به حساب می‌آید. به باور آنها برادلی کویر هم در نقش کاراکتر کریس کایل تک تیرانداز نیروی زمینی، یک بازی یکدست و دلنشین ارائه داده است.

برخی رسانه‌های گروهی از تلاش بی‌وقفه آنجلیناجولی برای تبلیغ دومین ساخته سینمایی‌اش «نشکستنی» صحبت کرده و آن را «اقدامی دیوانه‌وار» و «غیرطبیعی» ارزیابی کرده‌اند. این رسانه‌ها می‌گویند این بازیگر سینما سخت در تلاش است تا فیلمش را به عنوان یک کار برتر و غیرمتعارف معرفی کند که شایستگی نامزدی اسکار در رشته‌های اصلی را دارد. البته تعدادی از منتقدان هم درام شرح‌حال گونه او را پسندیده و می‌گویند برایشان جالب است که یک بازیگر هالیوودی محصولات عامه‌پسند، پشت دوربین فیلمی قرار گیرد که قصد بیان یک سری حرف‌های اجتماعی را دارد. خط اصلی قصه فیلم درباره لوئیس زامپرینی ورزشکار المپیک در دوران جنگ جهانی دوم است که تبدیل به یک زندانی جنگی شد. جک اوکانل بازیگر انگلیسی تبار سینما نقش این ورزشکار را بازی کرده و برخی رسانه‌های گروهی انگلیسی از فرصت‌طلبی جولی در انتخاب چنین سوژه‌ای (که می‌تواند موردپسند و تأیید منتقدان و تماشاگران حرفه‌ای و روشنفکر باشد) حرف می‌زنند. با این حال، منتقدان انگلیسی به تحسین و ستایش بازی اوکانل پرداخته و وی را (در کنار بندیکت کامبرباخ) مستحق دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد می‌دانند.

شرکت فرانسوی فیلم‌سازی پانه با «سلما» در دوره رقابت‌ها شرکت دارد. این روزها که تظاهرات ضد تبعیض‌ نژادی در آمریکا برپاست و سیاهان خواهان رعایت حقوق اجتماعی‌شان توسط اداره پلیس و قوه قضاییه هستند، حضور «سلما» در مراسم اسکار مثل یک تیغ دو لبه عمل می‌کند. از حالا گروهی از تحلیل‌گران و منتقدان سینمایی می‌گویند. عدم توجه احتمالی اعضای آکادمی اسکار به این درام اجتماعی ضد تبعیض نژادی، می‌تواند به همسویی آکادمی با سیاست های تبعیض نژادگونه برخی از محافل قدرتمند آمریکا تعبیر شود. شرکت پانه این محصول پر سروصدا و جنجالی خود را از طریق کمپانی پارامونت در آمریکا بخش کرد. دیوید اویه‌لوو در این درام تاریخی در نقش مارتین لوترکینگ ظاهر شده و قصه آن، مبارزات مدنی سیاهان آمریکا در دهه شصت میلادی برای به رسمیت شناخته شدن حقوق اجتماعی‌شان را به تصویر می‌کشد. نکته جالب در ارتباط با فیلم این است که اپرا وینفری مجری سیاه‌پوست تلویزیونی و براد پیت‌ هم در امر تولید آن همکاری داشته‌اند. پیت سال قبل هم یکی ‌از تهیه‌کنندگان درام ضد نژادپرستی «12 سال بردگی» بود که اسکار بهترین فیلم سال را از آن خود کرد.

وس اندرسن هم برای «هتل گراند بوداپست» مورد تشویق تعداد زیادی از منتقدان قرار گرفت. اما «درون جنگل» کمپانی والت دیزنی هم سروصدای زیادی به راه انداخته است. در این بین، بازی مریل استریپ در نقش یک ساحره بدطینت سخت مورد توجه منتقدان قرار گرفته و ظاهراً این بار او نه برای یک نقش جدی و درام، که برای یک نقش و فیلم فانتزی قرار است نامزد دریافت جایزه اسکار شود. چنین به نظر می‌رسد که این بازیگر مؤلف، باید هر سال نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن مراسم اسکار شود و نامزدی او به صورت یک سنت دائمی در آمده است! فانتزی موزیکال راب مارشال حال و هوای تازه‌ای به رقابت‌های اسکاری می‌دهد و در نقطه مقابل درام‌های اجتماعی و سنگین مورد علاقه اعضای آکادمی قرار دارد.

این در حالی است که ‌«بین سیاره‌ای» کریستوفر نولان یک فیلم پرفروش علمی تخیلی است، هر چند که منتقدان روی وجه درام آن تأکید می‌کنند. این محصول مشترک دو کمپانی پارامونت و برادران وارنر ژانر علمی تخیلی را وارد حال و هوای جدیدی کرده است. نامزد شدن این فیلم برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم، باعث تعجب کسی نخواهد شد. از زمان نمایش عمومی فیلم در آمریکای شمالی، خیلی‌ها آن را مستحق دریافت این جایزه می‌دانند. اگر نولان می‌تواند در فهرست 10 فیلم نامزد شده برای دریافت جایزه بهترین فیلم قرار گیرد، باید «دختر رفته است» دیوید فینچر را هم مستحق حضور در این فهرست دانست. مضمون فیلم به تنهایی می‌تواند دلیل خوبی برای توجه اعضای آکادمی به آن باشد. در عین حال، هنوز کارگردانی و صحنه‌آرایی این درام دلهره‌آور پررمز و راز را نمی‌توان نادیده گرفت. خط اصلی قصه فیلم، روابط خانوادگی را در یک جامعه بحران‌زده به تصویر کشیده و پرسش‌هایی زیادی را درباره بنیان خانواده و مسئولیت اعضای خانواده نسبت به هم مطرح می‌کند. «بیردمن/ مرد پرنده‌ای» با بازی مایکل کیتن قبل از این جوایزی از مراسم‌های انجمن‌های منتقدان گرفته و این مسئله، احتمال موفقیت بیشتر آن در مراسم اسکار را بیشتر می‌کند. آلخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان مکزیکی تبار فیلم هم اعتبار خوبی در بین رأ‌ی‌دهندگان آکادمی اسکار دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها