امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135864
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۳۹
تعداد بازدید: 208
رد و بدل شدن این تعارفات سیاسی-اجتماعی بین علی جنتی و جمیله کدیور؛ در حالی است که وزیر ارشاد، صراحتا اعلام کرده بود که «فتنه خط قرمز نظام ...

رد و بدل شدن این تعارفات سیاسی-اجتماعی بین علی جنتی و جمیله کدیور؛ در حالی است که وزیر ارشاد، صراحتا اعلام کرده بود که «فتنه خط قرمز نظام است».

جمیله کدیور همسر عطالله مهاجرانی و خواهر محسن کدیور در حالی در یکی از شبکه های اجتماعی خبر تمدید مجوز فعالیت انتشارات امید ایرانیان را منتشر کرد که پیش از این، امید ایرانیان به عنوان ناشر آثار عطاءالله مهاجرانی شناخته می شد و تمدید مجوز آن پس از چند سال تعلیق فعالیت صورت گرفته است.

نکته قابل توجه در پیام منتشر شده جمیله کدیور در فیس بوک، تقدیر از حمایت‌‎های علی جنتی است. وی معتقد است مجوز فعالیت مجدد این انتشارات را مدیون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است: «به رغم برخی مقاومت‌ها بالاخره بعد از چند ماه پیگیری انتشارات امید ایرانیان تمدید مجوز شد. این تمدید مجوز پس از چند سال وقفه در کار انتشارات صرفا مدیون حمایت آقای جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است. جا دارد از ایشان بخاطر حمایت‌شان تشکر کنم. امیدوارم به تدریج کتاب‌هایی که در این سال‌ها در ارشاد گم شدند! را منتشر سازم.»

جالب توجه‌تر آنکه جنتی نیز در کامنتی ذیل پست جمیله کدیور آورده است: «با سلام خوشحالم که مجددا به صحنه نشر بازگشتید. آنچه انجام شد صرفا براساس وظیفه قانونی بود که برعهده این وزارتخانه گذاشته شده است موفق باشید.»

نظر علی جنتی در مورد فعالیت فتنه۸۸

رد و بدل شدن این تعارفات سیاسی-اجتماعی در حالی است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته، صراحتا اعلام کرده بود که «فتنه خط قرمز نظام است». 

به گزارش جهان، علی جنتی با اشاره به حوادث سال ۱۳۸۸ اظهار داشت: افراد مرتبط با جریان فتنه در هیچ دستگاهی نمی‌توانند حضور داشته باشند. حادثه‌ای در سال ۸۸ اتفاق افتاد که عواملی وابسته به بیگانه و یا با رهنمودهایی که از خارج داده می‌شد دست به اقداماتی زدند که از آن به عنوان فتنه یاد می‌کنیم. طبیعتا کسانی که در این جریان دخالت داشته باشند آنها افرادی هستند که نه در دستگاه‌های دولتی می‌شود از آنها استفاده کرد و نه در سایر مراکز مهمی که در کشور تصمیم‌گیرنده هستند در هیچ یک این افراد جایی نخواهند داشت.»


آیا جمیله کدیور خارج از حلقه فتنه گران است؟

اما زمانی که علی جنتی از بازگشت جمیله کدیور به عرصه انتشار کتاب‌هایی که به تعبیر خودشان تا کنون در ارشاد گم شده بودند، ابراز خوشحالی می کند، این سؤال برای مخاطب بوجود می آید که آیا براستی جمیله کدیور خارج از حلقه فتنه گران قرار می گیرد یا او هم در زمره افرادی است که جنتی درباره آنها می گوید: «در هیچ دستگاهی نمی‌توانند حضور داشته باشند»

جمیله کدیور خواهر محسن کدیور و همسر سید عطاءالله مهاجرانی (نخستین وزیر فرهنگ در دولت خاتمی) است. وی مشاور هشتمین رییس جمهور ایران، سید محمد خاتمی، در امور رسانه و مطبوعات و عضو گروه مشورتی وی در سال ۱۳۷۶ است. کدیور هوادار و مشاور زنان مهدی کروبی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری نیز بود. عضویت در حلقه اصلی گروه ماسونی و لندن‌نشین جرس از دیگر سوابق سیاسی جمیله کدیور است.

جمیله کدیور و کنفرانس برلین

شاید بتوان حضور در کنفرانس «ایران پس از انتخابات» موسوم به «کنفرانس برلین» را سیاه ترین لکه ننگ کدیور در کارنامه فعالیتی‌اش نامید. در این کنفرانس، تعدادی از پیاده‌نظام جریان اصلاحات و روشنفکری، از فعالان سیاسی تا نویسنده و نظریه‌پرداز کهنه‌کار و تازه از راه رسیده مانند عزت‌الله سحابی، اکبر گنجی، حسن یوسفی اشکوری، علیرضا علوی‌تبار، حمیدرضا جلایی پور، علی افشاری، کاظم کردوانی، چنگیز پهلوان، فریبرز رئیس دانا، محمود دولت آبادی، مهرانگیز کار، شهلا شرکت، خدیجه مقدم، شهلا لاهیجی، جمیله کدیور، منیرو روانی پور و محمدعلی سپانلو حضور داشتند.

در خائنانه بودن این کنفرانس همان بس که آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه مورخ ۱۳۷۹/۲/۹ به اعتراض نسبت به اجلاس برلین پرداخت و با عبارات تندی آن را محکوم کرد: «در کنفرانس برلین می‌خواستند همه شؤون انقلاب را محاکمه کنند و برای این کار طراحیهای زیادی کرده بودند. افرادی را به نمایندگی از جناح ها و اقشار مختلف اعم از نویسنده، شاعر، حزب‌چی، روزنامه‌چی، حقوقدان و لیبرال را دعوت کرده بودند تا به قول خود همه شؤون انقلاب را محاکمه کنند. از سوی دیگر، صحنه ای درست کرده بودند که باز و کبوتر درست کنند و در این میان، بازها بخواهند اصل انقلاب برچیده شود...»

البته سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت هم پس از انعکاس محتوای کنفرانس در روزنامه ها (از جمله کیهان) سکوت اختیار کرد، اما چند روز پس از پخش بخش هایی از فیلم کنفرانس از شبکه اول سیما، واکنش نشان داد و با اینکه صداوسیما را محکوم کرد نتوانست از بار شناعت این حرکت منسوب به اصلاح‌طلبی فرار کند: «از آغاز انقلاب، از زمان حضرت امام (قدس) تاکنون ده‌ها نشست و سمينار با انگيزه هاي مختلف که نوعاً براي تحريف انقلاب و دستاوردهاي آن بوده برگزار شده و حرف هاي بي ربطي هم زده شده است و شنيده‌ام در کنفرانس برلين هم حرف‌هاي بد و نامناسبي زده شد و برخي حرف هاي خوب و معقول هم زده اند، آيا بناست هر چه در آرشيوهاست بيرون بکشند و نشان بدهند؟» و در جایی دیگر گفت: «به هیچ وجه با کار صداوسیما موافق نبودم که مساله را به این نحو مطرح کند... آنچه در برلین نیز رخ داد قابل قبول نیست.»

جمیله کدیور و فتنه ۸۸

اظهارنظرهای کدیور در روزهای فتنه ۸۸ متناقض است. او یک روز به بهانه عدم حمایت سران فتنه از مردم فلسطین به انتقاد از آنها می پردازد و از سوی دیگر مدیریت یک سایت خبری ضدانقلاب را پس از حوادث سال ۸۸ بر عهده می گیرد. البته حمایت او از مردم فلسطن نیز مشروط است و وضعیت مردم مظلوم فلسطین را با مردم ایران یکسان می داند. هر دو گروهی که مورد ظلم واقع شده اند!

وی ۵ سال پس از فتنه ۸۸ و در دولت تدبیر و امید به انتقاد از فرجی دانا می پردازد که چرا از تعبیر فتنه استفاده کرده است.

جمیله کدیور و جرس

البته کارنامه جمیله کدیور در عرصه سیاست پر است از فعالیت هایی که زمینه را برای سودجویی بیگانگان فراهم می کند که راه اندازی و مدیریت «جرس» پس از انتخابات سال ۸۸ عیان ترین آنهاست. به عبارت دیگر به راحتی می توان مواضع کدیور را در خصوص نظام جمهوری اسلامی در سایت مذکور ملاحظه نمود.

با تمامی این تفاسیر باز هم این سؤال پیش می آید که آیا هنوز هم آقای وزیر ارشاد معتقد است: «افراد مرتبط با جریان فتنه در هیچ دستگاهی نمی‌توانند حضور داشته باشند» و بر اساس همین اعتقاد از بازگشت جمیله کدیور به عرصه نشر ابراز خوشحالی نموده است؟!

مگر غیر از این است که می خواهد کدیور آثاری مشابه با خط مشی سایت ضد انقلابی و برانداز «جرس» را در قالب کتاب منتشر و به تحریف وقایع و تشویش اذهان عمومی بپردازد؟ فتح باب مجوز دادن به خاطیان و عاملان آشوب های سال ۸۸ که در صورت پای گذاشتن بر خاک وطن پرونده مفتوح آنان در دستگاه قضائی به جریان خواهد افتاد و برای بازجویی به بازداشت موقت خواهند رفت، جز تمسخر نظام و عبور از خطوط قرمز و زمینه چینی برای فعالیت مجدد کسانی که در خون های ریخته شده سال ۸۸ شریکند، نیست
گروه فرهنگ جهان نیوز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها