امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135870
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۴
تعداد بازدید: 247
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

مبلّغ: در برخی حوزه‌ها امکان اعلام نامزد نداریم

اصلاح‌طلبان توقع بُرد حداکثری و حتی میانی را هم در انتخابات مجلس ندارند

آقای مرتضی مبلّغ، معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات و از اعضای شورای مشورتی اصلاح‌طلبان اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه شرق به انتخابات مجلس دهم اشاره کرده و گفته است: (درباره انتخابات مجلس آینده) اصلاح‌طلبان با توجه به شرایط کشور می‌دانند که نباید توقع حداکثری و حتی حد میانی داشته باشند.

او همچنین با بیان اینکه ممکن است به‌دلیل ردّ صلاحیت گسترده در برخی حوزه‌ها امکان اعلام نامزد برای اصلاح‌طلبان وجود نداشته باشد، گفته است: مطلوب آن است که یک ‌مجلس با اکثریت قاطع اصلاح‌طلبی تشکیل شود و اصلاح‌طلبان نیز در این راستا تلاش می‌کنند، اما واقعیت‌ها، محدودیت‌ها و موانع موجود دست و پای اصلاح‌طلبان را بسته... در شرایط فعلی باید به‌دنبال تامین حداقل‌ها در انتخابات مجلس بود .

مبلّغ همچنین در ادامه و در پاسخ به این سؤال که «ولی این حداقل هم تعریف دارد» گفته است: بله. یعنی مجلسی تشکیل شود که صاحب تدبیر و دور از افراط باشد و مشکلات کشور را درک کند!

 

*صحبت‌های آقای مبلّغ برگ دیگری از اعتراف چهره‌های مبرّز اصلاح‌طلب به شکست قطعی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس آینده و تلاش برای وِجهه سازی از این جریان است.

اعترافاتی که آقایان مرتضی الویری، عبدالله رمضان‌زاده، فیض‌الله عرب سرخی و دیگران هم به آنها اشاره کرده و اظهار کرده‌اند که پیروزی اکثریتی اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی محال است.

چندی قبل، آقای فیض‌الله عرب سرخی در همین زمینه به ایلنا گفته بود: بعید می دانم چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب تایید صلاحیت بشوند.

او افزوده بود: انتظار ما از شورای نگهبان تایید صلاحیت نمایندگان مجلس ششم نیست.

در همین زمینه، آقای عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات نیز به تازگی به روزنامه شرق گفته بود:‌ انتظار ما این نیست که ترکیب مجلس آینده مجلس اصلاح‌طلبی شود. همین‌که افراد ماجراجویی که برای دولت مشکل ایجاد می‌کنند وارد مجلس نشوند یا افرادی که در برابر رفتارهای غیرقانونی مثلا تامین اجتماعی سکوت کردند وارد نشوند، از نظر ما، مجلس خوبی است.

گفتنیست منظور اصلاح‌طلبان از عباراتی مثل مجلس خوب! و مجلس صاحب تدبیر! مجلسی است که اکثریت آن در اختیار اصولگرایان نباشد.

برخی چهره‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب، پیش از این به دلایلی از انتخابات مجلس دهم به عنوان رخدادی که می‌تواند آخرین ایستگاه فعالیت اصلاح‌طلبان باشد، یاد کرده‌اند.

 

***

 

اصغرزاده:عارف نسبت لازم را با اردوگاه اصلاحات نداشت

آقای ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، طی سخنانی در شماره روز گذشته روزنامه آرمان گفته است:

«همه می‌دانند که کاندیدای اصلی اصلاح‌طلبان(در انتخابات گذشته) یکی از دو نفر خاتمی یا‌ هاشمی بود و آقایان روحانی و عارف نسبتی کافی و لازم با اردوگاه اصلاحات نداشتند؛ مستقل و بدون اراده سران آن به میدان آمدند و اتفاقاً تا یک هفته مانده به انتها نیز در پایین جدول نظر سنجی‌ها قرار داشتند»

 

*آقای اصغرزاده بصورتی خواسته یا ناخواسته از نگاه واقعی یک جریان سیاسی خاص به آقای محمدرضا عارف رونمایی کرده است.

نگاهی که هیچگاه حاضر نشده آقای عارف را در قامت یک رجل سیاسی بپذیرد و همواره با وی به سردی برخورد کرده است.

این جریان سیاسی خاص اگرچه این روزها مکرراً اعلام می‌کند که آقای عارف کاندیدای آنها در انتخابات دولت یازدهم نبوده اما در روزهای انتخابات خرداد 92، صحبت مصرّحی در این زمینه نداشت و در روزهای آخر تبلیغات نیز به دلیل استقبال کم از آقای عارف در نظرسنجی‌ها تلاش کرد وی را که عملاً بعنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان شناخته می‌شد از صحنه خارج کند تا در صورت رأی آوردن یک کاندیدای اصولگرا بتواند خود را از «شکست» برهاند و مدعی آن باشد که هیچ کاندیدایی در انتخابات نداشته!

این جریان سیاسی در همان 2 روز آخر نیز که آقای عارف از صحنه رقابت‌ها کنار رفته بود؛ هرگز حاضر به حمایت رسمی و شناسنامه‌دار از آقای روحانی هم نشد و جالب آنکه معاریف این جریان حتی از قبل از انتخابات بیان کرده بودند که پیروز انتخابات 92 نیز اصولگرایان خواهند بود.

این تحلیل تا آن اندازه میان اصلاح‌طلبان جدی بود که حتی آقای مرعشی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد از این گفته بود که انتخابات 92 نیز مدیریت شده است و آقای زیباکلام از احتمال یقینی حمایت از کاندیداتوری کسانی مثل آقای قالیباف خبر داده بود!

جریان سیاسی مذکور در قبال انتخابات مجلس دهم نیز جدای از آنکه اختلاف نظر راهبردی فاحشی با آقای عارف در زمینه امکان و سطح موفقیت اصلاح‌طلبان دارد؛ به دلائلی معتقد به عملگری محوری آقای عارف هم نیست و بیان صحبت‌هایی مثل «ما که نمی‌دانیم آیا اصلاً آقای عارف در ذهنش هست که وارد انتخابات مجلس شود» (موسوی لاری) و «شاید فردی بهتر از آقای عارف برای محوریت لیست احتمالی اصلاح‌طلبان بیاید»(کواکبیان) مبیّن اعتقاد مذکور است.

گفتنیست جریان سیاسی اشاره شده در حالی مصرحاَ و البته به درستی، بر عدم امکان پیروزی حداکثری و حتی میانی در انتخابات مجلس دهم اذعان دارد که آقای عارف و چهره‌های نزدیک به وی بارها اعلام کرده‌اند که به پیروزی اکثریتی و حتی کسب 200 کرسی مجلس آینده می‌اندیشند.

شایان ذکر است که یکی از معانی قابل صید از صحبت اشاره شده آقای اصغرزاده این است که آقای عارف، همچنان نیز از نسبت کافی و لازم! که برای عضویت در حلقه اصلی اردوگاه اصلاحات نیاز است، برخوردار نیست.

 

***

 

اشاره آذر منصوری و عبدالله رمضان‌زاده به فرضیه «عذرخواهی خاتمی»

خانم آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، اخیراً در بخشی از یک گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا ضمن اشاره تلویحی به گفته‌های اخیر آقای خاتمی مبنی بر لزوم حذف بدبینی‌های نظام و پذیرش اشتباهات توسط اصلاح‌طلبان گفته است:

«اصل تعامل یک بحث است و بحث دیگر مکانیزم‌های تعامل است. در اصل تعامل باید مراقب حفظ اصول و مرام اصلاح‌طلبی بود و در بحث سازوکار هم باید حتما ظرف و مظروف از یک تناسب معنادار برخوردار باشند. اینکه شخص رئیس‌جمهور به عنوان منتخب ملت اعتقاد به این تعامل داشته باشد و برای برقراری آن تلاش کند٬ بخشی از این تناسب است یا مثلا اظهاراتی که بعضا آقای خاتمی در این ارتباط داشته‌اند به خصوص بعد از وقایع تاسف‌بار 88 یا تلاش‌های آقای هاشمی»

در همین راستا، به تازگی، آقای عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات نیز در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه شرق و در پاسخ به این سؤال خبرنگار که از وی می‌پرسد: «دوست داشتم نظر شما را درباره صحبت‌های اخیر ‌آقای خاتمی هم بپرسم؛ ایشان نزدیک به یک‌ماه قبل در جمع جوانان حزب اعتماد ملی گفتند که ما سال ٨٤ اشتباه کردیم. اینکه چرا ایشان باید الان این مساله را مطرح کنند برای ما جای سوال داشت. قطعا در جمع‌های درونی اصلاحات این بحث مطرح شده اما عمومی‌شدن آن آیا نشانه یا علت خاصی داشت؟» پاسخ می‌دهد:

باید بپذیریم که ما اگر ائتلاف کرده ‌بودیم، شرایط هشت‌ساله دولت احمدی‌نژاد برای کشور رخ نمی‌داد و ما انتخابات را برده بودیم. اما اینکه چه‌کسی باعث این عدم ‌ائتلاف شد الان وقت بیانش نیست، آن‌هم در شرایطی که دیگران مدام توی سرمان می‌زنند، اگر ما هم توی سر خودمان بزنیم دیگر چیزی از ما باقی نمی‌ماند. به نظر من آقای خاتمی هم نخواستند بگویند چه‌کسی باعث این اتفاق شد. علت عدم‌ائتلاف هم ضرورتا به طیف دور آقای خاتمی بازنمی‌گردد. این هم که می‌گویید شاید خواسته‌اند پالسی داده باشند، من در ذهن آقای خاتمی نیستم. نمی‌دانم. (با خنده)

 

*آقای خاتمی چند هفته قبل در یک دیدار سیاسی صحبت‌هایی را مطرح کرد مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان باید بدبینی‌های نظام را نسبت به خود حذف و اگر هم اشتباهی کرده‌اند به آن اعتراف کنند.

وی اگرچه در دیدارهای دیگر خود، تشتت اصلاح‌طلبان در سال 84 را بخشی از این اشتباهات ذکر کرد اما پر واضح است که تأکید چند باره آقای خاتمی در تمام این دیدارها بر گزینه «پذیرش اشتباهات» و همچنین «حذف بدبینی‌های نظام» به معنای اشاره او به سمت اشتباهات بزرگتری است که برخی اصلاح‌طلبان بویژه در سال 88 مرتکب شدند.

ضمن اینکه اشتباهاتی که در کنار ضرورت عملگری اصلاح‌طلبان برای حذف بدبینی‌های نظام، مورد اشاره آقای خاتمی قرار گرفته‌اند مسلماً چند اشتباه سیاسی درون طیفی نیستند. بلکه به مقولاتی بزرگتر مثل «فتنه» مربوطند.

پس از صحبت‌های مهم آقای خاتمی، چهره‌هایی همچون مرعشی، منتجب‌نیا، پزشکیان، نقیب‌زاده، خرم، قنبری و ... نیز به صحنه آمده و با بیان‌های مختلفی نه تنها بر تئوری «ضرورت عملگری اصلاح‌طلبان برای حذف بدبینی‌های نظام» صحّه گذاشتند بلکه برخی از آنان درباره ضرورت معنای «عذرخواهی» نیز سخن راندند و حتی حسین مرعشی در صحبت‌های خود از این گفته بود که اصلاح‌طلبان حاضرند به رفع آثار فتنه کمک کنند.

در اقتفای همین رخداد، خبرنگاران اصلاح‌طلب نیز از این معانی استقبال کردند و از صحبت‌های مهم آقای خاتمی با صفات و عناوینی همچون «احتمال خلق یک اتفاق تازه در میان اصلاح‌طلبان»، «ضرورت کنش‌های اعتمادافزا» و «کلیدی که قرار است قفل فعالیت‌های اصلاح‌طلبان را بگشاید» یاد کردند.

صحبت‌های مهم خانم منصوری و آقای رمضان‌زاده نیز اگرچه در اوج تلویح و تلمیح بیان شده‌اند و این دو نفر از حرف‌های مهم آقای خاتمی با عنوان «تلاش برای تعامل» و «پالس»! یاد کرده‌اند اما ناگفته پیداست که منویات اشاره شده آقای خاتمی اقلّ کم در میان مشاهیر اصلاح‌طلب با صدایی بلند و واضح شنیده شده است.

گفتنیست آیت‌الله موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران، چندی قبل در خطبه‌های نماز جمعه به مسئله عذرخواهی برخی فتنه‌گران اشاره کرده و با بیان اینکه سران فتنه به کشور، رهبری و مردم ظلم کردند، گفته بود:‌ اعتراف کنید که اشتباه کردید. مردم و رهبری عذر شما را می‌پذیرند.

آقای حسین صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز چند هفته قبل طی سخنانی در یک همایش دانشجویی با اشاره به بحث عذرخواهی و فتنه‌گران؛ آیه 160 سوره بقره که در آن مذنبین به توبه، اعتراف آشکارسازانه و مبیّن و اصلاح اشتباهات و جبران خسارات دعوت شده‌اند را مورد اشاره قرار داده بود.

آقای الیاس نادران، نماینده مردم تهران هم اخیراً در لابه‌لای یک گفت‌وگو پیرامون 9 دی تأکید کرده است که خاتمی اهل لجبازی نیست و اساساً برای همین بود که طراحان فتنه وی را محمل مناسبی برای پیشبرد اهدافشان ندیدند ولذا خاتمی کاندیدا نشد.

 

***

 

چرا سودان جنوبی در فقر و گرسنگی و ناامنی دست و پا می‌زند؟!

تصویری از عاقبت دلخوشی به لبخند آمریکا

این تصویر را شبکه خبری الجزیره از کشور تازه تشکیل شده سودان جنوبی منتشر کرده است.

کشوری که هم‌اکنون در بخش اعظمی از مناطق خود شاهد گرسنگی و ناآرامی و بیماری است و اهالی مناطق این کشور برآمده از فرجام تجزیه‌خواهی، شاید در یکی از بدترین مقاطع تاریخی خود به‌سر می‌برند.

این در حالی است که بیش از 70 درصد از منابع نفتی کشور تجزیه شده سودان (منقسم به سودان شمالی و سودان جنوبی) در بخش سودان جنوبی قرار دارد.

نکته حائز اهمیت درباره تجزیه شدن کشور سودان در حدود سه سال قبل، نقش فعالی است که کاخ سفید در آمریکا با استفاده از نسخه‌های دیپلماسی عمومی و قدرت نرم در قبال مردم سودان ایفا کرد.

در یکی از اساسی‌ترین این راهبردها نیز «جورج کلونی» بازیگر آمریکایی هالیوود به سودان اعزام شد (همانند شان پن که در جریان بیداری اسلامی به التحریر مصر وارد شد و همانند آنجلینا جولی که به افغانستان رفت!) و چندین سال را تحت عنوان دفاع از حقوق بشر! به درخواست‌های تجزیه‌طلبانه برخی قشرهای سودانی دامن زد.

آقای کلونی اگرچه یک چهره سینمایی بیشتر نبود اما در عملیاتی رسانه‌ای و تحت لوای حقوق بشر، دروغ‌های فراوانی را علیه حکومت عمرالبشیر، رئیس جمهور سودان و ادعای وضعیت فاجعه بار! برای مردم سودان مطرح کرد و سرانجام نیز تلاش‌های وی منجر به برگزاری یک رفراندوم القا شده و تجزیه کشور بزرگ سودان به دو منطقه سودان جنوبی و سودان شمالی شد و به سخن دیگر، منابع نفتی عظیم سودان جنوبی را برای همیشه در اختیار کاخ سفید قرار داد.

جورج کلونی در سال‌های حضور خود در سودان حتی با گذاشتن ریش، خود را به شکل مردان سودانی درآورد و در برخی اعتراضات مردمی در مقابل سفارت سودان نیز شرکت کرد و حتی بازداشت شد؛ تا نمایش کاخ سفید برای تجزیه سودان واقعی‌تر جلوه کند.

اکنون حکومت القا شده سودان جنوبی مانده است و چند میلیون مردم آواره و گرسنه که هر لحظه چشم به کمک‌های غذایی آمریکا و نهادهای بین‌المللی چشم دوخته‌اند تا همانند تصویر فوق، چیزی در دست آنها قرار داده شود.

حکومت سودان جنوبی اما همچنان به لبخندهای آمریکا و فشردن دست‌های چیزی به نام جامعه جهانی! امیدوار است و شاید به تحت‌الحمایگی خود از سوی آمریکا در مبارزه با سودان شمالی نیز افتخار می‌کند...

رسانه‌های آمریکایی هر از چندگاهی، گزارش‌های مبسوطی را درباره عملکرد افتخارآمیز! آقای کلونی در سودان منتشر می‌کنند.

پی‌نوشت اول: منابع غربی با اذعان به رشد اقتصادی سودان شمالی تحت مدیریت آقای عمرالبشیر، معتقدند که این رشد به دلیل حمایت‌های چین و روسیه! اتفاق افتاده است.

این در حالی است که آمریکا طی چند سال اخیر تلاش کرده است با فشار به افکار عمومی مردم سودان شمالی مبنی بر جلوه دادن تحریم‌های فراوان و تصویرسازی از یک وضعیت بد معیشتی؛ آنها را در یک فتنه اقتصادی علیه نظام سودان شمالی به خیابان‌ها بکشاند اما تاکنون ناموفق بوده است.

پی‌نوشت دوم: پر واضح است که مطالب ارائه شده در این عکس‌نوشت به معنای تأیید همه اقدامات آقای البشیر در نحوه حکومت و برخورد با مردم کشور سودان در قبل و پس از تجزیه این کشور نیست.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها