امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135893
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ولی الله سیف در چهارمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید با اشاره به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ولی الله سیف در چهارمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید با اشاره به برخی تحلیل ها نسبت به آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، اظهار داشت: در بدترین شرایط هم بانک مرکزی آمار غلط نداده است.

وی افزود: بنده در بدو ورود به بانک مرکزی اولین چیزی که خواستم متوجه شوم این بود که آیا تاکنون بانک مرکزی برای میل مسئولان آمار غیرواقعی منتشر کرده است یا خیر که بررسی نشان داد تاکنون چنین اقدامی توسط این نهاد انجام نشده است.

رئیس کل بانک مرکزی در بخشی از صحبت‌های خود به برداشتی از گزارش بانک مرکزی مبنی بر رد پای برداشت 4.1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اشاره کرد و اظهار داشت: در اسفند ماه به دلیل تصمیم‌گیری برای خرید 4.1 میلیارد دلار ارز از دولت توسط بانک مرکزی، رشدی در نقدینگی داشتیم؛ بانک مرکزی از دولت مانند همه موارد دیگر ارز خریده است، 26 درصد را به صندوق توسعه واریز کرده، 2 درصد را برای عیدانه و 14 درصد برای وزارت نفت و مابقی را به خزانه واریز کرده است. به دلیل شرایط تحریم این پول به حساب بانک مرکزی انتقال پیدا نمی‌کرد، شرکتی متعهد شد که این را انتقال دهد.

وی تصریح کرد: گزارشی نوشته شده مبنی بر اینکه ردپای برداشت 4.1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در گزارش بانک مرکزی وجود دارد در حالی که چنین ردپایی در گزارش بانک مرکزی نیست.

وی ادامه داد: این اقدام دولت در فروش 4.1 میلیارد دلار ارز به بانک مرکزی در جهت اجرای پروژه‌های عمرانی و خروج از رکود بوده است که اثرات آن مشهود است، البته نقدینگی هم افزایش یافته و ما هم در ابتدا موافق این اقدام نبودیم اما با بحث های متعدد، بانک مرکزی به این نتیجه رسید که باید این کار انجام شود.

به گفته وی رشد نقدینگی در 8 ماهه منتهی به آبان ماه 12.7 درصد بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به پرداخت تسهیلات بانکی به بنگاه‌های اقتصادی، گفت: در شش ماهه اول امسال 206 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که 50 درصد آن تمدید تسهیلات بوده و 50 درصد تسهیلات جدید؛ بانک مرکزی این اطلاعات را از طریق نرم افزار از سیستم بانکی دریافت می کند که کاملا دقیق است.

وی با اشاره به برخی انتقادها نسبت به روند پرداخت تسهیلات در شبکه بانکی، گفت: شرکت هایی هستند که عمر اقتصادی آنها به اتمام رسیده اما برخی اصرار دارند که آنها به حیات دهند؛ گفته می‌شود اگر بنگاهی خلق ارزش می‌کند باید به آن تسهیلات داد اما وقتی دیگر خلق ارزش نمی کند باید ساختار های آن را اصلاح کرد.

سیف با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها در زمینه پرداخت تسهیلات به بنگاه های اقتصادی، اظهار داشت: در بخشنامه بانک مرکزی تاکید شد بنگاهی مجاز است تسهیلات بگیرد که 25 درصد سرمایه از محل حقوق صاحبان سهام، منابع داشته باشد، همچنین بنگاه باید صورت های مالی حسابرسی شده داشته باشد تا بانک بتواند به صورت های مالی ارائه شده اتکاء کند.

وی گفت: نیاز به یک عزم جمعی دولت و بخش خصوصی داریم تا به استاندارد حاکمیت شرکتی برسیم تا ثبات ویژه‌ای را در اقتصاد و نظام بانکی ایجاد کنیم، اگر این کار نشود استفاده بهینه از منابع مخدوش می شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی سعی کرده آرامش در بازار ایجاد شود زیرا سرمایه گذار بتواند نسبت به سرمایه گذاری اطمینان حاصل کند؛ اهداف تورمی دولت مشخص است و دولت حلقه ای برای هماهنگی تشکیل داده و اگر دستاوردی حاصل شده نتیجه هماهنگی و جدیت دولت است.

وی تصریح کرد: جهت گیری 16 ماهه بانک مرکزی، اولویت بندی سیاست های اعتباری، انضباط پولی و کنترل نقدینگی بوده است، یکی از اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی بحث مسکن مهر بود. پیشرفت پروژه های مسکن مهر در این مدت مناسب بوده است.

سیف با اشاره به افزایش تورم نقطه به نقطه در آذر ماه، گفت: یکی از نگرانی هایی که وجود دارد افزایش تورم نقطه به نقطه است. تا شهریور این روند کاهنده است، آبان ماه 15.1 درصد، آذر 16.7 درصد شده است لذا این علامتی است و باید دقت کنیم تا اهداف تورمی محقق شود.

وی گفت: تورم از 40.4 به 17.2 درصد رسیده و تورم نقطه به نقطه از 45 درصد به 16.7 درصد رسیده که البته تا 14.1 درصد کاهش یافته بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: 88 درصد تامین مالی اقتصاد از طریق بانک‌ها است و 12 درصد بازار سرمایه. باید تشکر کنم از آقای صالح آبادی که زحمات زیادی کشیده اند، آقای فطانت‌فرد هم باید زحمات اقدامات اساسی در جهت توسعه تامین مالی از طریق بازار سرمایه را متقبل شود.

سیف تاکید کرد: در سال جاری نقدینگی از تورم بالاتر بود و نمی توانیم بگوییم سیاست بانک مرکزی انقباضی بوده و شاید بتوان گفت انبساطی بوده است.

وی در پایان خواستار همراهی با بانک مرکزی برای ادامه اجرای سیاست های کنترل تورم شد و گفت: اگر مدیریت تورم از دست برود، جبران آن بسیار سخت خواهد بود.

انتهای پیام/آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها