امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۶:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135896
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
علیرضا کوهکن عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

علیرضا کوهکن عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت یکسال اخیر حقوق بشر در آمریکا با بیان اینکه در یک سال گذشته در ایالات متحده نقض حقوق بشر گسترده‌ای رخ داده است، گفت: گزارش شکنجه‌های سازمان سیا که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که بعد از حادثه یازده سپتامبر نقض حقوق بشر گسترده‌تری در این کشور رخ داده و حتی بوش پسر رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده نیز از آنها اطلاع داشته است.
وی با بیان اینکه شکنجه‌های سیا بسیار شبیه اقدامات قرون وسطایی در اروپاست، افزود: اقدامات نقض حقوق بشری آمریکا با همه معیارهای قرن بیست و یکمی در تضاد است ولی با این حال مقامات آمریکایی از این گزارش استفاده‌های حزبی کرده‌اند و به هیچ وجه به اصل مقوله نقض حقوق بشر در کشورشان نپرداخته‌اند.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: دموکرات‌ها تنها با بیان این جمله که گزارش شکنجه سیا و نقض حقوق بشر زندانیان مربوط به دوران حکومت جمهوری‌خواهان است، به دنبال رفع اتهام از خود هستند و متاسفانه جمهوری‌خواهان هم با دفاع از عملکرد خود به هیچ وجه به بررسی علل و عوامل مقوله نقض حقوق بشر نپرداختند.
کوهکن به درگیری شهروندان سیاهپوست آمریکایی با پلیس، دستگاه قضایی و سیستم حاکمه آمریکا در سال 2014 اشاره و اظهار داشت:‌ رنگین‌پوستان و اقلیت‌های موجود در جامعه ایالات متحده به نقض سیستماتیک حقوق شهروندی و حق زندگی اعتراض دارند و از آن رنج می‌برند زیرا بیشتر زندانیان و همچنین مقتولینی که توسط پلیس کشته می‌شوند و بیشتر بیکاران، فقرا و بی‌خانمان‌ها را همین طیف تشکیل می‌دهند.
این کارشناس مسائل آمریکا خاطرنشان کرد:‌ وقایعی که برای اقلیتی در آمریکا رخ می‌دهد اتفاقی نیست زیرا وقتی سیاه‌پوستی توسط پلیس این کشور کشته می‌شود و بعد هم پلیس قاتل تبرئه و این گونه وقایع تکرار می‌شود ابهامات زیادی بوجود می‌آید و باز هم متاسفانه سیستم قضایی ایالات متحده بدون هیچ توجهی افراد قاتل را تبرئه می‌کند و این موضوعات اتفاقی تازه در سال 2014 محسوب نمی‌شود و به امری تکراری تبدیل شده است و اینگونه وقایع عقبه‌ای دارد که در عمق تاریخی و سیاسی آمریکا نهفته است.
وی با اشاره به نقض حقوق بشر در آمریکا و اعتراضات گسترده به این وضعیت افزود: دولت آمریکا به جای اینکه به تبعیض حقوق بشر پایان دهد رفتارهای منفعلانه می‌کند که این رفتار با واکنش منفی جامعه آمریکا مواجه شده است.
کوهکن گفت:‌ بعد از اعتراضات مردم آمریکا به نقض حقوق بشر، رئیس‌جمهور آمریکا با رفتارها و سخنان خود سعی در جبران آن کرد و حتی از رفتارهای پلیس این کشور در آینده با فرزندان خود ابراز نگرانی کرد.
وی تصریح کرد:‌ نقض گسترده حقوق بشر، بدنه جامعه آمریکا و مردمان ایالات متحده را رنج می‌دهد.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: نداشتن حداقلی از شرایط زندگی در قرن بیست و یکم یکی از موارد عجیبی است که در ایالات متحده روی می‌دهد.
کوهکن خاطرنشان کرد: اعتراضات گسترده‌ای از سوی اقلیتی که در جامعه آمریکا به حساب نمی‌آیند به نقض حقوق بشر در سال 2014 صورت گرفته است و متاسفانه این بخش از جامعه دسترسی مناسبی به خوراک و مسکن مناسب ندارند ضمن اینکه این نقض حقوق بشر به دلیل نظام سرمایه‌داری موجود در آمریکاست.
وی گفت: در هیچ کدام از تحلیل‌هایی که توسط مقامات آمریکایی درباره اعتراضات حقوق بشری صورت گرفته به نقض حقوق بشر در این کشور اعترافی نشده در حالیکه همزمان با این اعتراضات دولتمردان آمریکایی در مورد نقض حقوق بشر در چین صحبت می‌کنند و نگاهی به کشور خود ندارند.
این کارشناس آمریکا تأکید کرد: فرافکنی صورت گرفته نسبت به نقض حقوق بشر در آمریکا سابقه تاریخی دارد.
کوهکن با انتقاد از سکوت سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری در دنیا درباره وقایع اخیر آمریکا گفت: بخش قابل توجهی از بودجه سازمان‌های حقوق بشری دولتی در دنیا توسط ایالات متحده تأمین می‌شود و این تأمین بودجه باعث شده که وقتی آنها می‌خواهند گزارش خود را اعلام کنند به چشمان دولتمردان آمریکا نگاه کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه به صورت سیستماتیک نظام ایالات متحده نسبت به نهادهای حقوق بشری اعمال نظر می‌کند و اگر این سازمان‌های حقوق بشری در مسیر خط و جهتی که واشنگتن برای آنها تعیین کرده حرکت نکنند مشمول جریمه و برخورد دولت آمریکا خواهند شد.
کوهکن به برخورد دولت آمریکا با موسسه‌ای که رتبه اقتصادی این کشور را کاهش و آن را منتشر کرده بوده اشاره و اظهار داشت:‌ ایالات متحده برای برخورد با این نهادها و سازمان‌ها به هیچ وجه استانداردهای بین‌المللی را رعایت نمی‌کنند و به همین دلیل سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی ترجیح می‌دهند که وارد این قبیل میادین و اظهار نظر درباره آنها نشوند. ضمن اینکه این سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری در برابر اقدامات برخی کشورهای منطقه خاورمیانه که ابتدایی‌ترین بحث‌های حقوق بشری را رعایت نمی‌کنند هم اظهارنظری نمی‌کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها