امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135898
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: جمعه گذشته بود که خبر دیدار رئیس دفتر حافظ منافع ایران با احمد الطیب، شیخ الازهر منتشر شد.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: جمعه گذشته بود که خبر دیدار رئیس دفتر حافظ منافع ایران با احمد الطیب، شیخ الازهر منتشر شد.

خبری که سریعا در جهان عرب با چنین تیترهایی منتشر شد: «الازهر به ایران: توهین به صحابه را متوقف کنید»، «الازهر از مراجع شیعه ایران و عراق خواست که علیه توهین به صحابه فتوا صادر کنند».

این خبر سریعا مورد استقبال جریان‌های سلفی مصر قرار گرفت که از جمله «هماهنگ‌کننده ائتلاف دفاع از صحابه و آل‌البیت» با اشاره به مسئله تقیه مدعی شد: شیعیان بر پایه توهین به صحابه استوار است و هرگز فتوایی در این باره منتشر نخواهند کرد.

«ربیع علی شلبی»، هماهنگ کننده جنبش سلفی «جماعت اسلامی آزادگان» نیز اعلام کرده است که همراهی با شیخ الازهر در مبارزه با هلال شیعی بر هر مسلمانی واجب است و مدعی شده که ورود تفکر شیعی به عراق و یمن و سوریه و لبنان بوده است که این کشورها را دچار درگیری‌ها و خرابی کرده است!

از دیگر چهره‌های سلفی مصر که در این باره اظهار نظر کرد، ناصر رضوان موسس ائتلاف سلفی «نوادگان صحابه و آل‌البیت» بود که مدعی شد: شیعیان فتوای عربی [آیت‌الله] خامنه‌ای را منتشر می‌کنند که توهین به صحابه ممنوع است اما ده‌ها فتوا از [آیات] خامنه‌ای، شیرازی، لنکرانی و بهجت به زبان فارسی وجود دارد که توهین به صحابه را تایید و به جشن در سالگرد قتل خلیفه دوم توصیه کرده است!

وی که از منع قاریان مصری از اجرای اذان شیعی توسط الازهر و منع اساتید الازهر برای سفر به ایران خرسند است، افزوده است: باید در کنار الازهر برای مبارزه با شیعیان ایستاد!

 این موج اما دوباره موجب شد «عباس شومان» معاون شیخ الازهر در همراهی با جریانات سلفی بگوید که «حملات به الازهر به علت مقابله این دانشگاه با اخوان المسلمین و مبارزه با شیعیان است»!

بنابر این گزارش، همه این موج‌ها اما برای چیست؟؛ آیا رسانه‌های مصری به درستی مطالب شیخ الازهر و سخنان وی در دیدار با حافظ منافع ایران را پوشش داده‌اند؟؛ چه چیزی آنها را نگران کرده است؟

نگاهی به برخی رسانه‌های منصف مصری نشان می‌دهد که اگر چه شیخ الازهر علیرغم علم به فتوای مراجع عظام تقلید شیعه چون آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله سیستانی خواستار فتاوایی علیه توهین به صحابه شده است اما در سخنان خود به نکات دیگری نیز اشاره کرده است.

وی در دیدار با محمودیان به تلاش غرب برای ایجاد درگیری‌های طائفه‌ای و مذهبی در میان مسلمانان اشاره کرده و بر ضرورت گفت‌وگوی شیعه و سنی تاکید کرده است.

الطیب خواستار وحدت کلمه امت اسلامی شده و آن را موجب امنیت دانسته و عنوان کرده اگر الازهر خلوص نیت ببیند حاضر است میزبان علمای شیعه و سنی باشد.

نکته مهم اما در این بین روند جدیدی از همکاری‌های شیعه و سنی و قم و الازهر و مصر و ایران است که می‌توان آغاز این روند جدید را در حضور حجت‌الاسلام مبلغی نماینده ایران در کنفرانس ضدتروریسم و افراطی‌گری الازهر دید.

چه اینکه پیش از این به یاد داریم که در آستانه کنفرانس ضدتروریسم و افراطی‌گری الازهر و انتشار خبرهایی مبنی بر حضور نمایندگانی از عراق و ایران و از میان چهره‌های شیعی همین گروه‌های سلفی و وهابی در مصر آنچنان بر طبل اختلاف کوبیدند که الازهر مجبور به عقب‌نشینی تاکتیکی شد اما نهایتا شاهد حضور چهره‌هایی چون حجت‌الاسلام مبلغی و سیدعلی فضل‌الله بودیم.(در این باره بیشتر بخوانید)

اینک اما این نزدیکی بعد جدیدی یافته است و با دعوت رسمی صورت گرفته از سوی آیت‌الله اراکی رئیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای حضور شیخ الازهر در کنفرانس وحدت اسلامی در سال جاری می‌توان نگرانی‌های جریان‌های سلفی و وهابی را درک کرد.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار