امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۶:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 135911
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، هیات انتخاب سی و سومین جشنواره فیلم فجر روزهای پر کاری را پشت سر گذاشتند . این هیات کار خود را از 1 آذرماه آغاز کرده ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، هیات انتخاب سی و سومین جشنواره فیلم فجر روزهای پر کاری را پشت سر گذاشتند . این هیات کار خود را از 1 آذرماه آغاز کرده است و ظرف امروز و فردا به جمع بندی نهایی خواهند رسید و به زودی اسامی فیلم های بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) از سوی هیات 7 نفره انتخاب اعلام می‌شود. این درحالی است که براساس آمار دبیر خانه بیش از 30 فیلم در هیات انتخاب در بخش نگاه نو بازبینی شدند و تنها 11 فیلم در این بخش انتخاب شدند.

این درحالی است که از میان فیلم هایی که اسامی آن ها اعلام شد فیلم هایی  دیده می‌شود که اولین حضور خود را در جشنواره خارجی تجربه کردند درحالی که طبق آئین نامه جشنواره باید فیلم‌ها اولین حضور خود را در جشنواره فجر تجربه کنند. ممکن است گفته شود این آئین نامه برای بخش مسابقه (سودای سیمرغ) است اما رقابت در بخش نگاه نو به مراتب سخت تر از رقابت در بخش سودای سیمرغ است زیرا تعداد جوایز این بخش کمتر از بخش سودای سیمرغ در نظر گرفته شده است و با توجه به ظرفیت محدودی که برای فیلم‌های اول در نظر گرفته شده است بهتر است عرصه رقابت به فیلم هایی داده شود که برای اولین بار در جشنواره حاضر می شوند.  

بسیاری از افرادی که جشنواره 73 را تجربه کردند معتقدند که فیلم «بشیر» نزدیک به 85 دقیقه به نمایش درآمده است و جزء آثار بلند به شمار می‌آید حال چگونه است که این فیلم به عنوان فیلم اول در جشنواره مطرح شده است جای سوال برای بسیاری از فیلمسازان اولی باقی مانده است. فیلمسازانی که برای حضور در جشنواره زحمات زیادی کشیدند و فیلم‌های خود را کامل به جشنواره ارایه دادند و بر اساس سیاست های اعلام شده دارای قهرمان هستند اما در لیست جایی ندارند یا فیلمسازانی که سالها در عرصه فیلمنامه نویسی فعالیت کردند و اولین تجربه کارگردانی خود را برای حضور در جشنواره فیلم فجر ارایه دادند.  

از دیگر علامت‌های سوال در بخش نگاه نو انتخاب فیلم پربازیگری است که همچنان فیلمبرداری آن ادامه دارد و واقعا معلوم نیست هیات انتخاب براساس چه چیزی این فیلم را انتخاب کرده است.

از دیگر علامت‌ سوال‌های عملکرد هیات انتخاب در نگاه نو، عدم انتخاب فیلم «360 درجه» به کارگردانی سام قریبیان است که کیفیت بالای آن و چشم‌پوشی انتخاب انتخاب بر این فیلم باعث حیرت منتقدان و اهالی رسانه شد که آنرا دیده‌اند. بخصوص وقتی این موضوع پررنگ تر می‌شود، که در بین 11 فیلم اعلام شده فیلمی قرار داد که شاید تنها به خاطر دولتی بودن مجموعه تولید کننده‌اش و البته موضوع انتخابی توانسته به جمع اثار نهایی راه‌یابد نه کیفیت بالای فیلم.

حال باید دید هیات انتخاب که انتخاب‌هایش در «نگاه نو» با علامت سوال‌های فراوانی مواجه بوده در بخش سودای سیمرغ چگونه به چه جمع بندی خواهد رسید و آیا مانند سال گذشته به تعداد فیلم های این بخش پس از اعلام اسامی اضافه خواهد شد یا خیر. بخصوص اینکه شنیده می‌شود هیات انتخاب برای جلوگیری از حواشی سال گذشته و آنچه فیلم‌های مساله‌داری نظیر «عصبانی نیستم» و «خانه پدری» بوجود آوردند به چند فیلمساز توصیه کرده‌اند که با انصراف از این بخش شرایط را برای اکران بی دردسر فیلمشان فراهم کنند.

با نگاهی به فهرست 11 فیلم نهایی، جای خالی فیلم‌هایی نظیر 360 درجه، آوا، بهمن، آزادی مشروط،هاری، یحیی سکوت نکرد،موقت و پل خواب دیده می‌شود که باید دید آیا عدم انتخاب آنها واقعا فنی بوده است یا بازهم مانند همه دوره‌ها سلیقه داوران و یا فردی تاثیرگذار در این جمع و یا مصلحت‌اندیشی باعث شده تا آنها از راه‌یابی به جمع آثار نهایی باز بمانند.

احتمال باران اسیدی (بهتاش صناعی‌ها)،بدون مرز (امیرحسین عسگری)،جامه دران (حمیدرضا قطبی)،چاقی (راما قویدل)،چهارشنبه 19 آبان (وحید جلیلوند)،حکایت عاشقی (احمد رمضان زاده)،در دنیای تو ساعت چند است؟ (صفی یزدانیان)،دو (سهیلا گلستانی)،ماهی سیاه کوچولو (مجید اسماعیلی)،ناهید (آیدا پناهنده) و نزدیکتر (مصطفی احمدی) 11 فیلم حاضر در بخش «نگاه نو» سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر هستند.

احمد امینی، رسول صدرعاملی، حسین کرمی، محمدعلی باشه آهنگر، محمد احسانی، مجید رضابالا و بهنام بهزادی به عنوان اعضای هیات انتخاب، آثار بخش سینمای ایران جشنوار سی و سوم فیلم فجر را انتخاب می‌کنند. 

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها