امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136008
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ به مناسبت گرامیداشت نهم دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، امروز مراسمی ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ به مناسبت گرامیداشت نهم دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، امروز مراسمی با حضور حجت& zwnj;الاسلام و المسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، معصومه آباد، آزاده سرافراز و نویسنده کتاب «من زنده‌ام»‌ و عضو شورای شهر تهران و جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این سازمان برگزار شد.

معصومه آباد در سخنانی اظهار داشت: در مسیر چند دهه اخیر که همگی جز آن هستیم شاهد بزرگترین رخداد یعنی انقلاب اسلامی بودیم و دیدیم این انقلاب نه چهره سیاسی محض، نه چهره اجتماعی و یا اقتصادی محض داشت بلکه حول محور اندیشه‌ای دینی و فرهنگی بود.

وی ادامه داد: ‌همگی در رفراندوم به جمهوری با ماهیت دینی رأی دادند و عظیم‌تر از انقلاب اسلامی و پس از آن رخدادی بزرگتر به نام 8 سال دفاع مقدس داشتیم که حوادث عظیمی در آن اتفاق افتاد.

عضو شورای شهر تهران  یادآور شد: باید برای نسل امروز و دانش‌آموزان باورپذیری حوادث را به گونه‌ای به وجود آوریم که احساس تعلق به ‌آن داشته باشند؛ یعنی این متعلق به من و یا کسانی که منصوب به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران نباشد بلکه برای آحاد ملت است.

آباد اضافه کرد: نظام فرهنگی ما در آن زمان منجر به تعطیلی دانشگاه‌ها شده بود؛ یعنی همه فرضیه‌ها و معادلاتی که جنگ ایران و دنیا به وجود آورده بود و وقتی در جنگ از 21 کشور اسیر می‌گیریم مفهوم آن این است که جنگ ایران با شرق و غرب است و ما هیچ چارچوب سیاسی، اقتصادی نداشتیم و شرایط مهیا بود تا یک جنگ ناجوانمردانه ایجاد شود و اولین جایی که مورد اصابت بمباران قرار می‌گیرد آموزش و پرورش است و نخستین کسی که شهید شد شهید صالحی رئیس آموزش و پرورش آبادان و اولین کسانی که شهید می‌شوند دانش آموزان بودند.

نویسنده کتاب من زنده‌ام افزود: جنگ برای فتح خرمشهر و خوزستان نبود و زمانی که بنده اسیر شدم یک دختر 17 ساله بودم و آنها می‌گفتند امروز در اهواز هستیم بعد در خوزستان و روز سوم در تهران خواهیم بود و سه روزه ایران را تصرف می‌کنیم.

وی تصریح کرد: آنها فکر می‌کردند ساختار اقتصادی و فرهنگی است که یک کشور را نگه می‌دارد؛  ضمن اینکه در طول 8 سال دفاع مقدس 15 هزار اسیر داشتیم که این تعداد کسانی بودند که مثل ما در جاده کمین می‌کردند یا تعدادی از آنها سلاح تمام می‌کردند و یا مجروح می‌شدندو  هیچ کس از پشت سر اسیر نشد و این تعداد تا سال 1368 بود.

آباد بیان داشت: وقتی بنده اسیر شدم مرا به زندان الرشید بغداد که از مخوف‌ترین زندان‌های بغداد بود بردند.

عضو شورای شهر تهران  خاطر نشان کرد: جنگ ما نه زن و مرد، نه مسلمان و مسیحی می‌شناخت و لباس فاخری تحت عنوان بسیج بر تن ما بود که امام بر تن همه ما پوشاند و این سرمایه انقلاب و تضمین کننده نظام انقلاب اسلامی بود که امام آن را شجره طیبه نامید.

به گزارش فارس آباد با بیان خاطره‌ای از دوران اسارت اظهار داشت: اردوگاهی به نام اطفال بود که رزمندگان خردسال در آن بودند و در مصاحبه خبرنگار خارجی با علیرضا رحیمی این آزاده نوجوان حاضر به مصاحبه نشد و خطاب به او گفت باید روسری بر سر داشته باشی تا با تو مصاحبه کنم و وقتی به مهدی تحانی مراجعه کردم عراقی‌ها با زور به او گفتند اعلام کن که امام تو را به زور به جبهه فرستاده اما او نیز این حرف نزد و باید بدانیم اسیر بودن یعنی خط اول جبهه قرار داشتند.

نویسنده کتاب من زنده‌ام گفت: آنها در داخل سلول ما موش انداخته بودند و ما موش را گرفته و بر صورت سرباز سلول انداختیم که با تمسخر دیگر اسرا روبرو شد.

آباد یادآور شد: در سال 1368 گروهی به ریاست رئیس سازمان جاسوسی فرانسه از اردوگاه‌های عراقی بازدید می‌کنند و در گزارش بازدید خود می‌گویند کسانی را دیدیم که به کارهای سخت مبادرت می‌کردند و خود را قربانی رهبران خود و آماده جنگ جهانی سوم می‌کردند.

عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: حالا چرا امروز باید غفلت کنیم و دچار فتنه‌ای شویم که در اثر فراموشی و غفلت به دست می‌آید.

وی اضافه کرد: جنگ تمام شده اما دفاع تمام نشده و در جبهه فرهنگی غنای بیشتری داریم و حوادثی که بعد از دوران جنگ اتفاق افتاد مانند حماسه 9 دی در آن مردم بدون هدایت تصمیم می‌گیرند علیه فتنه به پا خواسته و به خیابان‌ها آمده و روشنگری می‌کنند و بصیرت خود را نشان می‌دهند.

نویسنده کتاب من زنده‌ام گفت: برای ما مشخص شده است دنیای شرق و غرب دلش برای ما نسوخته است و چطور بزرگترین بازار برده‌فروشی زنان در عراق اتفاق می‌افتد اما کسی صدایش در نمی‌آید.

آباد خاطر نشان کرد: آن چیزی که برای دانش آموز مطرح است آگاهی نیست بلکه خودآگاهی است و باید بتوانیم در این حوادث که اتفاق افتاده است  هر کدام از ظرفیت‌های اعتمادسازی به نظام  حراست کنیم و رسالت ما این است که اینها را آموزش دهیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها