امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136009
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی درمانگران اعتیاد، با حضور نمایندگان انجمن‌های صنفی درمانگران ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی درمانگران اعتیاد، با حضور نمایندگان انجمن‌های صنفی درمانگران اعتیاد استان& zwnj;های مختلف کشور و حضور مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر به نمایندگی ستاد و نماینده کمیته مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگان وزارت تعاون، هیأت مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی درمانگران تشکیل شد.

در این انتخابات محمدهادی پناهی، رئیس هیأت مدیره، محمدحسین برادران نایب رئیس، داریوش مهرآیین عضو هیأت مدیره، مژده درستکار خزانه دار، حسین فرهمندیان، عضو هیأت مدیره، کمال سبک تکین به عنوان بازرس و سعید صفاتیان به عنوان دبیر انتخاب شدند.

پناهی، رئیس هیات مدیره کانون صنفی درمانگران اعتیاد درباره شکل گیری این کانون گفت: در واقع طی فرایندی که دوره رسمی آن بیش از یک دهه به طول انجامیده نهادهای درمانی ایجاد شده که شناخته شده ترین شیوه درمان اعتیاد را در قالب درمان نگهدارنده با مداخلات دارویی و غیر دارویی و باز توانی دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: حاصل این نهادسازی قریب  ۶ هزار مرکز درمانی و حدود ۲۰ هزار درمانگر اعتیاد در کشور است که در نوع خود در جهان کم نظیر است. ضرورت وجود سازمانی برای همگرایی  کارشناسان و نخبگان این حوزه از مدتها پیش ملموس بود.

رئیس هیأت مدیره سراسری انجمن‌های صنفی درمانگران اعتیاد افزود: از طرف دیگر تنوع روز افزون مواد مخدر و به ویژه محرک و گسترش سنی و جنسی اعتیاد و همچنین گسترش زمینه رفتارهای اعتیادی مختلف و تغییر الگوهای مصرف، همبستگی و عزم جدی بخش‌های دولتی و خصوصی جهت مواجهه با شرایط را ضروری می‌ساخت لذا بخش خصوصی که بیش از 85 درصد درمان اعتیاد در کشور را به عهده دارد با ایجاد انجمن‌های صنفی استانها و کانون سراسری شاکله لازم برای همگرائی خیل عظیم کارشناسان اعتیاد کشور را که طی دهه اخیر یکی از وسیعترین بدنه کارشناسان اعتیاد در جهان را شامل شده ایجاد نموده است.

وی افزود: شاکله سازمانی و حقوقی کانون جامع ترین ساختاری است که می‌تواند فعالیت‌های صنفی-آموزشی-پژوهشی-تشکیلاتی واداری مرتبط با حوزه درمان را پوشش دهد.

پناهی ادامه داد: باید دانست که معضل اعتیاد بعنوان یکی از معضلات اساسی کشور موضوعی فرا گروهی و فرا سازمانی ست که عوارض درمانی اقتصادی  اجتماعی امنیتی و قضایی برای کشور دارد و نیازمند همت جدی و ورود عملی نهادهای مختلف مسئول است.باید افق دیدها را گسترش داد و از منابع موجود برای بهبود شرایط استفاده کرد.

وی ادامه داد: امروز بستر این تحرک و همگرایی در درمانگران اعتیاد کشور در شکل سازمانی کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز درمان سو مصرف فراهم شده که مصمم است از همه ظرفیتهای کارشناسی کشور برای ساماندهی و ارتقا درمان اعتیاد استفاده نماید. ا

رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد گفت :همچنین این کانون در راستای سیاستهای کلی نظام و برنامه های توسعه 5و6واقتصاد مقاومتی در مشارکت بخش خصوصی  که توسط وزیر بهداشت نیزمورد تاکید قرار گرفته آمادگی پذیرش مسئولیت های جوانب مختلف حوزه درمان اعتیاد و کمک به نهادهای ذی ربط را دارد، ارمغان همگرایی درمانگران اعتیاد باید همراهی نهادها و دستگاهها در حمایت از این حرکت برای مهار گسترش اعتیاد باشد.

پناهی گفت: نباید به حدی درمانگران اعتیاد را به حواشی مشغول کنیم که از اصل موضوع غافل شویم.رویکرد سوداگرانه بسیاری تبلیغات ماهواره ای در حوزه درمان اعتیاد در حال مرجع شدن است و مداخله بخش های غیر کارشناسی مانند عطاریها و سایرین درمان اعتیاد  در کشور را به سمت بیراهه سوق می دهد.نوع جدید اعتیاد شیک در قالب سوء مصرف انواع داروهای اعتیادآور داروخانه ای مانند ترامادول.ریتالین.کدیین بنزودیازپین ها و.....خاصه در بین جوانان و زنان شکل خاصی از اعتیاد با عوارض اجتماعی و سلامت بیشتر از انواع سنتی را رقم زده.تمرکز نهادها باید بر مدیریت این حوزه با کمک گرفتن از بازوی قدرتمند بدنه کارشناسی کشور باشدکه امروز در بخش خصوصی  شاکله کانون را به خود گرفته است.

پناهی گفت: ایجاد نهاد آموزشی کارآمد.پایش مستمر روند و ارائه دستاوردهای علمی داخلی و خارجی بویژه به  کمک اصناف و کاربردی کردن علوم در حوزه اعتیاد در کنار مباحث اجتماعی می تواند در تغییر شرایط به نفع کنترل روند لجام گسیخته اعتیاد موثر افتد.کانون در این راستا به ویزه در حوزه اموزشی برنامه های استانی و ملی دارد که نیازمند همکاری و حمایت نهادهای مربوط است. این روند محصول نیاز و اقتضائات کشور و حاصل تلاش چند ساله درمانگران اعتیاد و نهادهای ذیربط بوده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار