امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136027
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، مسئولان و فرهنگیان ولایت غزنی در یک همایش علمی –فرهنگی که در تالار عمومی این ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، مسئولان و فرهنگیان ولایت غزنی در یک همایش علمی –فرهنگی که در تالار عمومی این ولایت برگزار شد، آمادگی خود را برای جمع آوری کمک تحت نام 2 افغانی اعانه از هر فرد کشور برای مرمت و بازسازی صلصال و شهمامه اعلام کردند.
«محمدعلی احمدی» معاون والی غزنی دراین همایش ضمن استقبال از این طرح، گفت: اگر مردم می‌خواهند که فرهنگ و تاریخ خود را زنده نگهدارند، نباید به کمک‌های دیگران چشم بدوزند.

 احمدی تصریح کرد: غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و بامیان به عنوان مرکز فرهنگی سازمان «سارک»، اشتراکات فرهنگی زیادی با هم دارند و مردم فرهنگ دوست غزنی آماده هرنوع همکاری برای مرمت و بازسازی آثار تاریخی بامیان می‌باشند.

اولین بار طرح 2 افغانی اعانه برای مرمت و بازسازی صلصال و شهمامه از سوی فعالان مدنی بامیان مطرح شد و مردم از این طرح استقبال کردند.

«شکریه ندا» یکی از اعضای جامعه مدنی بامیان و از طراحان اصلی این ایده گفت: تاکنون 6 جلسه مشورتی پیرامون این طرح در ولایت‌های «کابل»، «بامیان» و «غزنی» برگزار شده و قرار است این جلسات و همایش‌ها در ولایت‌های دیگر این کشور نیز برگزار گردد.

ندا، هدف از اجرای این طرح را جلب توجه مردم و سازمان‌های فرهنگی در بخش مرمت و بازسازی 2 تندیس بزرگ شهمامه و صلصال عنوان کرد و گفت: درگام بعدی نهادینه ساختن فرهنگ اعانه و مبارزه با افراط گرایی در میان شهروندان این کشور است.

وی تصریح کرد: تخریب شهمامه و صلصال، بزرگ‌ترین نوع افراطیت می‌باشد که به طور حساب شده علیه تاریخ و مدنیت مردم افغانستان اعمال شده است.

ندا در ادامه افزود: این طرح رسما به سازمان سارک و وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان تحویل داده شده و قرار است طرح یاد شده از طریق وزارت اطلاعات و فرهنگ رسما به سازمان علمی فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) تحویل داده شود تا در جلسه بین المللی این سازمان در سال 2015 بررسی شود.

صلصال و شهمامه نام‌های 2 تندیس غول پیکر از تندیس‌های مشهور جهان هستند که در کوهپایه‌های بامیان قرار داشتند.

 تندیس صلصال (مرد) در کنار زوجه خود شهمامه (زن) هزاران سال در طبیعت زبر و خشن بامیان نظاره‌گر رویدادها و وقایع گوناگون این سرزمین بودند و سرانجام  در ماه مارس سال 2001 م. توسط افراد وابسته به شبه نظامیان طالبان منفجر شدند.

در حال حاضر از تندیس‌های صلصال و شهمامه (2 زوج کهن سال)، چیزی جز 2 حفره‌ی بزرگ به طول 53 متر و 35 متر چیزی در دل کوه باقی نمانده است.

 به باور کارشناسان تندیس‌های که پیش ازاین تاریخ و قدامت مردمان این سرزمین را حکایت می‌کرد؛ اما اکنون بیان کننده سالها حاکمیت افراطی مذهبی دراین کشور است.

 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها