امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136028
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از «آزادگان»، قرقیزستان در سال آینده از نظر تامین گاز ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از «آزادگان»، قرقیزستان در سال آینده از نظر تامین گاز خودکفا خواهد شد.

براین اساس «آلماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان اظهار داشت: از پاییز سال 2015 در قرقیزستان تولید گاز افزایش یافته که علاوه بر تامین مصارف داخلی نیز می توان مازاد آن را به تاجیکستان صادر کرد.

به گفته این خبرگزاری، آتامبایف که در جلسه عمومی سالانه کشور سخن می‌گفت با تاکید بر اینکه ازبکستان مسئله گاز را همچون یک اهرم فشار در برابر دیگر کشورها، از جمله قرقیزستان به کار می‌برد، افزود: بتازگی در جنوب قرقیزستان ذخایر گاز کشف شده که برای تامین نیاز شهروندان این کشور کافی خواهد بود.

وی افزود: با «مسکو» در رابطه با این موضوع گقت‌و گوهایی صورت گرفته که از این طریق قرقیزستان می‌تواند از ابتدای پاییز سال آینده نیازهای شهروندانش را با گاز تولید کشور تامین سازد و حتی این توان را نیز خواهد داشت که قسمتی از این گاز را به کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان انتقال دهد.

آتامبایف ادامه داد: اگرچه ازبکستان انتقال گاز به قرقیزستان را قطع کرد، اما «بیشکک» از  تلاش خود در جهت کشف و راه‌اندازی ذخایر گازی دست برنمی‌دارد.

رئیس جمهور قرقیزستان همچنین اظهار داشت: پس از پایان رسیدن این پروژه قیمت هزار متر مکعب گاز از 200 دلار بالا نخواهد رفت. این در حالی است، که ازبکستان هر هزار متر مکعب گازش را به قیمت 295 دلار به قرقیزستان عرضه می‌کرد.

ازبکستان از مدتها پیش به علت نامعلومی و یا به دلیل گرفتن امتیازاتی از قرقیزستان گاز جنوب این کشور را قطع کرد .

به دنبال این اقدام ازبکستان، مناطق جنوب قرقیزستان مانند «اوش»، «باتکند»، «حیدرکان»، «قدمجای» و شهر «قزیل» از نعمت گاز محروم هستند.

در این زمینه مدیرکل شرکت «قرقیز گاز» قرقیزستان خاطرنشان کرد هنوز دلایل قطع گاز از طرف شرکت« اوز ترانس گاز» ازبکستان عنوان نشده است.

به اعتقاد تحلیلگران، هم‌اکنون حکومت ازبکستان بازی خود را در منطقه دنبال می‌کند که در راستای تضعیف پروسه همگرایی اوراسیایی در منطقه بوده و در این زمینه پیش‌زمینه‌هایی را برای ایجاد نارضایتی در میان اهالی جنوب قرقیزستان، فراهم می‌کند.

انتهای پیام/.

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها