امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۹:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136031
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برخی رسانه‌های لبنانی از هفته گذشته بر اساس آنچه شنیده‌های خود ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برخی رسانه‌های لبنانی از هفته گذشته بر اساس آنچه شنیده‌های خود می‌نامند، از احتمال توجیه اتهام به یکی از نمایندگان حزب الله در پارلمان لبنان در پرونده ترور «رفیق حریری» نخست وزیر اسبق این خبر داد. استدلال این ادعا، صرفا وجود یک تماسی تلفنی بین این عضو حزب الله با یکی از متهمان این پرونده است.

به گزارش وبگاه خبری «تیار»، در حالی که برخی منابع جریان 14 مارس پیش بینی کردند که در صورت صحیح بودن خبر احتمال احضار یکی از نمایندگان حزب الله در دادگاه مذکور، مقاومت و هوادارانش بار دیگر دادگاه ویژه رفیق حریری را آماج حملات خود قرار دهند، برخی دیگر از منابع جریان «المستقبل» تاکید کردند که حتی در صورت درست بودن این اخبار باز هم تاثیری منفی بر روند گفت‌وگوی بین حزب الله و جریان المستقبل نخواهد داشت. هر دو طرف این گفت‌‌وگو توقف آن را به نفع خود نمی‌دانند.

از طرفی دیگر روزنامه «السفیر» نیز در گزارشی به این موضوع پرداخت و با اشاره به عزم دادستان دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به پرونده رفیق حریری برای احضار یکی از نمایندگان حزب الله در پارلمان لبنان به منظور توجیه اتهام به وی یا برای شنیدن توضیحاتش، تاکید کرد که این دادگاه از زمان تشکیل در سال 2009 تا کنون جز در مواردی که لبنان شاهد تحولات سیاسی و انتخاباتی است، هیچ فعالیتی از خود نشان نداده است. که از آن جمله می‌توان به گزارش مجله «اشپیگل» بعد از جنگ 33 روزه در سال 2006، و روزنامه‌های «لوفیگارو»، «لوموند» و «السیاسه» کویت اشاره کرد. برخی گزارش‌ها همچنین به هنگامی که جریان 14 مارس به افزایش محبوبیتش نیاز داشته باشد، منتشر می‌شدند.

بر اساس این گزارش، در سال 2013 نیز که قرار بود انتخابات پارلمانی برگزار شود و موضوع تمدید عمر پارلمان در آن زمان مطرح نبود، دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری بار دیگر فعال شده و موعد محاکمه غیابی برخی متهمان حزب الله را تعیین کرد. صدور کیفر خواست بعد از سرنگونی کابینه سعد حریری نیز در همین راستا قابل تفسیر است.

متهمان ترور حریری؛ گاهی اسد گاهی حزب‌الله !

این گزارش حاکی است که دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری گاهی «بشار اسد» رئیس جمهور اسد را متهم می‌کند و گاهی همان تهمت را با همان اتهام به حزب الله نسبت می‌دهد، ولی سئوالاتی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چنانچه عزم دادگاه برای احضار یکی از نمایندگان حزب الله درست باشد، چرا این موضوع در این برهه زمانی مطرح می‌شود و این دادگاه به دنبال مقدمه چینی برای چه موضوعی و با چه هدفی است؟ آیا این امر به برخی تحولات سیاسی مانند موضوع انتخاب رئیس جمهور جدید ارتباط دارد؟ این تحرک دادگاه رفیق حریری چه ارتباطی با تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی دارد؟ ابعاد حقیقی این اقدامات دادگاه حریری در هدف قرار دادن حزب الله کدامند؟.

در پایان این گزارش آمده: جریان المستقبل در هر صورت از این دادگاه حمایت کرده و هر آنچه از آن صادر می‌شود حتی اگر سناریوهایی خیالی باشد، بدون تردید می‌پذیرد ولی گوش حزب الله به حرف‌های این دادگاه بدهکار نیست زیرا آن را دادگاهی آمریکایی و صهیونیستی می‌داند که به دنبال هدف قرار دادن مقاومت است و در نتیجه آن را دادگاهی باطل می‌داند که همه اتهامات و احکامش نیز باطل است و هر کسی که باطل مبنای کارش قرار دهد، خود نیز باطل است.

ترور رفیق الحریری

رفیق بهاءالدین حریری (ابو بهاء) متولد ۱ نوامبر ۱۹۴۴ و درگذشته ۱۴ فوریه ۲۰۰۵، سیاست‌مدار، نخست‌وزیر و فعال اقتصادی لبنانی بود. وی طی دو دوره بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸ و ۲۰۰۰ تا استعفایش در ۲۰ اکتبر ۲۰۰۴ نخست وزیر لبنان بود. او رهبری پنج کابینه در دولت لبنان را طی دوران مسئولیتش برعهده داشت. گفته می‌شود حریری نقش کلیدی در بازسازی بیروت ایفا کرد.

وی در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ بر اثر انفجار بر سر راه کاروان موتوری‌اش در بیروت به قتل رسید. تحقیقات درباره قتل وی هنوز (و به شکل ظاهری) ادامه دارد و زیر نظر سازمان ملل متحد پی‌گیری می‌شود و رسیدگی به این پرونده بر عهده سرژ برامیرتز است. مخالفان لبنانی سوریه و دولت‌ها و رسانه‌های غرب‌گرا ادعا کرده‌اند دولت سوریه و متحدین لبنانی‌اش با این انفجار در ارتباط هستند ولی برخی دیگر آن را سناریویی از پیش تعیین شده توسط قدرت‌های منطقه‌ای مخالف مقاومت لبنان (اسرائیل) و قدرت‌های فرامنطقه‌ای (آمریکا، فرانسه و...) ارزیابی می‌کنند.

آخرین گزارش برامیرتز حاکی از آن است که DNA جمع آوری شده از صحنه جنایت نشان می‌دهد که انفجار منجر به قتل حریری احتمالاً به وسیله یک مرد جوان و به صورت انتحاری انجام گرفته‌است.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها