امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۱۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136035
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «پترو پروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین گفت که طی 5-6 سال آینده برای عضویت این ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «پترو پروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین گفت که طی 5-6 سال آینده برای عضویت این کشور در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یک همه پرسی برگزار خواهد شد.

هفته گذشته مجس اوکراین با تصویب پایان وضعیت بی‌طرف در سیاست خارجی اوکراین، مسیر را برای پیوستن این کشور به ناتو هموار کرد؛ همسایه شمایل اوکراین یعنی روسیه بارها نسبت به تبعات رسیدن نظامیان ناتو به مرزهای خود هشدار داده است.

رئیس‌جمهور به انتشار اخباری در خصوص محاصره اقتصادی شبه‌جزیره کریمه هم واکنش نشان داد و مدعی شد که این منطقه، تحت محاصره نیست.

از چند روز پیش، در کنار تشدید تحریم‌های کالایی اتحادیه اروپا علیه شبه‌جزیره کریمه، مقامات اوکراین هم برق این منطقه را قطع و مسیر ورود قطارها به «کریمه» را مسدود کرده‌اند.

پروشنکو در توجیه سخنان خود مبنی بر محاصره نبودن شبه‌جزیره کریمه گفت: «هیچ محاصره‌ای در کار نیست؛ فقط اقداماتی برای تضمین امنیت نیروهای ارتش در برابر گروه‌های خرابکار انجام شده است.»

پس از روی کار آمدن دولت غربگرا در اوکراین، مردم شرق این کشور که اکثرا روس‌تبار هستند درصدد خودمختاری برآمدند، حرکتی که به درگیری با ارتش، کشته شدن بسیاری از غیرنظامیان، آواره شدن صدها هزار نفر و حتی انهدام چندین فروند جنگنده اوکراینی منجر شد و هنوز هم قرارداد صلح دائمی برای پایان دادن قطعی به این درگیری‌ها و مشخص شدن تکلیف این مناطق منعقد نشده است.

یکی از تبعات اصلی این درگیری‌ها برای کی‌یف، جدا شدن شبه‌جزیره کریمه از اوکراین و الحاق ‌آن به جمهوری فدراتیو روسیه بود؛ منطقه‌ای استراتژیک در سواحل دریای سیاه که در سال ۱۹۵۴ و به مناسبت سیصدمین سالروز پیوستن اوکراین به اتحاد جماهیر شوروی، به عنوان «هدیه»  به اوکراین واگذار شده بود. با مشاهده اولین جرقه های درگیری در شرق اوکراین، مردم این منطقه در تاریخ 25 اسفند ماه سال 1392، به پای صندوق‌های رأی آمدند و با دادن رأی قاطع 96.77 درصدی، به الحاق زادگاه خود به روسیه «بله» گفتند.

کی‌یف و مقامات اروپایی این الحاق را به رسمیت نشناخته و شبه‌جزیره مورد مناقشه را کماکان بخشی از خاک اوکراین می‌دانند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار