امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136092
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ مناظره «کرامت انسانی از دیدگاه اسلام» بین حجج اسلام محسن غرویان ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ مناظره «کرامت انسانی از دیدگاه اسلام» بین حجج اسلام محسن غرویان و محمد سروش محلاتی، از اساتید حوزه و دانشگاه دقایقی پیش (8 دی ماه) در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به پایان رسید.

در ابتدای این نشست اشرف بروجردی، معاون فرهنگی اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به نخستین نشستی که درباره کرامت انسانی دراین پژوهشگاه برگزار می‌شود، توضیح داد: در مبحث ذاتی بودن یا نبودنی کرامت انسانی بین علما اختلافاتی وجود دارد بنابراین ما هم در جهت اعتلای اندیشه و رشد و توسعه مفاهیم دینی و معارف الهی دراین حوزه گامی برخواهیم داشت.

حجت‌الاسلام محسن غرویان با اشاره به اینکه در این جلسه سعی داریم مناظره به معنای واقعی داشته باشیم نه منازعه، اظهار داشت: این مناظره علمی نظرات مختلف را دربر خواهد گرفت. در بحث‌هایی هم که درباره کرامت انسانی می‌شود ما راهی نداریم جز اینکه شروع فلسفی داشته باشیم چرا که اگر با حدیث و آیه شروع بکنیم فرضمان براین است که عده ای در دنیا تعبدی به آیات و روایت اسلام ندارند، بنابراین بهتر است تحلیل فلسفی و حکمی داشته باشیم.

وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به اینکه ضروریات زمان و تحقیقات علما و اسلام شناسان ما را به سمتی می‌برد که بهرحال به طور ناخودآگاه بپذیریم یک مجموعه واقعیت‌های جهان امروز را فتاوای علما را عوض می‌کند، یادآؤر شد: بنده از بیرون که سیر تفکرات فقهی و فلسفی و انسان شناختی را رصد می‌کنم می‌بینم که ضرورت‌های زمان فقهای ما را وادار می‌کند فتاوای جدید بدهند بحث کرامت ذاتی انسان و کرامت کفار و طهارت کفار نیز جزو اینها است.

همچنین حجت‌الاسلام سروش محلاتی با انتقادات تند درباره مباحث مختلف در حوزه مفاهیم کرامت انسانی در جامعه گفت: جریان عمومی بحث کرامت انسانی و تفکر واقعا در جامعه ما دچار چالش است و باید متفکرین جامعه این اختلافات راحل کنند و پاسخی روشنی درباره معضلات بدهند تا مردم به صورت صریح بدانند که مبنای ما درباره کرامت چیست و چگونه می خواهیم رفتار کنیم؟ تا کی باید استخوان لای زخم گذاشته و در لفافه سخن بگوییم!

وی همچنین عنوان کرد: کرامت ذاتی به لحاظ مبانی اسلامی قابل دفاع است اما اگر نباشد ما باید مبنای جایگزینی را به دنیا معرفی کنیم و مطرح کنیم که طبق چه منطقی با جهان صحبت می‌کنیم.

مشروح مناظره حجج اسلام غرویان و سروش محلاتی در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منتشر خواهد شد.

انتهای پیام

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها