امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136097
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین تجلیل از برگزیدگان و اختتامیه چهارمین جشنواره مردمی رسول آفتاب عصر امروز با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیین تجلیل از برگزیدگان و اختتامیه چهارمین جشنواره مردمی رسول آفتاب عصر امروز با حضور محسن مؤمنی شریف، محمدرضا سرشار، مجتبی رحماندوست، علیرضا غزه، محمدمهدی سیار، راضیه تجار، گلعلی بابایی و جمعی از نویسندگان و علاقمندان به ادبیات انقلاب اسلامی در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

* مخدومی: امروز نیز گرفتار فتنه هستیم

رحیم مخدومی دبیر چهارمین جشنواره مردمی رسول آفتاب در ابتدای این برنامه گفت: امام خمینی در عصر خواب و غفلت به ما یاد داد که اسلام را دو گونه ببینیم، یکی اسلام ناب و دیگری اسلام آمریکایی. ما که دلخوش بودیم به اسلام خرافی تا بتوانیم با آن به آخرتی سعادتمند برسیم. از تمام کسانی که کمک کردند تا بتوانیم علم این جشنواره را برای چهارمین بار بلند کنیم قدردانی می‌کنم.

وی افزود: هیچ‌گاه ابتکار عملی که در اولین دوره استاد سرشار به کار بردند را فراموش نمی‌کنم. در آن دوره با استفاده از یک خط اعتبار تلفن همراه به افرادی که ارتباط داشتیم پیامک می‌زدیم و فراخوان می‌دادیم که این اتفاق موجب شد سایت منتسب به عطاء‌الله مهاجرانی (جرس) کار ما را بزرگ ببیند و به گونه‌ای آن را مطرح کند تا صدای ما شنیده شود و شدند مصداق عدو شود سبب خیر و همین مسئله موجب شد در سال اول 3 مجموعه داستان از آثار رسیده چاپ کنیم. «چت مقدس» عنوان یکی از کتاب‌هایی است که در این دوره به چاپ رسید و مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفت و از دفتر ایشان تماس گرفتند و به دست‌اندرکاران این جشنواره خسته‌نباشید گفتند.

نویسنده ادبیات انقلاب گفت: ما امروز نیز گرفتار فتنه هستیم و اگر اینطور نبود امروز همچنان هشدارهای رهبر انقلاب را شاهد نبودیم. امسال با توجه به اینکه در اوج مظلومیت این جشنواره در حال برگزاری است اما به من ثابت شده که هر اندازه مظلومیت بیشتر باشد اثر بیشتر می‌گذارد. امسال در پنجمین سال آغاز فعالیت مؤسسه رسول آفتاب درب این مؤسسه تخته شد در حالی که ساختمان‌های ارشاد در ورامین خالی است. ما در یکی از همین ساختمان‌ها مشغول فعالیت بودیم و از طرف اداره کل ارشاد استان تهران خواسته شد تا آن را تخلیه کنیم و اکنون مکانی برای فعالیت نداریم و کارهایمان را تلفنی انجام می‌دهیم.

مخدومی گفت: آثار ارسال شده به این جشنواره ستون‌های اصلی جشنواره رسول آفتاب است و به حمد الهی این جشنواره هر سال آبرومندتر از گذشته برگزار می‌شود.

وی در پایان گفت: اگر امام خمینی از ابتدا یکی از هشدارهایش مقابله با اسلام آمریکایی بود و بعد از ایشان نیز مقام معظم رهبری این پرچم را به دست گرفته‌اند ارزش دارد که ما نویسندگان و هنرمندان نیز چندین سال عمر خود را برای هشدار دادن در ارتباط با اسلام آمریکایی صرف کنیم البته این مژده را نیز می‌دهم که برای سال آینده نیز با توجه به استقبال برخی نویسندگان موضوع جلوه‌های فتنه اسلام آمریکایی را خواهیم داشت.

* رحماندوست: باید در ارتباط با فتنه 88 داستان‌های تخیلی نیز خلق شود

مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: هرگاه خواستم نویسنده‌ای مکتبی و ارزشی را در ذهنم مجسم کنم استاد خسروشاهی به ذهنم خطور کرده است. در خاطرم هست که در فروردین سال 50 یک داستان کوتاه خواندم و امروز آن داستان مجدداٌ در ذهنم یادآوری شد و به نظرم آمد این جمله رهبر انقلاب که اگر اثری می‌خواهد ماندگار شود باید در قالب ادبیات و هنر بیان شود و امروز اگر می‌خواهیم فتنه 88 در تاریخ بماند تا بعدها مدیون آیندگان نشویم و جای حاکم و محکوم عوض نشود باید با استفاده از زبان هنر آن را بیان کنیم.

وی افزود: به نظر من باید در ارتباط با فتنه 88 داستان‌های تخیلی نیز خلق شود زیرا در آن زمان کف خواسته فتنه‌گران ابطال انتخابات بود که به نظرم بعد از ابطال انتخابات می‌گفتند ما انتخابات بدون نظارت شورای نگهبان می‌خواهیم که خب این امری غیرقانونی است پس باید قانون را عوض کرد و ولایت فقیه نیز از ارکان قانون اساسی است پس به نظرم این اتفاقات می‌توانست مورد توجه قرار گیرد البته در قالب یک داستان تخیلی.

* مومنی: حماسه 9 دی موجب شد که کفار و دشمنان از کشور ما مأیوس شوند

محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری در ادامه این مراسم گفت: این حماسه موجب شد که کفار و دشمنان از کشور ما مأیوس شوند و چشم طمع خود را از مردم ما کم کنند.

وی در ادامه گفت: جهانگیر خسروشاهی فردی است که سلوک و فضائل اخلاقی وی برای همه قابل تأسی است. از اوایل دهه 70 با وی آشنا شدم و زمانی که کتاب «صخره‌ها و پروانه‌ها» از وی منتشر شد کتابش را خواندم. در همان زمان شهید آوینی و محمدرضا سرشار از کتابش تمجید کرده بودند.

مؤمنی گفت: برایمان جالب بود که ایشان بدون توجه به تجربه‌های نویسندگان غربی کتابی برای دفاع مقدس خلق کرده بود زیرا در آن دوران بخشی از نویسندگان به تجربه‌های نویسندگان غربی متکی بودند.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی گفت: توجه شهید آوینی به آثار وی با توجه به احاطه‌ای که در حوزه هنر داشت ناشی از اهمیت ادبیات انقلاب اسلامی بود و آن شهید بزرگوار در جست‌وجوی هنر و ادبیاتی بود که رگه‌هایی از انقلاب و دفاع مقدس را نمایان می‌کرد و شهید آوینی این مسئله را در آثار خسروشاهی دیده بود که البته این نوع نگاه در ادبیات امروز بسیار گسترش یافته و می‌توان به آنها ارجاع داد.

وی به شخصیت خسروشاهی اشاره کرد و گفت: خسروشاهی در حوزه‌های مختلفی چون سینما و فیلم مستند فعالیت کرده و در حوزه‌های اندیشه‌ای با افرادی چون مرحوم فردید، مرحوم مددپور و استاد داوری اردکانی دوستی داشته است.

مؤمنی شریف افزود: در انتشار کتاب‌های مرحوم مددپور، خسروشاهی بسیار کمک کرد تا بتوانیم آنها را در اختیار علاقمندان قرار دهیم. توجه به ادبیات به ویژه رمان انقلاب اسلامی از جمله ویژگی‌های وی است. همچنین برگزاری جشنواره داستان انقلاب اسلامی از جمله فعالیت‌هایی است که خسروشاهی در شکل‌گیری آن نقش داشته است.

وی در پایان گفت: خسروشاهی شخصیتی منصف است. وقتی رمان «زخم‌دار» وی منتشر شد نظرات گوناگونی بیان شد که برخی مخالف و برخی موافق این اثر بودند. در همان زمان چند نقد تند علیه رمان وی نوشتند و چیزی از رمان باقی نگذاشتند اما در خاطرم هست که ایشان مصاحبه‌ای کردند و از آن نقدها تمجید کردند و آنها را برای خود مفید خواندند. همچنین همزیستی با هنرمندان در طول این سال‌ها تأثیری بر شخصیت وی نداشته بلکه برعکس توانسته تأثیر نیز بگذارد و جز اینکه از سال 69 به این سو پیرتر و متواضع‌تر شده تغییری نکرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها