امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136130
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۸
تعداد بازدید: 23
حمید چیت‌چیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت نیرو برنامه‌ای برای ...

حمید چیت‌چیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت نیرو برنامه‌ای برای اقتصاد غیر نفتی و جایگزین کردن صادرات برخی محصولات به جای نفت دارد و چه ظرفیتی در این خصوص دارد، گفت: کاملاً این موضوع امکان‌پذیر است که بتوانیم سایر محصولات را جایگزین صادرات نفت کنیم، بنابراین وزارت نیرو از چندین مؤلفه مختلف می‌تواند برای توسعه خدمات و صادرات استفاده کند که یکی از این مؤلفه‌ها صادرات برق است.

وی ادامه داد: ایران در حال حاضر با کشورهای همجوار مبادله‌ انرژی الکتریکی دارد و بر اساس سیاست‌هایی که مورد تأیید اقتصاد مقاومتی هم هست ما می توانیم به عنوان قطب انرژی در منطقه مأموریت‌هایی را در این خصوص دنبال کنیم. 

صادرات برق از این که هست می تواند بیشتر شود

وی با اشاره به اینکه ایران با داشتن سوخت‌های فسیلی و قرار گرفتن در وضعیت‌های متفاوت آب و هوایی دارای مزیت‌های بسیاری است،افزود: وزارت نیرو در حال حاضر بیش از 12 میلیارد کیلووات ساعت برق به کشورهای همسایه صادر می‌کند و زمینه‌هایی وجود دارد که این صادرات از این هم که هست افزایش بیشتری پیدا کند.

بازار برق برای ایران بالا است اما میزان تولید محدود است

چیت چیان تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیت بازار برق برای ایران بالا است،اما میزان تولید محدود است لذا اگر مردم کمک کنند و مصرف برق را کاهش دهند ما این امکان را خواهیم داشت که علاوه بر اینکه برق بیشتری را به کشورهای همسایه صادر می کنیم می توانیم ارز آوری خوبی برای کشور و جایگزین کردن این حامل انرژی به جای محصول نفت داشته باشیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ایران در حال حاضر می تواند تأسیسات آبی، سدها ، نیروگاه‌های بزرگ و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب احداث کند و در این موارد توانسته مهندسین مشاور و پیمانکاران بزرگی را تربیت کند تصریح کرد: در حال حاضر در ایران شرکت‌های متعددی در حوزه آب و برق فعالیت دارند که خدمات فنی و مهندسی در حوزه آب و برق را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند و در منطقه خاورمیانه ، آفریقا، آسیای جنوبی و آسیای میانه بازارهای خوبی دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر توانمندی شرکت‌های ایرانی به گونه‌ای است که می‌توانند حجم صادرات را از این که هست افزایش دهند.

چیت چیان در پاسخ به این سئوال که گفته می شود ایران می تواند حجم صادرات برق و خدمات فنی مهندسی در حوزه آب و برق را حتی به 15 میلیارد دلار هم برساند گفت: در حال حاضر برآورد دقیقی از میزان صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی نداریم اما قطعاً ایران توانایی این را دارد که حجم صادرات خود را به بالای 10 میلیارد دلار هم برساند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار