امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136142
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۴
تعداد بازدید: 92
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

دفاع پُرمعنای لاریجانی از بُنیه دفاعی کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه گذشته در نخستین همایش فراکسیون دفاع مقدس مجلس و در بخشی از سخنان خود گفته است: «برخی می‌گویند که در حال حاضر توجه به بودجه بنیه دفاعی کشور چندان اهمیتی ندارد اما این حرف‌ها فریب است چرا که ما باید واقعیت‌ها را خودمان درک و تحلیل کنیم و بدانیم که داشتن یک بنیه دفاعی قوی در صحنه‌های مختلف لازم و مهم است»

به گزارش تسنیم، آقای لاریجانی با تأکید بر اینکه بنیه دفاعی کشور باید از وزانت بیشتری برخوردار شود، گفته است: ایجاد این وزن برای کشور لازم و خوب است.

 

*منظور دقیق رئیس مجلس شورای اسلامی از بابت بیان اینکه چه کسانی مردم را با صحبت‌هایی در زمینه بی‌اهمیتی بودجه دفاعی کشور فریب می‌دهند مشخص نیست.

اما به نظر می‌رسد که این صحبت‌ها در پاسخ به اظهاراتی مطرح شده‌اند که طی چند ماه اخیر از جانب برخی چهره‌ها در انتقاد تلویحی از نهادهای نظامی و دفاعی کشور و فعالیت‌های مختلف آنها بیان شده‌اند.

اظهاراتی که در مشخص‌ترین وجوه خود از مفهومی به نام «مفسدین خودی» نام برده‌اند تا شاید خواسته باشند فعالیت‌های اقتصادی نهادهایی همچون سپاه پاسداران را ملکوک کنند و در شعوبی دیگر نیز گزینه‌هایی مثل اقتدار دفاعی و اقتدار هسته‌ای و موشکی را به منصه کنایه کشیده‌اند.

گفتنیست در همین راستا، آقای شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی نیز روز دوشنبه گذشته در مراسم تشییع سردار شهید تقوی که اخیراً در کشور عراق به شهادت رسید، در دفاع از فعالیت‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران گفته است: شایعه‌ پراکنان بیمار این روزها به ترویج این سؤال می‌پردازند که چه نسبتی بین سامرا و حمید تقوی وجود دارد و ما را چه کار به اینکه در عراق و سوریه چه می‌گذرد؛ پاسخ این سؤال روشن است اگر تقوی‌ها در سامرا خون ندهند ما باید در سیستان، آذربایجان، شیراز و اصفهان خون بدهیم.

صحبت‌های آقای شمخانی در حالی بیان شده‌اند که چند ماه قبل، از سوی برخی چهره‌های اجرایی صحبت‌هایی مبنی بر مذمت حضور مستشاری و دفاعی کشورهای هم‌پیمان سوریه در این کشور و حتی تأکید بر خروج حزب‌الله از این کشور نیز شنیده شد.

 

***

 

منظور اصغرزاده و لیلاز از «مفسدان خودی» چیست؟!

آقای ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی مطوّل خود با روزنامه آرمان به مفهومی به نام «مفسدین خودی»! اشاره کرده و گفته است: اگر آزادسازی اقتصادی در ایران هم به انحراف کشیده شود و در نهایت خودی‌ها و نورچشمی‌ها منابع اقتصادی را در دست گیرند وضع بدتر خواهد شد!

او همچنین با بیان اینکه «فسادی که مورد نظر من است فساد برخاسته از قدرت است»! می‌گوید: فساد قدرت سیاسی و نظامی...نیاز به نوعی مبارزه جدی و پیگیر دارد!

 

*قبل از آقای اصغرزاده، یکی دیگر از چهره‌های شهیر اصلاح‌طلب یعنی آقای سعید لیلاز نیز به مفهوم «مفسدان خودی» اشاره کرده و در بخشی از یک یادداشت مطبوعاتی نوشته بود:

«آنچه امروز در قالب مبارزه با مفاسد اقتصادی مطرح می‌شود مبارزه با تخلفات غیر خودی‌هاست و در این راستا لازم است بیان شود مادامی که با این مساله، جناحی برخورد می‌شود، امکان ندارد که بتوان مبارزه ریشه‌ای با آن داشت»

اینکه آیا میان آقای اصغرزاده و لیلاز و سایرین احتمالی که به معنای «مفسدان خودی»! اشاره کرده‌اند هماهنگی نوشته یا نانوشته‌ای وجود دارد مشخص نیست اما پر واضح است که همه آنها با نوعی اصرار خاص تلاش دارند که چیزی به نام «مفسدان خودی» و اینکه این به اصطلاح مفسدان، قدرت سیاسی و نظامی فراتر از دولت هم دارند! را در افکار عمومی پررنگ کنند.

باید گفت که هنوز مرجع ضمیر این عبارت عجیب و تازه متولد شده مشخص نیست اما با توجه به برخی انتقادات بی‌مبنا و اثبات نشده یک جریان سیاسی خاص و نیز برخی مدیران اجرایی کنونی از عملکرد‌های اقتصادی برخی نهادهای نظامی و انقلابی کشور؛ به نظر می‌رسد منظور اشاره کنندگان، همین نهادها باشد.

در دولت سابق نیز انتقاداتی از عملکردهای اقتصادی و فعالیت‌های برخی نهادهای نظامی و انقلابی کشور از سوی وابستگان حلقه انحرافی به عمل آمد.

این انتقادات و کنایه‌های بی‌مبنا در حالی است که تجربه جمعی مردم ایران در طول 35 سال گذشته به وضوح دانسته است که هر نوع فسادی اعم از سیاسی، امنیتی و مالی اگر در سطوح نهادهای کلان و حتی توسط مقامات بلندپایه کشور و یا وابستگان آنها رخ دهد؛ در صورت کشف به شدت و بی‌هیچ اهمالی مورد برخورد قرار می‌گیرد و نتایج آن نیز به اطلاع افکار عمومی می‌رسد.

 

***

 

اسلامی‌سازی علوم انسانی در مسلخ کج‌فهمی!

آقای محمد مقدم، معاون بین الملل مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی اخیراً در بخشی از یک گفت‌وگو با سایت جماران گفته است:

یکی از از خطراتی است که آن را احساس می کنم، این است که علوم انسانی را از دانشگاه‌ها حذف کنیم و به جای آن علوم اسلامی را بگذاریم. علوم دینی هم جایگاه خاصی در دانشگاه دارد و علوم الهیات از دیرباز دانشکده و دانشگاه داشته است.

او همچنین گفته است: دین آمده است به سوالاتی جواب دهد که عقل بشر قادر به پاسخگویی به آن نیست!

 

*صحبت‌های آقای مقدم با عینک خوشبینی هم دارای چند اشکال مهم هستند.

آن اشکالات از این قرارند:

یکم: بحث اسلامی سازی علوم انسانی در دانشگاه‌ها هرگز به معنای تعطیلی باب مطالعه و خوانش سایر منابع انسانی نبوده است و اعلام زنگ خطر! در این زمینه کار بخردانه‌ای به نظر نمی‌رسد.

نکته آنجاست که دانشجوی مسلمان ایرانی در علوم انسانی باید به چه حقیقتی برسد و به کدامین مبنا ابتنا کند؟! و آیا این حقیقت از افکار کسان پوچی همچون حسین بشیریه، ماکیاول، مارکس و برخی استادان غرب‌زده دانشگاه قابل استحصال است یا از متون عقلایی، متصل به وحی و قابل اثباتی که برآمده از شریعت مبین تشیّع هستند؟!

آقای مقدم و همچنین عددی از کسانی که عمدتاً متعلق به اردوگاه یک جریان سیاسی خاص هستند و با اسلامی‌سازی علوم انسانی دانشگاه‌ها مخالفت می‌ورزند باید بدانند که تهی سازی جهان پیرامون از حقایق یکتا و قابل ابتنا طرحی است که مجامع صهیونیستی و فراماسونری سالیانی است که در تمام جهان در دست پیگیری دارند.

و برای همین است که کلماتی همچون جمود، تحجّر و خشک‌مغزی! نوعاً از سوی همین افراد در تمسخر و کنایه به تفکری که در مبانی استدلالی خود به حقائق محض قابل اثبات بعنوان فانوس و چراغ راه پیش‌رو نگاه می‌کند به کار گرفته می‌شود.

اساساً برای راهبردی همین توطئه بود که تلاش شد مقوله‌ای به نام «قرائت‌های مختلف» نیز به ساحت دین و علوم انسانی رسوخ داده شود تا حقیقت محض عقلایی که الّا و لابد فقط از متون دینی متصّل به وحی قابل استحصال است به مناقشه کشیده شود و اذهان جوینده دیگر هیچگاه نتوانند به حبل متین چنگ زنند و راه را از بیراه بشناسند.

برخی مخالفان صریح اسلامی‌سازی علوم انسانی در واقع تلاش می‌کنند تا یک دانشجو و محصل عالیرتبه‌ی علوم انسانی فقط در بمباران پلورالیستیک تفکرات مختلفی باشد که در بخش اکثریتی خود ماهیتی یکسان و البته ضدّ دینی و سکولار دارند و در غایت خویش نیز به جنگ حق و حقیقت می‌روند.

 

دوم: این بخش از اظهارات آقای مقدم مبنی بر اینکه «دین آمده است به سوالاتی جواب دهد که عقل بشر قادر به پاسخگویی به آن نیست»! نیز به شدت محل مناقشه و استشکال است.

چه اینکه عقلاً دین الهی تک ساحتی نیست و لذا هم برای حوزه‌هایی که عقل بشری قابلیت جولان دارد به ارائه حقیقت و راه و روش می‌پردازد و هم طبیعتاً برای حوزه‌هایی که بشر هیچگاه به خودی خود نمی‌تواند به آنها دست بیازد.

همچنین است که بشر مورد اشاره آقای مقدم هیچگاه نتوانسته به این سؤال پاسخ دهد که اساساً در کدام حیطه توانسته است بدون حضور وحی و راهبری حاملان وحی (پیامبران الهی و ائمه دین) مدعی اکمال عقل خود و پاسخگویی بی نقص حتی به یک مقوله یا مفهوم باشد؟!

همین یک سؤال بی‌پاسخ، مؤید آن است که اتفاقاً ادیان الهی و در کاملترین صورت آنها یعنی دین مبین اسلام، بر خلاف گفته آقای مقدم در حوزه‌ی عقل بشری نیز علی‌الابد باید حضور داشته و دست کودکی به نام عقل انسان را در دست بگیرند.

 

***

 

پلیس آمریکا اینگونه پرونده اعتراضات فرگوسن را بست

این دو تصویر مربوط به تشییع جنازه یک پلیس آمریکایی کشته شده به نام «رافائل راموس» را خبرگزاری رویترز منتشر کرده است.

این پلیس آمریکایی آنطور که گفته می‌شود اخیراً مورد حمله انتقامجویانه یک سیاهپوست معترض به بدرفتاری با سیاهان قرار گرفته و کشته شده است.

«احساس وظیفه»، «مظلوم‌نمایی» و «مهربان‌نمایی»! همانطور که در این دو تصویر نیز هویداست، سه اِلِمانی بود که رسانه‌های آمریکایی مکرراً تلاش کردند در تصویرسازی از پلیس آمریکا در طول مدت اعتراضات اخیر مردم این کشور به نمایش بگذارند.

پلیسی که به نژادپرستی و خشونت و فساد متهم است و گزارش‌های رسمی از این می‌گوید که پلیس آمریکا بصورت میانگین در هر سال 400 شهروند را به قتل رسانده است.

این در حالی است که خشونت‌های پلیس آمریکا تا آن حد زیاد شده است که حتی فیلم‌های فراوانی از صحنه‌های ضرب و شتم و حتی کشتن انسان‌ها از سوی این نیروی خشن و بی‌قاعده توسط دوربین‌های مردم عادی و دوربین‌های نصب شده در خیابان‌های آمریکا ضبط و منتشر شده است.

در طول مدت اعتراضات اخیر مردم آمریکا که دومین سری از اعتراضات بزرگ مردم آمریکا طی سه سال اخیر بوده‌اند؛ رسانه‌های آمریکایی تلاش کردند تا تمام اقدامات پلیس آمریکا را قانونی جلوه دهند.

تصاویر مربوط به تشییع جنازه رافائل راموس، در عمده رسانه‌های وابسته به امپراطوری رسانه‌ای آمریکا بازنشر شده و مورد توجه قرار گرفته است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها