امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۴:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136157
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۴
تعداد بازدید: 151
«عزیز جبر شیال» تحلیلگر سیاسی و استاد علوم سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد در خصوص ...

«عزیز جبر شیال» تحلیلگر سیاسی و استاد علوم سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد در خصوص اخبار منتشر شده درباره نقشه اسکان شماری از یهودیان در مناطق شمال عراق گفت: اگر این اخبار درست باشد اشتباه بزرگی است که عاملان آن مرتکب می‌شوند و مطمئنا در راستای سیطره بر شمال عراق و رویای کشور اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات است.

تحلیلگر سیاسی عراق گفت: این قضیه فعلا در حد حرف و سخنی است که از گوشه و کنار شنیده می‌شود اگر چه در صورت عملی شدن این نقشه، معامله بزرگی برای اقلیم کردستان است اما قرار نیست که ما بر اساس فرضیاتی برخورد کنیم که شفاف نبوده و تنها تصورات رسانه‌ای است.

وی افزود: تصور اینکه اسرائیل جرات اقدام به چنین کاری را داشته باشد ممکن نیست، زیرا همین الان اسرائیل از حوادث عراق بیش‌ترین سود را می‌برد، نابودی عراق و سوریه و از هم فروپاشی منطقه همه و همه به نفع رژیم صهیونیستی است و این رژیم نیازی ندارد که در شرایط کنونی به دنبال به پا کردن قضیه جدیدی باشد زیرا موجب برانگیخته شدن احساسات دینی، قومی و ملی مردم عراق می‌شود و اسرائیل به این ساده لوحی نیست.

عزیز جبر شیال، رهبران کردستان عراق را در پس این اخبار تحریک‌کننده دانست و گفت: کردستان عراق به منظور دیکته کردن مطالبات مشخص خود به دولت فدرال مرکزی در پی برآورد پیامدها و واکنش‌ها به انتشار این گونه اخبار برآمده است.

این کارشناس عراقی درباره اخبار مربوط به رسیدن حدود 2 هزار یهودی کرد به اقلیم کردستان عراق گفت: این تعداد زیاد یهودی برای گردشگری یا بازدید به کردستان عراق نیامده‌اند و بار دیگر به کشورهای محل سکونت خود باز خواهند گشت زیرا نه اربیل نیازی به این بازدیدها دارد و نه رژیم صهیونیستی نیازی به این گونه مانوردهی دارد.

شیال افزود: در عین حال اگر هم قضیه اسکان یهودیان در شمال عراق و به طور ویژه در استان نینوا واقعیت داشته باشد نقشه‌ای بزرگ و خطرناک محسوب می‌شود.

تحلیلگر سیاسی عراق گفت: همه چیز طی روزهای آتی درباره قضیه مذکور روشن می‌شود، اگرچه اقلیم کردستان عراق و به طور مشخص حزب دموکراتیک کردستان عراق در تعامل با اسرائیل چشم و گوش بسته عمل می‌کند و بالاخره احتمال همدستی کردها با رژیم صهیونیستی هم بعید نیست.

وی در پایان گفت‌وگوی خود تاکید کرد: در هر حال نقشه فروش املاک موصلی‌ها و مردم استان نینوا به طرف‌های صهیونیست جز در موارد معدود شمار موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

منابع رسانه‌ای از تلاش‌های اسرائیل با همکاری مسئولان کُرد برای توسعه شهرک‌سازی دینی به‌ عنوان بخشی از طرح اسرائیل توراتی بزرگ در شمال عراق و مناطق تحت سلطه کردها پرده برداشته بود و بر اساس این گزارش موساد مطابق با عقیده بازگردانیدن اراضی تاریخی یهودی در عراق، در آواره کردن مسیحیان دست داشته است.

بر اساس اعلام این منابع، اسرائیلی‌ها به برخی از مناطق عراق که آن را بخشی از اسرائیل بزرگ توراتی محسوب می‌کنند، نگاه ویژه‌ای دارند. رژیم صهیونیستی به‌ دنبال آن است تا به بهانه بازدید مزارهای دینی یهودی هزاران یهودی کُرد را از اسرائیل به موصل و مناطق دیگر انتقال داده و سپس اسکان دهد.

منابع کردی به همکاری اسرائیل با اقلیم کردستان عراق برای عملیات ادغام کردها و دیگر یهودیان در مناطق عراق اشاره کرده‌اند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها