امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۶:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136257
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 54
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده «امریکن اینتر پرایز» چندی قبل طی گزارشی تحلیلی تحت عنوان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده «امریکن اینتر پرایز» چندی قبل طی گزارشی تحلیلی تحت عنوان « نبرد نرم ایران و حوثی‌ها سیاست‌های آمریکا در یمن را تهدید می‌کند»‌ نوشت: تصرف بندر راهبردی «حدیثه» در تاریخ 17 دسامبر از سوی حوثی‌های یمنی که ایران حامی آن‌ها است،  باعث دسترسی مستقیم آن‌ها به مسیر کشتیرانی از طریق دریای سرخ خواهد شد.
*تدابیر گسترده حوثی‌ها و دسترسی به دریای سرخ
بر اساس این گزارش، تصرف این بندر طرح‌های گسترده‌تر حوثی‌ها را از زمان قدرت گرفتشان در یمن و صنعا پایتخت این کشور نشان می‌دهد. این اقدام همچنین سئوال‌هایی را در زمینه اهداف حوثی‌ها در یمن و دوام عملیات نظامی آمریکا در این کشور به ویژه با توجه به حمایت رو به فزونی ایرانیان از حوثی‌ها برانگیخته است.
*حوثی‌ها مایل به همکاری با ایران هستند
اگر به  حوادث رخ داده در قبل بازنگری شود و به پیام رهبر سیاسی حوثی‌ها در زمینه نیاز به اصلاحات در دولت این کشور یا به دست‌گرفتن روزنامه دولتی این کشور و یا کنترل نظامی صنعا و شرکت نفت یمن همگی نظر افکنده شود، همگی حکایت از این پیام دارند که حوثی‌ها شاید آماده تسلط بر کل یمن و همچنین میل این گروه در ارتباط مستقیم با ایران و حمایت‌های نظامی تهران از آن‌ها باشد. دسترسی به بندر و دریای سرخ از جمله موارد‌ی است که حکایت از افزایش حمایت‌های مختلف ایران از حوثی‌ها دارد.
 در همین زمینه نیز یک عضو بلند پایه‌ حوثی‌ها اخیرا ضمن ستایش از تهران به عنوان «محور مقاومت در برابر غرب» از علاقه خود در تعامل با تهران خبر داد.
اندیشکده امریکن انتر پرایز در بخش دیگر این گزارش ابتدا با طرح سئوالی نوشت: این‌ رویدادها چه مفهومی برای عملیات ضد خرابکاری آمکریکا در یمن دارد؟ در واقع باید گفت که هیچ پاسخ خوبی به این سئوال نمی‌شود داد زیرا آمریکا تنها زمانی قادر است در نبرد ضد تروریستی خود در این کشور  و علیه (به اصطلاح) القاعده در شبه جزیره عربستان موفق باشد که حوثی‌ها نیز به عنوان بخشی از کارگزاران قدرتمند در این کشور در این مورد حاضر به همکاری با آمریکا باشند و البته این به مفهوم همکاری موثر ایران نیز هست.
*آمریکا در خطر از دست دادن متحدین سنی عرب است
در انتهای این گزارش آمده است: حوثی‌ها تاکنون در عرصه سیاسی یمن تغییرات زیادی  ایجاد کرده‌اند اما سیاست آمریکا هنوز تغییری نکرده و زمان آن فرا رسیده تا آمریکا به ارزیابی این‌که چگونه گروه مبارز حوثی‌ها کنترل دولت یمن را در دست گرفته و  بر راهبردهای آمریکا اثر گذاشته است، بپردازد.
این اقدام بدین خاطر ضروری است که ما در خطر از دست دادن متحدین سنی عرب خود و به ‌خاطر «محور مقاومت ایران» که به مفهوم مقاومت تهران در برابر آمریکا می‌باشد، هستیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها