امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13627
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 156
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از آذِرنیوز، شرکت نفتی «بریتیش‌ پترولیوم» برای نخستین بار در چند دهه اخیر برآورد خود از ذخایر گاز طبیعی در ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از آذِرنیوز، شرکت نفتی «بریتیش‌ پترولیوم» برای نخستین بار در چند دهه اخیر برآورد خود از ذخایر گاز طبیعی در جهان را کاهش داد و ایران را در رتبه نخست کشورهای صاحب ذخایر گازی در جهان قرار داده است.

این شرکت در شصت و دومین گزارش سالانه خود با نام «مرور آماری انرژی جهان در سال 2013»، ایران را با 33.6 تریلیون مترمکعب ذخایر گازی در رتبه نخست کشورهای دارنده ذخایر گازی جهان قرار داد.

بر اساس این گزارش، ایران با جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی به ویژه در میدان گازی پارس جنوبی، تلاش کرده است تا تولید گاز خود را افزایش دهد.

پارس جنوبی بخشی از میدان‌های گازی بزرگ مشترک میان ایران با قطر است. این میدان گازی وسعتی برابر با 9700 کیلومترمربع دارد که 3700 کیلومترمربع از آن در آب‌های ایران و 6000 کیلومترمربع آن در آبهای قطر قرار دارد.

بعلاوه شرکت ملی گاز ایران در ماه می اعلام کرد که ظرفیت پالایش گاز طبیعی این کشور به یک میلیارد مترمکعب در روز در 2 سال گذشته افزایش خواهد یافت.

بریتیش پترولیوم برآورد ذخایر گازی روسیه را از 44.6 تریلیون مترمکعب در سال گذشته به 32.9 تریلیون مترمکعب کاهش داد. همچنین ذخایر گازی اثبات شده جهانی تا پایان سال 2012 را 187.3 تریلیون مترمکعب برآورد کرد.

این گزارش برآورد ذخایر گاز در آمریکا را نیز کاهش داد.

در عین حال، «بی‌پی» ذخایر نفتی ایران و عراق را چندین میلیارد دلار افزایش داد. در این گزارش، ذخایر نفتی اثبات شده در جهان تا پایان سال گذشته 1669 میلیارد بشکه برآورد شده است که از 1654 میلیارد بشکه در پایان سال 2011 کمی بیشتر است.

بر اساس این گزارش، ذخایر اثبات شده ایران تا پایان سال 2012 برابر با 157 میلیارد بشکه بوده است که این میزان تا پایان سال 2011 معادل 1546 میلیارد بشکه برآورد شده بود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها