امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136291
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 27
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از سازمان انتقال خون مهین نیکوگفتار همچنین اعلام کرد: تاکنون با استفاده از ذخایر این بانک خون ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از سازمان انتقال خون مهین نیکوگفتار همچنین اعلام کرد: تاکنون با استفاده از ذخایر این بانک خون توانسته& zwnj;ایم با پیوند 9 واحد خون بند ناف به بیماران معرفی شده از سوی بیمارستان جان 9 بیمار مبتلا به بیماری های لاعلاج را نجات دهیم.

وی در مورد خون بند ناف گفت: خداوند به همراه هر نوزادی خونی حیات بخش را در بند ناف وی به او و خانواده و جامعه اش هدیه می کند که می تواند زندگی بخش و ناجی بیماران باشد. اما فقط 5 دقیقه بعد از تولد برای جمع‌آوری این نوشدارو فرصت وجود دارد.

وی در مورد فرآیند تهیه خون بند ناف از نوزاد گفت: در این فرآیند، بعد از زایمان، خونی که در جفت و بند ناف وجود دارد جمع‌آوری شده و سلول‌های خونی آن در بانک خون بند ناف ذخیره‌سازی می‌شود و می‌تواند جان یک نفر را نجات دهد چرا که نمونه‌های خون بند ناف تعداد سلول کافی را برای بازسازی مغز استخوان در یک فرد بیمار دارند.

وی افزود: سلول‌های بنیادین در مغز استخوان افراد بالغ هم تولید می‌شوند و می‌توان این سلول‌ها را به بیماران نیازمند اهدا کرد.

نیکو گفتار در مورد ماهیت این سلولها گفت: سلول‌های بنیادین، سلول‌های اولیه‌ای هستند که قدرت تکثیر بسیار زیاد و همچنین قدرت تمایز به سلول‌های دیگر را دارند. معمولاً تعداد این سلول‌ها در بافت‌های جنینی خیلی زیاد است به دلیل اینکه بافت‌های جنینی در حال تکثیر و تولید قسمت‌های مختلف بدن جنین هستند.

وی گفت: به همین خاطر هم سال‌ها پزشکان و محققان تصور می‌کردند این سلول‌ها را فقط در بافت‌های جنینی می‌توانند ببینند اما تحقیقات نشان داد مغز استخوان نیز روزانه تعداد زیادی سلول بنیادی می‌سازد و به همین خاطر هم هیچ‌گاه در طول زندگی ذخیره سلول‌های بنیادی مغز استخوان تمام نمی‌شود. در بافت‌های دیگر بدن هم سلول‌های بنیادین وجود دارد و وقتی به بافتی از بدن آسیب می‌رسد این سلول‌ها به آن منطقه مهاجرت می‌کنند و با تکثیر و تمایز، بافت جدیدی را برای آن منطقه آسیب‌دیده می‌سازند.

وی در مورد اهدای سلولهای بنیادین مغز استخوان نیز گفت: در صورت اهدای این سلولها نیز هیچ آسیبی متوجه شخص اهدا کننده نمی‌شود زیرا مغز استخوان تعداد بسیار زیادی سلول‌های بنیادی خون‌ساز و سلول‌های بنیادی‌ مزانشیمی دارد که می‌تواند دوباره سلول‌های اهدا شده را جایگزین کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها