امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1363
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۱
تعداد بازدید: 239
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز چهارشنبه در نطق میان دستور خود در صحن علنی با اشاره به رسیدگی به بودجه سال 1392 اظهار داشت: اعتبارات عمرانی سال 1392 در لایحه دولت حدود 37 هزار و 300 میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه سال 1391 که 39 هزار و 700 میلیارد تومان بوده، 6 درصد کاهش دارد.

وی افزود: نسبت به پیش بینی عملکرد بودجه 91 که حدود 11 هزار میلیارد تومان است، حدود 236 درصد افزایش دارد، بنابراین باید برای تصویب بودجه سال 1392 دقت بیشتری صورت گیرد، چراکه با محدودیت اعتباری که در سال جاری وجود دارد، باید تصمیم‌گیری‌ها به گونه‌ای باشد که پروژه‌های جدید افزایش نیابد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: از سال 1381 تا 1391 به علت تأخیر هزینه‌ها، پروژه‌های عمرانی که باید به بهره‌برداری می‌رسیدند و نرسیدند در هر سال باید 485 طرح به اتمام می‌رسید اما تنها 26 درصد آنها یعنی 127 پروژه خاتمه یافته و 74 درصد آن بلاتکلیف مانده است.

لاهوتی تصریح کرد: این در حالی است که تاکنون 63 هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور به جهت تأخیر در اجرای پروژه‌های عمرانی تحمیل شده، به عبارت دیگر بیش از 40 درصد اعتبارات اختصاص یافته به طرح‌های عمرانی در این دوره هزینه تأخیر بوده، نه هزینه اجرایی.

وی با اشاره به اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها بیان کرد: در لایحه بودجه امسال عدد 120 هزار میلیارد تومان به این منظور پیش‌بینی شده است که این رقم سنگینی است، در 6 ماه نخست سال گذشته 12 هزار و 300 میلیارد تومان در این زمینه وصولی داشته‌ایم و در ادامه هم اگر 12 هزار و 300 میلیارد دیگر وصولی داشته باشیم رقم آن به 25 هزار میلیارد تومان می‌رسد، یعنی 108 هزار میلیارد تومان که این عدد بسیار سنگینی است و به این معناست که نرخ حامل‌های انرژی را باید 5 برابر افزایش دهیم که به هیچ وجه جامعه و وضعیت اقتصادی ما کشش چنین مسئله را ندارد.

نماینده لنگرود ادامه داد: در مرحله نخست اجرایی قانون هدفمندی یارانه‌ها به جهت بی‌دقتی که  در جهت حمایت از تولید صورت گرفت، آسیب‌های زیادی به تولیدکنندگان وارد شد و رکورد و تورمی که در کشور ایجاد کرد به لحاظ منطق علمی اجرایی فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به صلاح کشور نخواهد بود.

وی با اشاره به مشکل آلودگی کشور بیان داشت: مشکل ریزگردها، آلودگی کلانشهرها، انباشت آلودگی نفتی، آلودگی سواحل، رودخانه‌ها و دریاها، تداوم تخریب و ویرانی تالاب‌ها، تخریب جنگل‌های حفاظت شده و وضعیت بغرنج حیات وحش از مشکلاتی است که همگان بر آن مطلع هستند.

لاهوتی ادامه داد: این در حالی است که شاخص علمکرد محیط زیست نشان می‌دهند که ایران در میان 132 کشور جهان با کسب نمره 42/73 در مقام 114 جهان قرار گرفته است، در حالی است که در سال 2010 با کسب نمره 60 در مقام 78 جهان و در سال 2008 میلادی با نمره 76.90 در رتبه 67 جهان قرار داشت.

نماینده لنگرود خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس در جهت حمایت از بخش محیط زیست نیاز است و در لایحه بودجه امسال نیز این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان با اشاره به مشکلات حوزه انتخابات خود خواستار رسیدگی به آنها توسط مسئولان مربوطه شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها