امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136310
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 19
به گزراش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته‌نامه آمریکایی «فرانت پیج مگزین» سه شنبه طی یادداشتی تحلیلی ...

به گزراش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته‌نامه آمریکایی «فرانت پیج مگزین» سه شنبه طی یادداشتی تحلیلی تحت عنوان & laquo;ایران، کوبا نخواهد شد» به واکاوی تفاوت‌های ساختاری دولت‌های ایران و کوبا پرداخته و نوشت: با توجه به فعل و انفعال‌های رخ داده در روابط بین آمریکا و کوبا برخی تحلیلگران معتقد به بکار بردن مدل کوبا در  برقراری روابط بین واشنگتن و تهران و رفع تحریم‌های اقتصادی و ایجاد ارتباط دیپلماتیک با سران مذهبی ایران هستند.
*تفاوت‌های بنیادین ایران و کوبا و  دشمنی ایران با اسرائیل
به نوشته فرانت پیج مگزین، در این زمینه باید به تفاوت‌های ذاتی اساسی مذهبی، سیاسی ایران با کوبا اشاره داشت.
اول از همه این‌که ایران تهدیدی بسیار بزرگتر از کوبا برای آمریکا است و جمهوری اسلامی در واقع از کشورهای عمده در ذائل کردن اهداف سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه و از  مخالفان برجسته با اسرائیل، متحد واشنگتن است و این برخلاف خط مشی کوبا می‌باشد. همچنین ایران از حامیان مبارزین مشغول به نبرد نیابتی در منطقه می‌باشد.
*عدم عدول ایران از اولویت‌های سیاست خارجی
در ادامه این یادداشت آمده است: از سوی دیگر برای سران ایران تعامل با آمریکا همچون بازی با حاصل جمع صفر، یعنی وضعیتی است که سود یا زیان یک شرکت کننده، دقیقاً معادل با زیان یا سودهای شرکت کننده‌های دیگر است، می‌باشد. در واقع سران ایران خواهان قبول معامله سیاسی در اولویت‌های سیاست خارجی خود چون حمایت از «بشار اسد» رییس جمهور سوریه و عقب نشینی از حضور در عراق و حمایت از دولت این کشور و عدم کمک به حزب‌الله لبنان و دیگر مبارزان نظامی شیعه در یمن و عراق نیستند.
*تلاش‌های بی ثمر اوباما در تجدید روابط دیپلماتیک با ایران
 در بخشی دیگر از این یادداشت آمده است: علاوه بر موارد عنوان شده، هیچ گفت‌وگوی سیاسی بین ایران و آمریکا در زمینه بازگشایی سفارتخانه آمریکا در تهران صورت نگرفته است. در حالی‌که دولت اوباما از طریق مسیرهای فرعی در تلاش برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران و عادی سازی روابط بوده است اما ‌آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوای ایران کماکان آمریکا را «شیطان بزرگ» می‌بینند.
در بخش پایانی این یادداشت آمده است: اصول ساختاری جمهوری اسلامی که آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آن‌را بنا نهاد «مخالفت با آمریکا» است و رهبری فعلی ایران نیز همین مواضع را اتخاذ کرده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها