امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136338
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سال 2014 در تاریخ بعنوان سال تیرگی شدید روابط روسیه و غرب به یاد همه باقی خواهد ماند و ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سال 2014 در تاریخ بعنوان سال تیرگی شدید روابط روسیه و غرب به یاد همه باقی خواهد ماند و تعیین « شدت این تیرگی روابط» با توجه به تغییر کیفی پارمترهای مربوط به عدم اعتماد چه در دامنه و چه در عمق تاثیر آن سنجیده می‌شود.
به نوشته روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه‌تا»، بی اعتمادی در روابط نه تنها نسبت به اقدامات طرف مقابل (دشمن) که در تمامی سطوح بطور فزاینده‌ای در حسن تعبیر «شرکای روسیه» دیده می‌شود، بلکه حتی در انگیزه این اقدامات نیز جنبه کلی پیدا کرده است. همه چیز گویای آغاز یک جنگ سرد جدید بین روسیه و غرب است. همه کارشناسان در این خصوص با یکدیگر متحدالقول هستند: آینده سیاسی در دورنمای میان مدت در حال حاضر با توصیه در خصوص سقوط، وخامت بیشتر در روابط و حتی خطر رویارویی مستقیم ذکر می‌شود.
مکانیزم ادعاهای غرب نسبت به روسیه بر همه روشن است. این ادعاها از اظهارات پر سرو صدا در سطوح مختلف بعد از دستگیری «میخائیل خودورکوفسکی» در سال 2003 قوت گرفته و ادامه یافته است: تنگ شدن عرصه دموکراسی، خودکامگی سیاسی، حمله به رسانه‌ها، آزار و اذیت مخالفان، «قضیه مرگ ماگینسکی» و بی عدالتی در سیستم قضایی و ..... در سال گذشته بهانه دیگری هم  به این ادعاها اضافه شد و آن «اعلام استقلال و پیوستن کریمه به روسیه» و «حمایت از جدایی طلبان در شرق اوکراین» بود. مسئله اینجاست که قضیه تجدید نظر در خصوص حد و مرزها به نفع یک قدرت هسته ای بدون موافقت با مراکز جهانی موجود و قدرت‌های غربی نمی‌تواند بدون عکس العمل و پاسخ باقی بماند.
این روزنامه می‌افزاید: مهمترین تحول ایدئولوژیکی سال 2014 برای پایه و اساس قرار گرفتن مواضع و ادعاها از طرف غرب و در وهله نخست آمریکا نسبت به روسیه، اظهارات بی پرده و گویای «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در باشگاه والدای بود. در این سخنرانی پوتین بطور مفصل  از دلایل غیرقابل پذیرش بودن نظام بین المللی و حقوقی موجود در جهان امروز و عدم کارآیی آن با توجه به تحولات کنونی سخن به میان آورد. اظهارات پوتین در این باشگاه، از سوی بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران جهان، یکی از ضدآمریکایی ترین سخنان وی در کل دوران ریاست جمهوری وی ارزیابی شد.
در اواخر سال 2014 هم رئیس‌جمهوری روسیه در کنفرانس بزرگ مطبوعاتی خویش بار دیگر چالش‌های ژئوپلتیکی پیش روی این کشور را برشمرده و بشدت از اقدامات و انگیزه‌های شرکای غربی خود انتقاد کرد. پوتین برای انگیزه عاطفی بخشیدن به سخنان خود، از روسیه بعنوان خرسی یاد کرد که می‌خواهد در تایگا در آرامش و آزاد زندگی کند، ولی «شرکای مسکو» هرگز آن را راحت نمی‌گذارند، برای اینکه همیشه تلاش می کنند تا آن را به زنجیر اسارت درآورند. در مفهوم کنونی این زنجیر قدرت بازدارنگی هسته‌ای است که خدا نکند روزی به کار آید.
بدین ترتیب پوتین بار دیگر عدم اعتماد خود نسبت به اهداف و طرز برخورد غرب نسبت به روسیه را برشمرده و تمایلات ضد آمریکایی پیگیرانه خود را بعنوان وظیفه ای آشکار برای دفاع از منافع روسیه و حقوق مردم آن مورد تایید قرار داد و بعید است که در سال 2015 هم انتظار تغییر خاصی در مواضع مسکو در قبال اقدامات غرب بوجود آید و این تازه اول ماجراست...
انتهای پیام/        
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها