امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۴:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13640
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، منابع رسمی بازدید رئیس جمهوری قزاقستان از تاشکند و مذاکرات با مقامات ازبک در تاریخ 23 و 24 خرداد (13 و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، منابع رسمی بازدید رئیس جمهوری قزاقستان از تاشکند و مذاکرات با مقامات ازبک در تاریخ 23 و 24 خرداد (13 و 14 ژوئن) را سفری پربار و نتایج آن‌ را برای توسعه مناسبات دوجانبه مهم خواندند.

پایگاه خبری «12.اوز» توافق‌نامه همکاری وزارت‌های کشور قزاقستان و ازبکستان در جهت جلوگیری و آشکار کردن جنایات وابسته به گروه‌های‌ فراملی، تروریسم و قاچاق مواد مخدر، انسان و سلاح، سند همکاری میان کمیته گمرک ازبکستان و وزارت دارایی قزاقستان برای کاهش مشکلات حمل‌ونقل را از جمله اسناد به امضا رسیده میان 2 کشور بیان کرد.

به گفته این منبع، برنامه همکاری وزارت‌های فرهنگ و ورزش ازبکستان و قزاقستان و همچنین قرارداد همکاری‌های استراتژی میان 2 کشور نیز از دیگر اسناد امضا شده ‌است.

بنابراین گزارش، کریم‌اف در پایان مذاکرات هیئت‌های رسمی و امضای توافق‌نامه‌های فوق‌الذکر در نشستی به خبرنگاران نتایج گفت‌وگوها برای توسعه و تعمیق روابط دوجانبه و همچنین ایجاد زمینه ثبات در روابط منطقه‌ای را مهم خواند.

به گفته رئیس جمهور ازبکستان، ایجاد مجمعی از مسائل امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر محور‌های مذاکراتی بود که در حاشیه مسائل روابط دوجانبه مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

وی تصریح کرد: تاشکند و آستانه در بسیاری از موارد بر روی مسائل مورد بحث دیدگاه و مواضع مشترکی داشته و از احتمال تشدید تهدیدها بنابر افزایش فعالیت گروه‌های افراط‌گرا پس از خروج نیروهای ائتلاف خارجی از افغانستان نگران هستند.

رئیس جمهور ازبکستان افزود: با توجه به این مسئله طرفین آمادگی خود را برای تدوین اقدامات عملی لازم در جهت تقویت حفظ صلح، ثبات و آرامش در کشورهای خود و همچنین منطقه، توسعه اقتصادی ملی و افزایش رفاه ملت‌های خود، اعلام کرده‌اند.

کریم‌اف تأکید کرد: مذاکرات انجام‌ شده و امضای اسناد جدید برای تعمیق روابط دوجانبه نشانگر این واقعیت است که قزاقستان و ازبکستان با توجه به شرایط اقتصادی 2 کشور، رقیب نبوده بلکه کشورهای در حال تلاش برای توسعه همکاری می‌باشند.

وی نتایج این مذاکرات را برای تعمیق و گسترش روابط دوجانبه در تمامی ابعاد مناسبات مهم و مؤثر عنوان کرد.

**مسائل آب و انرژی از دیگر محورهای مذاکرات تاشکند و آستانه

منابع رسمی موضوع استفاده از منابع آب و انرژی را از دیگر محورهای گفت‌وگوهای 2 رئیس جمهور و هیئت‌های رسمی قزاقستان و ازبکستان در تاشکند بیان کرده‌اند.

به گفته این منابع، مسائل فوق‌الذکر در چارچوب موضوع امنیت و ثبات منطقه‌ای مورد بحث قرار گرفته‌ است.

رئیس جمهور قزاقستان نیز در این سفر تصریح کرد که طرفین با احساس مسؤلیت بزرگی که در برابر ملت‌ها و کشورهای خود دارند، توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی تجاری، فرهنگی و بشری را برای جلوگیری از تشدید وضعیت مهم می‌دانند.

به گفته وی، چگونگی مشارکت و همکاری قزاقستان و ازبکستان در بیشتری از موارد بر ثبات منطقه‌ای تأثیرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های بزرگ انرژی در آسیای مرکزی، تأکید کرد که بازرسی پیامدهای ساخت سدهای بزرگ در رودخانه‌های منطقه و بخصوص در تاجیکستان و قرقیزستان باید از سوی نهادهای بین‌المللی و تحت نظارت سازمان ملل انجام گیرد.

رئیس جمهور ازبکستان نیز در این زمینه خواست که سد نیروگاه‌هایی همانند نیروگاه «راغون» در تاجیکستان و نیروگاه «قمبرآته» در قرقیزستان تحت نظر سازمان ملل و عملیات ساخت این طرح‌ها با موافقت کشورهای پایین دستی انجام شود.

رئیس جمهور قزاقستان نیز در این مورد افزود: دیدگاه هماهنگ و همسانی با همتای ازبک خود دارد و به همسایگان این پیام را ابلاغ می‌کنند که لازم است مسئله ساخت سدهای بزرگ را باهم و به طور مشترک مورد بررسی قرار دهند.

این 2 رئیس جمهور تصریح کردند که تاجیکستان و قرقیزستان ابتدا باید آنان را متقاعد کنند که در پی ساخت نیروگاه‌ها، به کشورهای همسایه هیچ آسیب و زیان نمی‌رسد و پس از آن آغاز به کار کنند.

به گفته رئیس جمهور قزاقستان، همکاری در عرصه انرژی تنها از راه مذاکرات و در پی تقویت اعتماد بین یکدیگر و با از بین بردن اختلافات مؤثر خواهد بود.

در همین حال کارشناسان هماهنگ شدن مواضع آستانه و تاشکند در این مسئله را از نتایج مهم این مذاکرات عنوان می‌کنند.

«عبدالغنی محمدعظیم‌اف» رئیس انجمن جامعه‌شناسی آسیای مرکزی و از کارشناسان برجسته منطقه بر این باور است که رئیس جمهور قزاقستان با همان تحملی که خاص اوست تاکنون بر روی مسئله آب و انرژی چنین روشن و دقیق صحبت نکرده بود ولی این بار خیلی واضح از همسانی موضع خود با تاشکند حرف زد.

این کارشناس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس افزود: تاکنون عمدتا مخالفت بین دوشنبه و تاشکند مطرح بود ولی این بار رئیس جمهور قزاقستان با صراحت اعلام کرد که مشکل کریم‌اف یا نظربایف نیست بلکه در انتخاب راه‌حل درست مسئله است.

به گفته این کارشناس، تاجیکستان که در هر زمستان با بحران انرژی رو به‌رو است، می‌خواهد از طریق ساخت نیروگاه راغون با ظرفیت 3600 میگووات مشکل خود را برای آینده حل کند.

این کارشناس معتقد است: تاشکند که ساخت سدهای بزرگ را باعث ایجاد زمینه کمبود آب می‌داند، از تابعیت از تاجیکستان و یا قرقیزستان در مورد دسترسی به آب هراس دارد.

به گفته این کارشناس، تولید پنبه بخش عمده کشاورزی در ازبکستان بوده که نیاز به آب فراوان دارد و مقامات ازبکستان که تا به امروز از شرایط مناسب دسترسی به آب استفاده می‌کنند، در آینده نمی‌خواهند از چنین شرایطی محروم باشند.

وی گفت: مقامات دوشنبه نیز این واقعیت را درک می‌کنند که در پی احداث سدهای بزرگ فرآیند توزیع آب رودخانه‌ها نیز تنظیم خواهد شد و آنگاه ازبکستان دیگر نمی‌تواند با هر بهانه در برابر این کشور مشکل ایجاد کند.

بنابر آمار رسمی، در سال 2012 این 2 کشور میزان 2 میلیارد و 750 میلیون دلار مبادلات کالا داشته‌اند که یک میلیارد و 670 میلیون دلار آن صادرات از ازبکستان به قزاقستان بوده‌ است.

به گفته مقامات ازبک، قزاقستان سومین کشور در فهرست روابط تجارت خارجی بوده و بیش از 10 درصد حجم مبادلات این کشور را به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها