امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136403
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 42
میثم نیلی مدیر عامل «مجمع ناشران انقلاب اسلامی» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به ضرورت ثبت ...

میثم نیلی مدیر عامل «مجمع ناشران انقلاب اسلامی» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به ضرورت ثبت خاطره فتنه 88 اشاره کرد و گفت: همیشه این طور است که در ارتباط با یک موقعیت زمانی و واقعه تاریخی اولین گام‌هایی که برداشته می‌شود  گام مستند سازی است. بعد از مستند سازی تاریخی، تولید ادبیات مرتبط است و این مستند نگاری بخشی از مستندات رسمی و رسانه‌ای شده است و بخشی نیز درون سینه‌های افراد شاهد عینی ماجرا است که به صورت تاریخ شفاهی چند سالی است استخراج می‌شود.

*اعماق فتنه 88 هنوز روشن نیست

وی افزود: در مورد فتنه 88 گام اول یعنی روایت‌های مستند تاریخی و رسمی، جمع‌آوری و احصا آنها تقریبا صورت گرفته و به نظرم بخش قابل توجهی از آنها مستند شده، گرچه اعماق ماجرا آنطور که باید هنوز روشن نشده و حرف‌های نگفته دارد.

*خلا ثبت تاریخ شفاهی احساس می‌شود

نیلی یادآور شد: گام دوم که بحث تاریخ شفاهی است خیلی عقب است و آغاز نشده و دلیل آن هم این است که ما احساس می‌کنیم هنوز نیازی به آن نداریم و معمولا بعد از اینکه افرادی که شاهد بودند بعد از یک فاصله زمانی به این فکر می‌افتند که خاطراتشان را باید ثبت و مکتوب کنند. خلا ثبت تاریخ شفاهی احساس می‌شود و باید اتفاق بیفتد.

وی افزود: در ادبیات داستانی فتنه خلا بیشتر است و تقریبا می‌توان گفت کاری انجام نشده است. در تحلیل جامعه‌شناختی، روان‌شناختی، سیاسی و امثال این در طول 3 سال اخیر خوشبختانه اتفاقات خوبی افتاده و آثار قابل توجهی تولید شده است. از حدود سال 90 تعداد قابل توجهی کتاب‌های تحلیلی مرتبط با این موضوع مانند مجموعه مقاله، تحلیل و ... ایجاد شده است.

مدیرعامل «مجمع ناشران انقلاب اسلامی» از میزان آثار تولید شده مرتبط با فتنه خبر داد و گفت: در یک شمارشی که در سامانه کارشناسی مجمع ناشران انجام دادیم تا سال گذشته بیش از 200 اثر به صورت مستقیم مرتبط با موضوع فتنه 88 تولید شده بود، که قطع به یقین امسال این تعداد با رشد روبرو خواهد بود.

*ادبیات فتنه موجب ورود چهره‌های جدید به ادبیات انقلاب می‌شود

وی افزود: خبر دارم که دو سه گروه نویسندگی خوب مشغول نوشتن رمان‌های فاخر و موثر در این زمینه هستند و امیدواریم نتیجه بخش باشد. نویسندگان گمنام و کمتر معروف با نوشتن در ارتباط با فتنه درخشش ویژه خواهند یافت و به عنوان چهره‌های جدید و قابل اعتانا در حوزه ادبیات داستانی انقلاب مطرح خواهند شد.

وی به سهم «مجمع ناشران انقلاب اسلامی» از کتاب‌های تولید شده در ارتباط با فتنه اشاره کرد و گفت: «مجمع ناشران انقلاب اسلامی» به نوعی شاید دربرگیرنده بیشترین سهم از این کتاب‌ها است، یعنی کتاب‌های مرتبط با فتنه توسط ناشران عضو مجمع منتشر شده است و این هم ناشی از علاقه این ناشران به این مسئله است.

*توجه به ابعاد بین‌المللی فتنه 88

نیلی تاکید کرد: به نظرم ناشران باید به ابعاد بین‌المللی فتنه 88 توجه کنند و تمهیدی برای آن اندیشیده شود و به زودی باید آثار فاخر و موثر تولید شود. آنچه خلا است تولید اثر برای ملل مستضعف جهان است که ممکن است دچار چنین فتنه‌هایی شوند یا برای هسته‌های مقاومت که در معرض چنین تهدیدهایی هستند.

*خوانش ضدانقلاب از فتنه 88 در آنسوی مرزها رایج است

وی افزود: تجربه تلخ و شیرین فتنه 88 در ایران را باید به این ملل منتقل کرد و لازمه‌اش این است که از اکنون ناشران ما کتاب‌های ارزشمند خود را برای ترجمه آماده کنند و نباید اینطور باشد که خوانش ضد انقلاب در کشورهای عربی و اروپایی رایج باشد و ما حضور نداشته باشیم.

نیلی در پایان گفت: ماموریت ناشران عضو مجمع ناشران انقلاب و همچنین ناشران علاقه‌مند به انقلاب اسلامی و مدافع حریم انقلاب اسلامی پرداختن به وجه بین‌المللی این مسئله است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار