امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136409
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور در سومین کنگره آموزش بیمار و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور در سومین کنگره آموزش بیمار و خودمراقبتی اظهار کرد: کشورهایی که از نظر اقتصادی از ما ضعیف‌تر هستند، حداقل سطح تحصیل را دیپلم درنظر گرفته‌اند و مسائل مربوط به سلامت را در کتب آموزشی و در کل نظام آموزشی گنجانده‌اند، ولی متأسفانه ما در این عرصه جایگاه مناسبی نداریم.

وی افزود: هدف اصلی هر راهبرد سلامت، ارتقای سلامت و کیفیت زندگی است و راهکار ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، آموزش و ارتقای دانش و سواد سلامت است که در این عرصه نیز بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم.

مرندی در رابطه با سواد سلامت خاطرنشان کرد: خود سواد عمومی نیز به تنهایی می‌تواند در راستای افزایش امید به زندگی و کیفیت زندگی تأثیرگذار باشد و هر چه سطح سواد عمومی بالاتر برود کیفیت زندگی و امید به زندگی افزایش می‌یابد، بنابراین قطعاً افزایش سواد سلامت بسیار تأثیرگذارتر خواهد بود.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور گفت: متأسفانه ما در دانشگاه‌ها مطالبی را به دانشجو انتقال می‌دهیم و از او می‌خواهیم که آنها را حفظ کند که هیچ‌گونه ربطی به سلامت و جامعه ندارد که نقطه‌ضعفی برای دانشگاه‌ها و دانشجویان است.

مرندی تصریک کرد: در دهه 70 مطالعاتی در انگلیس و استرالیا انجام شد که نشان داد در صورت رعایت تغذیه و بهداشت، مرگ و میر کاهش جدی خواهد یافت و نقش اقدامات پزشکی و درمانی در کاهش مرگ و میر تنها 4 درصد است.

وی گفت: اروپای غربی و کانادا از سال 1986 به بعد به این نتیجه رسیدند که ارتقای سلامت با توانمندسازی افراد و بهبود سلامت شکل می‌گیرد و این زمانی است که مردم به واسطه این توانمند شدن، خودمراقبتی کنند.

مرندی عوارض محدود بودن سواد سلامت را مراجعات مکرر به پزشک، اورژانس، بیمارستان و بالا رفتن هزینه‌های مراقبتی و بهداشتی دانست.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور خاطرنشان کرد: تحقیقاتی در آمریکا نشان داد که از هر پنج نفر یک نفر نمی‌تواند مطالب مربوط به مسائل بهداشتی را خوانده و درک کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها