امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13644
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 174
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بخش مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این کشور از ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بخش مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این کشور از ساعت هشت صبح روز گذشته در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و با استقبال پرشور ایرانیان مقیم مواجه شد.

در این انتخابات که تا ساعت 20 ادامه داشت اقشار مختلف ایرانیان اعم از بانوان، رأی اولی‌ها و سالمندان همگام با ایرانیان داخل کشور در این حماسه ملی شرکت کرده و رأی خود را به صندوق ریختند.

تلاش «آستانه» برای دریافت سود ترانزیت خروج ناتو از افغانستان

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی «آکوردا»، «نورسلطان نظربایف» با امضای این سند زمینه قانونی همکاری فعالانه «آستانه» و «لندن» برای اجرای طرح خروج نیروهای انگلیسی از افغانستان با استفاده از خاک کشورش را فراهم کرد.

به گفته این منبع، بر اساس توافقات به دست‌آمده و همچپنین بر پایه شرایط وضع شده در این سند قزاقستان سالانه از قبال چنین همکاری 300 الی 400 هزار دلار دریافت خواهد کرد.

بنابر این گزارش، درآمد قزاقستان از حمل‌ونقل محموله‌های نظامی ارتش انگلیس از طریق خاک این کشور مربوط به شکل در فرکانس پرواز هواپیماها، نوع محموله و وزن آن بستگی دارد.

قزاقستان پس از ازبکستان دومین کشور آسیای مرکزی است که انگلیس برای خروج نیروهایش از افغانستان می‌خواهد از خاک آن کشور استفاده کند.

توافق‌نامه همکاری قزاقستان و انگلیس در جهت استفاده از حریم هوایی قزاقستان برای انتقال و حمل‌و‌نقل تجهیزات و پرسنل انگلیسی از افغانستان در فوریه سال 2012 از سوی «فیلیپ هماند» و «عادل‌بیک جاکسی‌بایف» وزیران دفاع انگلیس و قزاقستان در آستانه به امضا رسیده بود.

با این وجود، کارشناسان ازبکستان را کشور اصلی همکار با غرب در زمینه ترانزیت کالا و پرسنل نظامی در اجرای برنامه خروج ناتو از افغانستان عنوان می‌کنند.

امنیت افغانستان، محور گفت‌وگوهای مقامات انگلیس و قرقیزستان

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه قرقیزستان، «ارلان آبدیلدایف» وزیر خارجه این کشور ضمن دیدار با «سایدا وارسی» معاون اول وزیر امور خارجه انگلیس در مورد چشم‌انداز و جهت توسعه بیشتر همکاری‌های دوجانبه در شرایط فعلی تبادل‌نظر کردند.

در این بیانیه همچنین تصریح شد که این مقام وزارت خارجه انگلیس و وزیر خارجه قرقیزستان ضمن این دیدار بر مسائل مربوط به امنیت منطقه‌ای در رابطه با تصمیمات ائتلاف بین‌المللی در زمینه پایان دادن به مقاومت و خروج بخش اعظم نیروهای ناتو از این کشور و تأثیر طرح خروج خارجی‌ها بر وضعیت کنونی در افغانستان و کشورهای همجوار آن بحث و گفت‌وگو انجام دادند.

به گفته طرفین، وضعیت افغانستان همیشه بر اوضاع سیاسی و اقتصادی در کشورهای منطقه تأثیرگزار بوده و این کشور یک منبع تنش و بی‌ثباتی باقی مانده است.

به گفته این منبع، معاون اول وزیر امور خارجه انگلیس که به‌ منظور شرکت در مراسم افتتاحیه ساختمان سفارت انگلیس با انجام سفر 2 روزه وارد بیشکک شده‌ است، همچنین با برخی از مقامات دیگر سیاسی، اقتصادی و نمایندگان جامعه مدنی این کشور ملاقات انجام می‌دهد.

وزارت خارجه قرقیزستان بحث در مورد همکاری انگلیس در امر استرداد برخی از نزدیکان و بستگان «قربان‌بیک باقی‌اف» رئیس جمهور اسبق که پس از کودتای سال 2010 و مخلوع شدن او در خاک انگلیس پناهنده شدند را از دیگر محورهای بحث در ملاقات با این دیپلمات انگلیسی عنوان کرد.

به گفته این منبع، وزیر امور خارجه قرقیزستان ضمن بررسی این مسئله بیان کرد که این کشور در مدت 3 سال گذشته با وجود پیشنهاد و درخواست‌های مکرر، آمادگی مقامات انگلیسی به گفت‌وشنود و عمل واقعی در این موضوع را احساس نکرده‌ است.

این درحالی است که قرقیزستان دومین کشور آسیای مرکزی است که این مقام انگلیسی از آن بازدید می‌کند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها