امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 20
۰۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136440
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۳
تعداد بازدید: 17
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مأموریت نظامی فرانسه در افغانستان نهایتا امروز پس از حضور و مداخله 

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مأموریت نظامی فرانسه در افغانستان نهایتا امروز پس از حضور و مداخله  نظامی 13 ساله، رسما پایان یافت.

به نوشته روزنامه فرانسوی لوپوئن ، آخرین گروه نظامیان فرانسوی امروز چهارشنبه پس از 13 سال حضور نظامی کشورشان در افغانستان و شرکت در نبردهای مختلف با طالبان این کشور، نهایتا به کار خود پایان داده و خاک این کشور را ترک کردند.

بر اساس این گزارش، حدود 150 نظامی فرانسوی طی مراسمی که به همین مناسبت در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی کابل برگزار شده بود، پایان مأموریت خود را رسما اعلام کرده و آن را به نیروهای ترک تحویل دادند.

فرانسه نیروهای جنگی خود را در سال 2012 میلادی از افغانستان خارج کرده بود اما شماری از نیروهای این کشور پس از آن نیز به بهانه حمایت از نیروها و نهادهای افغان تاکنون در این کشور باقی مانده بودند.

از زمان آغاز مداخله نظامی بین‌المللی در افغانستان در سال 2001 میلادی تاکنون، مجموعا 89 نظامی فرانسوی جان خود را در این کشور از دست داده‌اند و 700 نفر از آنها نیز در جریان عملیات‌های مختلف مجروح شده‌اند.

فرانسه از آغاز مداخله نظامی در افغانستان، حدود 70 هزار نظامی خود را به این کشور اعزام کرده و در سال 2010 با داشتن 4 هزار نیرو در افغانستان، بیشترین سهم را در میان کشورهای عضو ناتو که در افغانستان حضور نظامی داشتند، از آن خود کرده بود.

خروج نظامی رسمی فرانسه از افغانستان که همواره در دوران حضور خود از مشارکت کنندگان و تأمین کنندگان اصلی نیروی نظامی و رزمی در جنگ این کشور بوده، در حالی صورت می‌گیرد که با گذشت 13سال از حضور نظامی اشغالگران خارجی در افغانستان، مأموریت جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان نیز به پایان رسیده و از این پس نیروهای امنیتی افغانستان عهده‌دار برقراری امنیت در کشورشان خواهند بود.

البته به رغم پایان مأموریت نظامی نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت افغانستان یعنی ایساف و ناتو تحت رهبری آمریکا در افغانستان ، همچنان حدود 10 هزار و 800 نیرو در افغانستان خواهند ماند تا برای چند ماه ابتدای سال 2015 از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت کنند اما فرانسه دیگر در این عملیات مشارکتی نخواهد داشت.

طبق اعلام ناتو روز دوم ژانویه، روز پایان مأموریت عملیاتی نیروهای نظامی خارجی در افغانستان و تغییر آن به برنامه‌های آموزشی و حمایتی از نیروهای امنیتی این کشور است.

پایان مأموریت عملیاتی نیروهای نظامی خارجی در افغانستان برای مبارزه با تروریسم (القاعده و طالبان) در شرایطی صورت می‌گیرد که نه تنها امنیت و ثبات در افغانستان حکمفرما نشده، بلکه با پایان یافتن سال 2014، گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به طالبان همچنان به حملات تروریستی خود ادامه می‌دهند به گونه‌ای که توانسته‌اند مناطقی را در استان‌های کنر، نورستان، در شرق، هلمند و قندهار در جنوب و بدخشان و قندوز در شمال این کشور تحت کنترل خود گرفته و حتی حملات‌شان را به طور بی‌سابقه‌ای افزایش دهند و تهاجمات خود را از عملیات‌های انفجاری و انتحاری به حملات گروهی تبدیل کنند (جزئیات بیشتر).

با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که حضور و مداخله نظامی 13 ساله نیروهای نظامی خارجی در این کشور چندان مؤثر و کارساز واقع نشده و تنها میراث تلخ آن رنج و درد بیشتر مردم و غیرنظامیان افغان بود که به واسطه سال‌های متمادی جنگ از آرامش محروم بوده و همواره در ترس و خونریزی گذران زندگی کرده‌اند.

انتهای پیام/م

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها