امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13651
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 116
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، براساس مذاکراتی که بین ایران و عراق در خصوص صادرات گاز عسلویه به عراق منعقد ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، براساس مذاکراتی که بین ایران و عراق در خصوص صادرات گاز عسلویه به عراق منعقد شده است، مقرر شده که از ابتدای تیرماه جاری و با اتمام لوله‌گذاری، ایران روزانه 25 میلیون متر مکعب گاز را به عراق صادر کند.

به طوری که در ابتدا قرار است خط لوله صادراتی به بصره احداث شود و گاز ایران از مسیر جدید صادراتی یعنی از خرمشهر به بصره صادر شود.

اما با روند کنونی لوله‌گذاری به نظر می‌رسد، صادرات گاز ایران به عراق در تیرماه محقق نخواهد شد و باید منتظر زمان دیگری برای صادرات گاز به این کشور باشیم، اما به گفته مسئولان شرکت ملی گاز ایران، صادرات گاز ایران به عراق در مدت 6 ماه اول سال جاری محقق خواهد شد.

براساس این گزارش، بعد از صادرات گاز ایران به بغداد قرار است، مذاکرات سه جانبه‌ای به منظور احداث این خط لوله به سوریه نیز بین ایران، عراق و سوریه برگزار شود، تا در ادامه گاز ایران به سوریه و در نهایت به لبنان و مدیترانه ارسال شود.

پیش از این جواد اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از آغاز صادرات گاز ایران به کشور عراق از سال 2013 میلادی خبر داده و اعلام کرده بود، در سال 2013 ایران متعهد می‌شود 20 تا 25 میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر کند.

وی با اشاره به این که پس از چندین دور مذاکرات کارشناسی، مسیر جدید صادرات گاز ایران به کشورهای غرب ایران با امضای سندی مورد توافق قرار گرفته است، خاطرنشان کرده است، قرار است، خط لوله 56 اینچی و با ظرفیت انتقال روزانه 110 میلیون متر مکعب گاز در سه کشور ایران، عراق و سوریه ساخته شود.

به گفته معاون وزیر نفت این خط لوله پنج هزار و 600 کیلومتری از عسلویه آغاز و بعد از عبور از عراق و سوریه، لبنان و دریای مدیترانه می‌تواند، تا اروپا نیز ادامه یابد و گاز مورد نیاز این قاره را تامین کند.

به گفته وی هزینه این خط لوله همراه با مراکز تقویت فشار آن 10 میلیارد دلار برآورد شده است.

این گزارش اضافه می‌کند، همچنین یکی دیگر از مفاد مورد توافق ایران و عراق احداث جایگاه‌های سی ان جی در کشور عراق است که قرار است، با نظارت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و توسط بخش خصوصی انجام شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها