امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136516
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 45
بهرام توتونچی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان از ثبت ملی محوطه تاریخی ارزانفود طی چند روز اخیر خبر داد و افزود: این مجموعه تاریخی در ...

بهرام توتونچی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان از ثبت ملی محوطه تاریخی ارزانفود طی چند روز اخیر خبر داد و افزود: این مجموعه تاریخی در نزدیکی سد اکباتان و در چند کیلومتری همدان قرار دارد.

< br />
وی با بیان اینکه این دستکند بر روی تپه‌ای در نزدیکی روستای ارزانفود قرار دارد، افزود: در زیر این تپه دستکندی قرار دارد که دستکند استقرار انسان بوده و مکان طبیعی تبدیل شده به کالبد اقامتی است.معاون میراث فرهنگی همدان با بیان اینکه عملیات کاوش در آن دستکند در حال انجام است، بیان داشت: تاکنون قریب به 70 اتاق در این دستکند شناسایی شده و این اثر به گونه‌ای است که هم در روی تپه بناهای سنگی وجود داشته و هم در دل زمین چنین دستکندی یافت شده است.

وی با بیان اینکه دوره مربوط به این اثر هنوز مشخص نشده، افزود: دوره اسلامی و تاریخی در این اثر محرز است، اما اینکه مربوط به چه دوره‌ای باشد، هنوز مشخص نشده است.توتونچی با بیان اینکه سه فصل کاوش در این اثر انجام شده، افزود: با انجام سه فصل کاوش در آن مجموعه با آن وسعت و خصوصیات نمی‌توان اطلاعات کاملی دریافت کرد و شناسایی اثر نیازمند انجام حداقل 10 کاوش مستمر دارد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه این مجموعه در گذشته چه عملکردی داشته است، هنوز مشخص نیست، اما با کاوش می‌توان به زوایای پنهان موجود در این اثر نیز پی برد.معاون میراث فرهنگی همدان با بیان اینکه در مجموعه‌هایی چون ارزانفود ساز و کارهای خاصی باید مورد بررسی قرار گیرد، افزود: موقعیت اثر، جایگاه، اشیای خارج شده از مجموعه تاریخی، بدنه‌های اثر و ارتباطات و... می‌تواند اسناد قابل توجهی را از یک اثر ارائه کند.

انتهای پیام/89003/ب30/ض1002


 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها