امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136527
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 43
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،  محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی با اعلام این موضوع گفت: بر اساس کنوانسیون 2003 ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،  محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی با اعلام این موضوع گفت: بر اساس کنوانسیون 2003 یونسکو درخصوص حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس، میراث فرهنگی ناملموس به آن دسته از تجلیات فرهنگی اطلاق می‌شود که جوامع، گروه‌ها و در برخی موارد افراد آنها را به عنوان بخشی از میراث فرهنگی خود می‌شناسند و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و حس هویت و استمرار را برای ایشان به ارمغان می‌آورد.
وی افزود: این تجلیات فرهنگی می‌تواند متعلق به زمان معاصر و یا ریشه در قرون گذشته داشته باشد و از منظر یونسکو، موجودیت و اجرای این رسوم، نمایش‌ها، دانش، مهارت‌ها و نیز وسائل، اشیاء، مصنوعات دستی و فضاهای فرهنگی مرتبط با آنها فراغ از منشاء و ریشه تاریخی و مدت زمان موجودیت آن عناصر در کشورها، برای ثبت ملی و جهانی آن آثار به نام کشور ارائه کننده پرونده کفایت می کند.

وی با بیان اینکه کشورهای همسایه اشتراکات فرهنگی بسیاری با کشورمان دارند و این آثار مشترک در مقایسه با تنوع و تعدد میراث فرهنگی ناملموس موجود در ایران، تعداد کمتری را به خود اختصاص می‌دهند خاطرنشان کرد: با توجه به رویکرد یونسکو در سهمیه‌بندی ثبت جهانی یک اثر در هر دوره برای هرکشور، طبیعتاً انتخاب آثار و اولویت‌بندی آنها با پیچیدگی‌هایی توأم خواهد شد.

طالیبان با تاکید بر اهمیت ارتباطات فرهنگی و لزوم به کارگیری دیپلماسی فرهنگی در مناسبات بین‌المللی اظهار داشت:  با توجه به تصمیمات کارگروه‌های تخصصی میراث فرهنگی ناملموس، آثار برجسته و منحصربفرد در قالب پرونده ملی و میراث مشترک بین ایران و کشورهای همسایه در قالب پرونده‌های چندملیتی با مشارکت کشورهای همسایه و مدیریت جمهوری اسلامی ایران تدوین و برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی گفت: در همین راستا رایزنی‌هایی درخصوص تدوین پرونده چندملیتی تار، چوگان و نان لواش با کشورهای همسایه انجام شده و تدوین پرونده‌های مذکور با مدیریت جمهوری اسلامی ایران در دست اقدام است.

وی تاکید کرد: همچنین نظر به تدوین پرونده‌های مشترک با کشورهای عربی نیز موضوعاتی برای تدوین پرونده ثبت جهانی در دست اقدام قرار دارد که از این بین ‌می‌توان به «آئین شستشوی خانه کعبه با گلاب کاشان» که در یک کشور آغاز و در کشوری دیگر پایان می‌پذیرد اشاره کرد که  از نظر موضوعی از اهمیت شایانی برخوردار است.

طالبیان افزود: باتوجه به گستره وسیع میراث فرهنگی ناملموس و اهداف و سیاست‌گذاری‌های یونسکو مبنی بر ایجاد صلح و دوستی میان جوامع از طریق میراث فرهنگ ناملموس، این امکان برای کشورها منظور شده که حتی پس از ثبت جهانی یک اثر توسط هر کشور، در صورت وجود همان عنصر در قالب پرونده چند ملیتی، ثبت جهانی آن اثر را به انجام برساند، چنان که در پرونده نوروز که ثبت جهانی آن با مشارکت 7 کشور انجام شده است  مقرر شده که این پرونده با الحاق 5 کشور دیگر در سال 2016 به صورت پرونده چند ملیتی با مشارکت 12 کشور و با مدیریت جمهوری اسلامی ایران انجام شود.

معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: چنین رویکردی درباره سایر عناصر میراث فرهنگی ناملموس مشترک با کشورهای همسایه قابل اجرا و به بیانی دیگر لازم‌الاجرا و در دستور کار قرار دارد. 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها