امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136543
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، هفته‌نامه «نگاه» در تازه‌ترین شماره خود با انتشار مطلبی تحت ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، هفته‌نامه «نگاه» در تازه‌ترین شماره خود با انتشار مطلبی تحت عنوان « حزب خطر»، حزب التحریر را حزبی افراطی و بیگانه با منافع اصیل اسلام دانست.

در این مطلب به تاریخ ایجاد حزب التحریر و زمان راه پیدا کردن آن به کشورهای آسیای مرکزی اشاره شده است.

گفته می‌شود که حزب‌التحریر در حدود 2 دهه پیش وارد آسیای مرکزی شده و تعداد پیروان آن در ازبکستان بیشتر از سایر کشورهای منطقه می‌باشد.

بنابر اعتقاد «ویتالی پاناماریف» محقق روس، حزب التحریر در سال 1995 فعالیت خود در ازبکستان را آغاز کرده است در حالی که نهادهای امنیتی ازبکستان با این نظر موافق نبوده و ورود حزب التحریر به این کشور را به گذشته مربوط می‌دانند.

بر اساس ادعای آن‌ها، «صلاح‌الدین» تبعه اردنی پایه‌گذار این حزب در ازبکستان بوده است.

گفته می‌شود که این حزب بیشتر روی جوانان برنامه‌های خود را تمرکز کرده و در ازبکستان تا حد زیادی موفق شده است.

حزب التحریر از جمله احزاب ممنوع در تاجیکستان بوده ولی به دلیل تاثیر اعضا و پیروان آن از طریق ازبکستان در این کشور نیز هوادارانی پیدا کرده است. به این دلیل است که بیشتر پیروان این حزب در استان سغد تاجیکستان قرار دارند که با ازبکستان هم‌مرز می‌باشد.

به اعتقاد نویسندگان این مطلب، حزب التحریر به دلیل افراطی بودن هیچ نوع آزادی‌ شامل آزادی اندیشه، مالکیت و شخصیت را نمی‌پذیرد و بر آن است که اسلام همزیستی اعتقادات، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها را قابل قبول نمی‌داند.

بر اساس اطلاع کارشناسان سیاسی و مذهبی این حزب در بیش از 50 کشور دنیا فعالیت انجام داده و اعضای آن بالغ بر یک میلیون نفر پیش‌بینی می‌شود.

تعداد اعضای حزب‌التحریر در کشورهای شوروی سابق حدود 45 هزار نفر پیش‌بینی می‌شود.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها