امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136568
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدهادی کلینی کارشناس مسائل استراتژیک و دیپلمات اسبق کشورمان در کوبا در نشست ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدهادی کلینی کارشناس مسائل استراتژیک و دیپلمات اسبق کشورمان در کوبا در نشست بررسی توافق آمریکا و کوبا و نیم‌نگاهی به معادلات آمریکا و جمهوری اسلامی ایران که امروز -چهارشنبه- در اندیشکده راهبردی تبیین برگزار شد، گفت:‌ انقلاب سال 1959 میلادی در کوبا منجر به پیدایی روشی جدید در شکل‌گیری اندیشه مارکسیستی و لنینیستی شد که در انقلاب ایران هم تاثیراتی داشت.

وی افزود: اتفاقات جنگل سیاهکل در ایران نیز در همین راستا است. زیرا آنها با الهام‌گیری از جنبش‌ها و مبارزات مسلحانه در جنگل‌ها کوشیدند تا انقلاب را به شهرها بکشانند.

کلینی تصریح کرد: چه‌گوارا با تغییر دیدگاه، مسیر خود را از انقلاب کوبا و فیدل کاسترو جدا کرد و سعی کرد تا در راستای ایجاد و تاسیس انقلا‌ب‌های دائمی در آمریکای لاتین اقداماتی را انجام دهد.

وی اظهار داشت: حزب کمونیستی کوبا حزبی اردوگاهی و دارای ادبیات حاکم در شوروی سابق بود، ولی به ترتیب این حزب به دگردیسی روی آورده است.

کلینی گفت: بعد از سال 2006 که فیدل کاسترو قدرت را به رائول کاسترو واگذار کرد، اصلاحات در کوبا آغاز شد که به نظر می‌رسد امری ضروری تلقی شده است.

وی افزود:‌کوبا در زمان شوروی سابق سالی 4 میلیارد دلار از رژیم کمونیستی شوروی کمک دریافت می‌کرد.

این دیپلمات اسبق ایران در کوبا خاطرنشان کرد: بعد از سال 2006 و ایجاد اصلاحات در ساختار کوبا، افکار و باور مردم این کشور نیز تغییر کرده است.

این کارشناس مسائل استراتژیک افزود: کوبا از زمان اجرای اصلاحات ساختاری در درون کشور خود توانسته بود از لحاظ دیپلماسی عمومی نسبت به ایالات متحده پیروز واقعی میدان باشد.

وی تصریح کرد: 1.2 دهم میلیون کوبایی در خارج از کوبا و در قاره آمریکا حضور دارند که بیشتر ساکن ایالات میامی هستند و اقدامات آنها به نحوی بوده که کارکرد سیاسی آمریکا در حوزه دیپلماسی عمومی علیه کوبا به هیچ وجه موفقیت‌آمیز نباشد.

کلینی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کوبا جزیره محسوب می‌شود و منابع اقتصادی کشورش را از طریق نیشکر، توریسم و نیکل تهیه می‌کرده و مجبور به دریافت کمک‌ها از خارج از کشور بوده، اقتصاد خیلی قوی‌ ندارد.

وی گفت: همگان در دنیا بر این باور بودند که بعد از فروپاشی شوروی، کوبا به سمت چین کمونیستی سوق پیدا کند، اما اینگونه نبود.

این دیپلمات اسبق ایران در کوبا گفت: کوبا با توجه به کاهش قیمت انرژی و احتمال کاهش کمک‌ها و همچنین تغییرات رفتاری در حزب کمونیست در این کشور و از بین رفتن اجماع کامل در این حزب، به رابطه با آمریکا فکر می‌کرد.

کلینی تصریح کرد: در دوره یلتسین کمک‌های روسیه به کوبا قطع شد و به همین دلیل کوبا به سمت ایجاد رابطه با برزیل و اسپانیا رفت، ولی پاسخ لازم را از این تغییر رفتار پیدا نکرد.

وی گفت: کوبا از ایجاد رابطه با آمریکا کوشیده که تغییر موازنه در نظام بین‌الملل و بازی با آن و همچنین بالا بردن ارزش چانه‌زنی را برای خود کسب کند.

این کارشناس مسائل استراتژیک افزود: کوبا در شبکه‌های موجود در منطقه بسیار فعال است و ارتباطات گسترده‌ای با بیش از 100 جنبش و نهاد به صورت سنتی و مدرن دارد، ضمن اینکه ادبیات جدیدی از بازی را تعریف کرده است.

کلینی با بیان اینکه برخی افراد رابطه کوبا با ایالات متحده را دارای ریسک ایدئولوژیک می‌دانند،‌گفت:‌ این رابطه به هیچ وجه ایدئولوژیک نیست و نباید به مانند رابطه ایران و آمریکا با آن رفتار کرد، زیرا مذاکرات طولانی بین آمریکا و کوبا با واسطه کانادا در میان بوده است.

وی با اشاره به تغییر رفتار آمریکا و شخص اوباما نسبت به کوبا اظهار داشت: فرار رو به جلوی اوباما و پوچ کردن مواضع جمهوری‌خواهان در کنگره بخشی از اهداف آمریکا در رابطه با کوباست، ضمن اینکه آنها در حال مدیریت کوبا از طریق شهروندان کوبایی در قاره آمریکا هستند. همچنین رشد جمعیتی بالای هیسپان‌ها در آمریکا و در قاره آمریکا منجر به نگرانی ایالات متحده شده است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: آمریکا تلاش فراوانی را برای کنترل بسترهای جدید رقابت‌های ژئوپلتیکی بعد از بحران اوکراین و ایجاد کمربند دور چین و اسباب کشی از پاسفیک به آسیا صورت داده و ایی در حالی است که روس‌ها و صنایع روسی حضور قوی در کوبا دارند.

کلینی افزود:‌کوبا با کشور ونزوئلا بسیار متفاوت است، زیرا این کشور به صورت سیستمی در قاره آمریکا حضور دارد.

این کارشناس مسائل استراتژیک با تاکید بر اینکه نوع نیازمندی کوبا و آمریکا از ایجاد رابطه با هم متفاوت است، اظهار داشت: کوبا هدف اقتصادی از ایجاد رابطه با آمریکا و رفع تحریم‌ها را برای خود در نظر دارد، ضمن اینکه ایالات متحده نیز نگاه امنیتی به رابطه با آمریکا دارد.

وی افزود: رابطه بین کوبا و آمریکا از چانه‌زنی بر سر آزادی جاسوس آمریکایی آغاز که در نهایت منجر به برقراری رابطه بین دو کشور شد.

وی گفت: سیستم‌های مذاکراتی که کوبا با آمریکا دنبال کردند می‌تواند برای مذاکره با ایران در عرصه جهانی درس عبرتی باشد.

این دیپلمات اسبق ایران در کوبا با اشاره به مبارزات سخت اطلاعاتی و امنیتی بین کوبا و آمریکا گفت: سیستم امنیتی قوی در کوبا باعث شده جاسوسان آمریکایی نتوانند موفقیت چشمگیری داشته باشند، تا جایی که برخی از آنها دستگیر و حتی توسط سرویس‌های اطلاعاتی کوبا شکار شده بودند که در این زمینه می‌توان به جذب مسئول سیا در آمریکای لاتین توسط سرویس‌های امنیتی کوبا اشاره کرد.

وی افزود: اینکه آمریکا مجبور شده کوبا را به رسمیت بشناسد و رابطه با آن را مجددا برقرار کند، برای حاکمیت کوبا موفقیت محسوب می‌شود.

کلینی به الگوشکنی کوبا در آمریکای لاتین توسط آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت: ایالات متحده می‌کوشد تا با ایجاد رابطه جدید با کوبا زیرساخت‌های این کشور را به نفع خود تغییر دهد.

وی در پایان به برخی انتقادات قوی نسبت به برقراری رابطه کوبا با آمریکا اشاره و تصریح کرد: برقراری رابطه کوبا با آمریکا با عکس‌العمل شدید و انتقادی دختر فیدل کاسترو منجر شده و حتی واکنش مثبتی از فیدل کاسترو در این زمینه مشاهده نشده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها