امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136599
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 284
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یازدهمین پیش نشست حکیم طهران (مدرس زنوزی) با عنوان «مواجهه آقا علی مدرس ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یازدهمین پیش نشست حکیم طهران (مدرس زنوزی) با عنوان «مواجهه آقا علی مدرس (حکیم موسس) با جریان فلسفی غربی» صبح امروز (10 دی ماه) با حضور آیت‌الله غلامرضا فیاضی، رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی، آیت‌الله عابدی شاهرودی،‌ کریم مجتهدی و برخی از صاحب‌نظران عرصه اندیشه کشور در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

در ادامه این نشست کریم مجتهدی چهره ماندگار فلسفه ایران با ابزار خرسندی از صحبت درباره حکیم زنوزی و اینکه او را به عنوان فیلسوفی ایرانی در جهان معرفی می‌کنیم، یادآور شد: یکی از کسانی که با آقاعلی زنوزی در ارتباط بوده، دوگوبینو فرانسوی بوده و وی به خصوص درباره ایرانی‌ها صحبت می‌کرده و طلبه‌ها را حتی در برخی جاها فیلسوف خوانده است چرا که آن زمان طلبه‌ها واقعاً پژوهش فلسفی می‌کردند.

وی با اشاره به هدف ارسال گوبینو از فرانسه به ایران یادآور شد: مسئله شرق آن دوره بسیار مهم بوده است و این سفرهای او سیاسی بوده است، ابتدا گوبینو ایران را سرزمینی لم یزرع توصیف کرده بود اما در سفر دومش متوجه قدرت روحی و حکمت والای مردمان ایران شده است. تاریخ برای گوبینو محل تعامل و تقابل بوده است و وی در کتابش آورده که چه اندازه فلسفه و حکمت در تمدن سازی مهم است به همین دلیل هم بود که با فیلسوفان ایرانی ارتباط داشت.

وی با نام آوردن برخی از اسامی کتاب‌های گوبینو در حوزه آسیایی و جهانی گفت: اما نکته‌ای که به آقاعلی زنوزی مربوط است اینکه به لحاظ تاریخی برخی نوشته‌ها و گفته‌های گوبینو درباره حکیم زنوزی بسیار مهم و قابل بحث است. زنوزی شخصیتی حکیم و فیلسوف بزرگی است و با گوبینو هم گفت‌وگو داشته است. کتاب «بدیع‌الحکمه» او از مهمترین آثارش است.

مجتهدی درباره ارتباط حکیم زنوزی و بدیع‌الملک گفت: بدیع‌الملک از نوادگان فتحعلی شاه قاجار است که علم زیادی داشته و فرانسه می‌دانسته که هفت سؤال حکمی از زنوزی پرسیده است پاسخ این سوالات در کتاب بدایع الحکم آمده است.

وی در پایان یادآور شد: ما باید هویت خود را حفظ کنیم اگر آن را به باد دهیم آینده خود را باخته‌ایم، بنابراین در حوزه فرهنگ باید رشد کرده و ریشه‌هایمان را حفظ کنیم تا اسیر تمدن دروغین غرب نشویم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها