امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136614
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مدیران سازمان سینمایی تصمیم به اکران «بدون تغییر» فیلم موهن «خانه پدری» که درباره قتل ناموسی، ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مدیران سازمان سینمایی تصمیم به اکران «بدون تغییر» فیلم موهن «خانه پدری» که درباره قتل ناموسی، تعصب کورکورانه مذهبی و خشونت علیه زنان در دوره های مختلف بود گرفتند. فیلم مورد نقد بسیاری از کارشناسان از جمله برخی مسئولان ارشاد (علی جنتی) هم بود اما به یکباره مدیر گروه هنر و تجربه اعلام کرد فیلم بدون هیچ تغییری در سینماهای این گروه - که پیش از این قرارداد اکران فیلم های این گروه با تعدادی از سینماها بسته شده بود - به نمایش درمی آید.

حوزه هنری در اقدامی ارزنده و و مبتنی بر اصول انقلابی و نیز براساس سیاست هایش، اولین نهادی بود که از اکران فیلم موهن خانه پدری منصرف شد و اجازه نداد این فیلم در سینماهای مربوط به حوزه هنری (آزادی و سوره اصفهان) اکران شود. در روزهای بعد از آن نیز شهرداری تهران و مدیران فرهنگی و اجتماعی وابسته به این نهاد براساس مسئولیت شناسی و در راستای پاسداری از ارزش‌های انقلاب  هم راستا با حوزه هنری سالن سینمای خود از جمله خانه هنرمندان را در اختیار فیلم قرار نداد.

خبر اکران بدون تغییر فیلم موهن «خانه پدری» باعث شد که کمیسیون فرهنگی مجلس در اقدامی انقلابی مخالفت خود را با اکران بدون تغییر فیلم اعلام کرد و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی (3 دی ماه) در گفت‌وگو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اعلام کند: مجلس درباره فیلم «خانه پدری» نظر دارد و محتوای آن را مناسب نمی داند و معتقد است این فیلم نباید از امتیاز اکران استفاده کند. او در ادامه سخنانش تاکید کرد: در صحبتهایی که با مسئولین ارشاد داشتیم نگرانی کمیسیون فرهنگی به آن ها منتقل شد و نتیجه عدم اکران این فیلم خواهد بود.

اما در این میان مسئولین سازمان سینمایی باز هم مصر به اکران فیلم در سینما بودند و در اقدامی عجولانه از پنج شنبه (4 دی ماه) فیلم را در یکی از سالن های پردیس سینمایی کوروش به نمایش در آوردند. اما با گرفتن پاره‌ای بازخوردهای اجتماعی و فرهنگی سازمان سینمایی وزارت ارشاد و چند مدیر ماجراجوی آن نیز متوجه اشتباه خود شده و از ادامه اکران فیلم جلوگیری کردند. دلیل واضح این ادعا هم عدم اکران این فیلم موهن در سینمای هویزه مشهد و موزه سینمای تهران بود که بهره برداری و تصمیم‌گیری آن در اختیار سازمان سینمایی وزارت ارشاد است.

هماهنگی و توجه نهادهای مختلف به مقوله فرهنگ و هنر اتفاقی میمون و مبارک است که باید آن را مغتنم شمرد. مسئولین در حوزه های مختلف با دقت و درایت می توانند جلوی اشتباهاتی که ممکن است  به دلیل وجود پاره‌ای ملاحظات غیراصولی و شخصی وجود داشته باشد را بگیرد. این اتفاق ارزنده و مبارک نشان از هوشمندی دستگاه‌ها و مجموعه های فرهنگی  و انقلابی کشور است که توانست جلوی یک انحراف را بگیرد. هماهنگی میان فعالان و رسانه‌های فرهنگی علاقه‌مندان به هنر انقلابی را به ادامه راه  دلگرم می کند. 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها