امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136671
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز با حضور در همایش پیامبر ...

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز با حضور در همایش پیامبر رحمت و مدارا که در دانشگاه تهران برگزار شد پیرامون مسائل جهان اسلام به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان گفت: دنیای اسلام برعکس آنچه که بوده گرفتار مصیبت بزرگی شده و شرایط نادرستی در منطقه ما و دیگر مناطق به دست خود مسلمانان ایجاد شده که اسلام را درست بر ضد آنچه که هست، معرفی می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: روزی غربی‌ها تلاش کردند اسلام را دین شمشیر معرفی کنند، آن دوره گذشت و چیز دیگری از اسلام با کمک متفکران و علمای آن شکل گرفت اما آن کاری که مستشرقین نتوانستند انجام دهند در حال حاضر خود مسلمانان به اسم اسلام به دنیا عرضه می‌کنند.

وی تصریح کرد: اسلام هراسی که دیگران می‌خواستند به جهان تحمیل کنند و نتوانستند حال خود مسلمانان در حال نشان دادن آن هستند که این موضوع محدود به سوریه و عراق و لبنان و فلسطین نیست. در دیداری که با سفیر الجزایر داشتم نگرانی خود را در این خصوص به من گفت. این نگرانی در منطقه آنان نیز وجود دارد، ما شاهدیم که کشور مالی که کشور آرام و فقیری بود الآن گرفتار موج نا آرامی‌ها شده است همچنین نیجریه نیز با بوکوحرام مواجه است و خود کشور الجزایر نیز نگرانی‌هایی دارد و این در مشکلات غرب جهان اسلام است

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: در شرق جهان اسلام هم می‌بینیم که چند روز پیش در فیلیپین داعش یک مسجد را آتش زد آن هم در حالی که خود مسلمانان در آنجا تحت فشارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تصریح کرد: ما به عنوان انقلاب اسلامی که مردم آن را به پا کردند و روحانیت نیز در صف مقدم آن بود مسئولیت بزرگی داریم. تندروها با کارهایی که می‌کنند چهره پیغمبر را مخدوش کردند و ما باید حقایق را بیشتر و سریع‌تر بیان کنیم و جامعه را از این تفرقه‌ها آگاه سازیم.

وی با اشاره به وجود وسایل انتقال پیام فراوان گفت: اکنون فضای مناسبی است تا بتوانیم امت اسلامی را بهتر معرفی کنیم و این ضرورتی است که اگر کوتاهی کنیم خدا ما را نخواهد بخشید.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اقدامات پیامبر برای وحدت مسلمین، گفت: پیامبر اسلام 13 سال در مکه تحت فشار و اذیت بود اما بعد از اینکه ایشان توانستند هجرت کنند و حکومتی تشکیل دهند و با توجه به اینکه همه انتظار داشتند ایشان انتقام ظلم‌ها را از مشرکین بگیرند پیامبر فرمود امروز روز رحمت است و همه آنانی که به ایشان ستم کرده بودند را بخشید. ما باید این نمونه‌ها را در عمل نشان دهیم ما نباید این آموزه‌ها را با شعارهای عجیب و غریبی که یک عده آدم‌های نادانی که فکر می‌کنند دارند خدمت می‌کنند اما در حقیقت به پایه‌های اسلام ضربه می‌زنند، فراموش کنیم.

رئیس تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه خداوند پیامبر را از جنس مردم معرفی می‌کند، گفت:‌ پیامبر اسلام از جنس مردم و با مردم است و شدت علاقه ایشان به حیات طبیه مردم بسیار است. رئوفیت پیامبر با مسلمانان و رحیم بودن ایشان با کل جهان است. اینان صفاتی است که خداوند به پیامبر داده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: پیامبر برای وحدت مسلمان اقداماتی انجام داد از جمله اینکه در آن زمان با یهودیان پیمان عدم مزاحمت بستند. اقدام دیگر ایشان در بین خود مسلمانان بود آن هم بین دو قبیله اوس و خزرج و همچنین بین مهاجر و انصار که پیمان عدم تعرض بستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت ادامه داد: اکنون در جامعه ما و جوامع دیگر گروه‌های اصلی سیاسی همیشه در تضاد هستند و فضا همیشه به خاطر این اختلافات متشنج می‌شود. البته این عیب نیست اما احزاب باید با منطق پیغمبر عمل کنند.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اقدام مؤثری که پیامبر برای وحدت مسلمین انجام داد، بستن عقد اخوت بین مسلمانان بود. این پیام برادری‌ که پیامبر اعلام کرد را باید احیاء کنیم. اینکه افراد با هم عهد اخوت ببندند و در جامعه حالت رحمت باشد و با دگران مدارا داشته باشیم. این الگو را اگر درست به مردم دنیا معرفی کنیم جوانانی که تشنه راه درست هستند جذب می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه خاطرنشان کرد: برخی سایت‌ها و رسانه‌ها دائماً در حال تهمت پراکنی و دروغگویی هستند و این تندروی یک بلا، ویروس و وبا برای جامعه ما شده است. از اینکه هرکس می‌خواهد خودش را نشان دهد، می‌خواهند با همه دنیا بجنگد. این حالت اسلامی نیست و تفرقه ایجاد کردن درست ضد اسلام است.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه همه باید به دور ریسمان الهی جمع شویم،‌ گفت: ما ایرانی‌ها با اتحاد و همدلی توانستیم آن رژیم سفاک را با آن همه قدرت و پشتیبانی جهانی به زیر بکشیم. ما مانند انقلاب‌های دیگر عمل نکردیم که هرچه از رژیم گذشته مانده بود را مانند رژیم کمونیستی نابود کنیم. انقلاب ما واقعاً رحمت بود. در انقلاب ما ارتش، پلیس، سایر نهادها ماندند و کارمندان سرکارشان بودند که البته اکثرشان هم با انقلاب بودند و ما با هم بودیم.

وی با انتقاد از ایجاد تفرقه در بین مسلمانان گفت: چقدر از صدا و سیما علائم تفرقه پخش می‌شود و چیزهایی را به خورد مردم می‌دهند که نبوده و واقعیت نداشته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: در جنگ نیز ما وحدت و همدلی داشتیم و خون اهل سنّت، شیعه، مسیحی، یهودی و ارمنی همه در جنگ با هم مخلوط شد. حال ما آن شرایط اتحاد را از دست دادیم و به اختلافات بی‌ربط رسیدیم که ضد اسلام است.

هاشمی رفسنجانی گفت: بحث وحدت و اتحاد چیز آسانی نیست، 30سال است که کنفرانس وحدت در کشور برگزار می‌کنیم اما چون در حد حرف مانده و به اجرا در نیامده کاری پیش نمی‌رود. قانون اساسی ما هم در مشروطه و هم بعد از انقلاب همه اقلیت‌های مذهبی را به مجلس وارد کرد. قانون اساسی ما اینگونه است و در واقع این دین ما است که اقلیت‌ها در جامعه ما شریک هستند. البته همه می‌توانند اختلاف سیاسی و سلیقه داشته باشند.

وی با بیان اینکه اگر به سمت معصیت از معارف الهی برویم دچار تفرقه می‌شویم، گفت: خداوند در همین خصوص می‌فرماید که شما را به سه عذاب گرفتار می‌کنیم که الآن نیز امت اسلامی دارد مصداق این عذاب خداوند می‌شود. اولین عذاب که خداوند به آن وعده می‌دهد عذاب آسمانی است، عذاب دیگر زمینی است و عذاب آخر تفرقه است. این سنت خداوند است و این چیزی است که دنیای اسلام گرفتار آن است.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: به همین اقدامات تفرقه‌آمیز نگاه کنید، رذالت‌ها و ظلم‌هایی که می‌شود و افرادی را که تحت فشار می‌گذاریم و زندان می‌بریم از عوامل تفرقه است. هیچکس از این تفرقه‌ها و چند دستگی‌ها نفع نمی‌برد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت خاطرنشان کرد: اگر این اختلاف‌نظرها در حد افکار باشد مفید و رو به تکامل است اما اگر به عمل فیزیکی برسد به تهمت و دروغ می‌رسد که این عوامل باعث همان تفرقه می‌شود. ما باید در عین اینکه اختلاف نظر داریم برادرانه با هم رفتار کنیم. ما در هفته درس زبانی ندهیم درس عملی بدهیم و افراد خاصی به دیگران زور نگویند و قانون رعایت شود و بتوانیم تمرین وحدت کنیم و در این خصوص الگوی انقلاب خودمان را در نظر بگیریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: دانشگاه‌های ما باید مظهر وحدت و مظهر اظهارنظرهای متضاد باشند اما به صورت دوستانه. اتحاد بدین معنی است که در عین داشتن اختلاف نظر با هم متحد باشیم.

وی گفت: اختلاف نظر هیچ مشکلی ندارد اما خصومت و نزاع مشکل دارد، نزاع‌ها شما را ضعیف می‌کند و ابهتتان را از بین می‌برد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان تصریح کرد: شما نگاه کنید اسلام هراسی را به گونه‌ای راه انداخته‌اند که مسلمانان متهم به تروریست می‌شوند ما باید کاری کنیم تا در جامعه خصومت را کم کنیم و به سمت همراهی برویم.

انتهای پیام/


 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها