امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136676
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 195
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،خط لوله صلح نام خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که براساس ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،خط لوله صلح نام خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که براساس تفاهم‌ های انجام شده قرار بود ایران به مدت 25 سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد.

ساخت این خط لوله که از سال 2002 شروع شد، قرار بود در 31 دسامبر سال 2014 به بهره‌برداری برسد امروز پایان قرارداد 12 ساله خط لوله صلح بین ایران و پاکستان است اما کوچکترین کاری از سوی پاکستان انجام نشده است،پاکستان علت عدم شروع فعالیت را ناتوانی در تامین هزینه‌ها عنوان کرده است.قرار بود پاکستان درصورتی که نتواند به تعهداتش عمل کند ماهانه 200 میلیون دلار به عنوان خسارت بپردازد.

 طرف پاکستانی بارها مشکلات مالی را برای ناتوانی در عمل به تعهدات مطرح کرده‌ و این اواخر هم بحث تحریم‌های ایران از سوی آمریکا را بهانه کرده است تا شاید مفری برای پرداخت جریمه باشد.

 فایننشیال تایمز اخیرا از حصول توافق گازی جدید وزیر نفت پاکستان با مقامات ایرانی خبر داده و اعلام کرده است این توافق جدید که از سوی شهید خاقان عباسی به صورت عمومی در این کشور اعلام شد دریافت غرامت از سوی ایران را منتفی می‌‌کند.

پایگاه اینترنتی دنیوز هم نوشت در صورتی که پاکستان در تکمیل خط لوله صلح جدی باشد ایران از گرفتن جریمه ماهانه 200 میلیون دلار تاخیر تکمیل خط لوله صلح در مهلت قانونی 31 دسامبر سال 2014، صرفنظر می کند.

همچنین دیلی‌تایمز، به نقل از جم کمال از مقامات وزارت نفت پاکستان اعلام کرد که اسلام‌‌آباد قصد ندارد که پروژه خط لوله انتقال گاز ایران را کنار بگذارد اما فعالیت بر روی این پروژه به محض پایان یافتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز می‌شود.

 این مقام پاکستانی خاطرنشان کرد، ایران ضرب‌الاجل اتمام این خط لوله را تمدید کرده است از اینرو پاکستان با هیچ جریمه‌ای روبرو نخواهد شد. همچنانکه دو کشور موضوعات مختلفی در رابطه با خط لوله آی‌پی را پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، برطرف کرده‌اند.

منابع پاکستانی در سفر اخیر علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد ایران به پاکستان، از بخشش جریمه اسلام‌آباد به علت عدم تکمیل این این خط لوله خبر دادند.

ایران 900 کیلومتر خط لوله گاز ایران و پاکستان را تحت عنوان خط لوله صلح تکمیل کرده است اما تاکنون پاکستان کار خاصی انجام نداده است.

در حالی که برای انجام این پروژه با بازنگری در قرارداد و نیز گرفتن جریمه از سوی ایران بحث بسیار وجود دارد وزیر نفت ایران اظهارات جدیدی دارد

امروز بیزینس رکوردر نوشت،وزیر نفت ایران ادعای انجام قرارداد جدید با همسایه شرقی یعنی پاکستان درخصوص پروژه خط لوله گاز معروف به خط صلح را رد کرد.وزیر نفت ایران گفته است هر نوع قرارداد جدید ایران پاکستان درباره خط لوله صلح صحت ندارد.

واکنش این مقام نفتی ایران در پاسخ به برخی مسئولان پاکستانی بود که اعلام کرده‌اند بین تهران و اسلام‌آباد درباره تأخیر تکمیل پروژه خط لوله صلح توافق‌های جدیدی صورت گرفته است.

به هر حال امروز در پایان مهلت قرارد داد خط لوله صلح، به رغم تکمیل 900 کیلومتر خط لوله از سوی ایران نه تنها هیچ اقدامی از سوی پاکستان انجام نشده است بلکه در خصوص پرداخت جریمه و قرارداد جدید هم حرف و حدیث بسیار است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها