امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۶:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136708
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، میزگردی با عنوان مدیریت و مدارای حضرت رسول اکرم با پرداختن به موضوع ضرورت وحدت ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، میزگردی با عنوان مدیریت و مدارای حضرت رسول اکرم با پرداختن به موضوع ضرورت وحدت در جهان اسلام عصر امروز(پنج‌شنبه) 11 دی ماه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران با حضور حجت‌الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌ها و قومیت‌های مذهبی و برخی از نمایندگان اهل سنت و اساتید دانشگاه برگزار شد.

یونسی در بخش اول این میزگرد گفت: مسئله اولی که باید به آن توجه کنیم آن است که نباید انتظار داشته باشیم در زمینه وحدت 2 گروه یا چند گروه مثل هم بشوند مانند اینکه فرد شیعی سنی بشود و یا بالعکس آن، که این نه به مصلحت است و نه کار معقولی است.

یونسی: نخبگان باید در زمینه وحدت گفتمان‌سازی کنند

وی ادامه داد: آنچه انتظار است این است که با یکدیگر دعوا نکنیم و یکدیگر را تحمل کنیم و مشکلات را از طریق گفت‌وگو حل کنیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و قومیت‌های مذهبی به 2 مدل «توافق» و «انتخاب رأی اکثریت» اشاره کرد و گفت: این 2 مدل راهکاری است برای زمانی که اختلاف وجود دارد که برای مثال در قانون اساسی کشورمان اقلیت‌های مذهبی دارای نماینده هستند هرچند پیروان آنها کم باشد که این نوعی از دموکراسی توافقی است و یا اینکه در جایی که توافقی نمی‌شود افراد به رأی اکثریت احترام می‌گذارند که البته رسیدن به این توافق نیز کار آسانی نیست.

حجت‌الاسلام یونسی با انتقاد از اینکه برخی برگزاری نشست‌ها و جلساتی را پرهزینه و بدون نتیجه می‌دانند، خاطر نشان کرد: این حرف نادرستی است چرا که آنچه اکنون در زمینه وحدت داریم حاصل همین گفت‌وگوها و نشست‌ها است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه ایران به لحاظ امنیت نسبت به همسایگان خود از وضعیت مناسبی برخوردار است، اظهار داشت: وضعیت امنیت در ایران نسبت به همسایگان خود وضعیت مطلوبی است که این حاصل گفت‌وگوها و نشست‌های برگزار شده است.

یونسی با بیان اینکه نخبگان باید در زمینه وحدت به گفتمان‌سازی بپردازند، خاطر نشان کرد: نخبگان باید از منظر نظری به یکدیگر نزدیک شوند چرا که این مسئله به شکل فکری در مردم حل شده است و مردم به طور عادی با یکدیگر به زندگی می‌پردازند اما نخبگان باید به یکدیگر نزدیک شوند.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌ها و قومیت‌های مذهبی با بیان اینکه همه باید تلاش کنیم تا به سمت وحدت برویم، تصریح کرد: راهکارهای رسیدن به وحدت از منظر عملی این است که به طور وسیع در صدا و سیما و روزنامه‌ها به بحث در این باره بپردازیم و وحدت به گفتمان صلح و گفتمان عمومی تبدیل شود.

وی ادامه داد: علما باید ابعاد مختلف این امر را تبیین کنند و حقوق مختلف در این زمینه را در نظر بگیرند، و باید در راهکارهای عملی مانند صدا و سیما و روزنامه‌ها به این امر توجه کنیم تا آنچه در گفتار به آن معتقدیم در عمل نیز محقق شود و نمونه‌های خلاف آن به حداقل برسد.

یونسی با بیان اینکه بسیاری از انتظارات اقلیت‌ها و قومیت‌های مذهبی در ایران انتظارات عمومی است، خاطر نشان کرد: انتظارات در هر منطقه‌ای به تناسب شرایط آن منطقه با مناطق دیگر متفاوت است برای مثال انتظارات مرد در خوزستان که اکثریت شیعه هستند انتظارات قومی است اما در سیستان و بلوچستان و کردستان انتظارات مردم بیشتر جنبه مذهبی دارد و یا در آذربایجان و کرمانشاه این انتظارات هر دو جنبه را از منظر قومی و مذهبی دارا می‌‌باشد.

دستیار ویژه رئیس جمهور با بیان اینکه دولت باید قدم‌هایی را برای رفع احساس تبعیض بردارد، خاطر نشان کرد: اکنون مساجد اهل سنت به تناسب کشورهای دیگر تعداد مناسبی هستند و در بعضی مناطق نیز که با کمبود این امر مواجه هستیم باید در این زمینه‌ها نیز به آن توجه کنیم.

وی ادامه داد: اگر در برخی مناطق اشتباهی از سوی مقامات محلی صورت می‌گیرد یا با برخی اعمال نفوذ و تصمیمات روبرو هستیم، این اراده و خواست حکومت نیست و اگر به طور دقیق بخواهیم به این موارد بپردازیم مشاهده می‌کنیم که این موارد به طور بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است و ضعف‌ها برطرف شده است.

* جلالی‌زاده: ایران باید به الگویی برای وحدت در جهان تبدیل شود

جلال جلالی‌زاده نماینده اهل سنت در مجلس ششم اسلامی با ابراز خرسندی از برگزاری چنین جلساتی گفت: خوشحالم که در چنین جلساتی شرکت می‌کنم که هدف آن تقریب مذاهب و اذهان بین ادیان است.

وی ادامه داد: با گذشت سی و چند سال از انقلاب اسلامی که با وحدت و همکاری همه مردم به پیروزی رسید باید به این نکته توجه کنیم که امری که همگان به آن اعتقاد دارند این است که انقلاب ایران به دنبال ایجاد عظمت و اعتلای اسلام در دنیا بود.

وی با بیان اینکه ایران باید به الگویی در زمینه وحدت در جهان اسلام مطرح شود، خاطر نشان کرد: باید برای این امر تلاش کنیم تا بتوانیم وحدت را به طور عملی در جهان مشاهده کنیم و نباید تنها در این زمینه به سر دادن شعار بپردازیم.

جلالی‌زاده با تشریح مبانی وحدت تصریح کرد: همان‌طور که در قرآن نیز به آن اشاره شده است، اگر مسلمانان با یکدیگر دچار اختلاف شوند باید به قرآن و سنت رجوع کنند ‌و اهل سنت و تشیع باید تلاش کنند تا با یکدیگر به وحدت برسند اما نقطه ضعفی که در این زمینه داریم این است که هر کدام به حزب و فرقه خودمان اعتقاد داریم و دیگر را باطل می‌دانیم در حالی که اینگونه به نتیجه نمی‌رسیم.

نماینده اهل سنت در مجلس ششم با بیان اینکه سیره پیامبر راهکار مناسبی برای ایجاد وحدت در میان مسلمانان است، تصریح کرد: باید از آموزه‌های اسلامی استفاده کنیم تا بتوانیم به وحدت برسیم.

* ماموستا شیرزاد: حاضریم در راه وحدت از جان و مال خود بگذریم

ماموستا شیرزاد امام جمعه بانه و پیشوای اهل تسنن در کردستان نیز در این میزگرد با بیان اینکه باید همه تلاش کنیم تا وحدت در میان مسلمانان اجرا شود، خاطر نشان کرد: ما همه تشنه وحدت هستیم و در راه وحدت حاضریم از جان و مال خود بگذریم.

وی خاطر نشان کرد: همه باید تلاش کنند تا در این زمینه راهکارهای عملی را اجرایی کرده و در عمل نیز به وحدت برسیم.

* اکبر ثبوت: همه باید برای رسیدن به وحدت تلاش کنند

ثبوت یک استاد دانشگاه نیز با حضور در این میزگرد به ریشه‌های تاریخی میان اهل سنت و تشیع پرداخت و گفت: باید تحمل و مدارای خود را نسبت به یکدیگر بیشتر کنیم تا بتوانیم به وحدت برسیم.

وی با اشاره به ضرورت همزیستی و مسالمت میان فرقه‌های مختلف خاطر نشان کرد: اگر به مشترکات خود توجه نکنیم موجب انحطاط می‌شویم در حالی که همه باید تلاش کنیم تا بتوانیم به وحدت برسیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها