امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136711
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختلال خلقی فصلی (SAD) نوعی افسردگی است که در برخی از افراد به دلیل کاهش مقدار ...

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختلال خلقی فصلی (SAD) نوعی افسردگی است که در برخی از افراد به دلیل کاهش مقدار نور روز در زمستان رخ می‌دهد.

محققان می‌گویند که کاهش نور ممکن است باعث اختلال عاطفی فصلی  شود؛ بطوریکه اخلال در ساعت داخلی بدن و کاهش میزان ماده شیمیایی به نام سروتونین که نقش مهمی در الگوهای خواب و خلق و خوی ایفا می‌کند، را ایجاد می‌کند.

دکتر «جفری بورنستین» رئیس بنیاد تحقیقات مغز و رفتار، اظهار داشت: مهم‌ترین پیام این است که افرادی که اختلال خلقی فصلی (SAD) را تجربه می‌کنند نباید در سکوت بمانند.

اختلال خلقی فصلی مانند انواع دیگر افسردگی قابل درمان است و افرادی که این علائم را تجربه می‌کنند باید به دنبال کمک باشند.

از علائم SAD  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: احساس افسردگی در سراسر روز، تقریبا هر روز، احساس نا‌امیدی و یا بی ارزش بودن، سطوح پایین انرژی، از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که در گذشته لذت بخش بودند.

همچنین مشکلات خواب، تغییر در اشتها و وزن، احساس تنبلی یا آشفتگی، اشکال در تمرکز و افکار مکرر مرگ یا خودکشی.

به توصیه بورنستین، بوسیله نور درمانی، مشاوره و مصرف دارو، آفتابی و روشن کردن محل کار و محیط خانه می‌تواند به درمان اختلال خلقی فصلی کمک کند.

وی همچنین افزود: با صرف زمان بیشتر خارج از منزل و ورزش کردن به طور منظم در درمان این بیماری موثر است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها